Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Технически раздел за всички марки автомобили, които не са VAG
iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 11 фев 2022 7:38


Здравейте колеги! Периодично Зафирата ми прави проблема, който съм показал на видеото и който е свързан с AdBlue. Колата не влиза в авариен режим, резервоара за AdBlue е пълен, след известно време се оправя сама, после пак се появяват същите надписи на таблото и така вече няколко пъти. От две седмици е в сервиза на "Стефанов" Пловдив и още не са успели да разберат какво точно не е наред. Вчера си я взех, надписите вече ги няма, но няма и резултат какво се случва с тази система. Казаха, че имат гаранционна "Insignia" със същата повреда и ще ме държат в течение как се развиват нещата с нея.
Въпроса ми е следният. Някой ремонтирал ли е успешно системата за AdBlue, къде и на каква цена? Засега не разглеждам вариант за софтуерното и премахване, предпочитам всичко за си работи както трябва.
Колата е Зафира Турър, 2017-та, B20DTH, 170к.с., автомат, пробега се вижда на клипа. https://youtu.be/pxyFPrmLu70




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 11 фев 2022 8:00


Системата сложна, съдържа резервоар с помпа, тръба от резервоара до дюзата с подгряване, дюза, катализатор /резервоар/ за азотни окиси с два сензора /ламбда сонди за азотни окиси/, температурни сензори и т.н.т При едно съобщение на дисплея никой не може да каже какъв е проблемът, при положение, че и в сервиз не знаят още. Като цяло хубава система, но никак не дълготрайна за сметка на много високата цена на компонентите /май няма елемент с цена под 600 лв/ Доста време се борихме с ад блу системата на едно бмв Ф10, накрая го пратихме в официалните сервизи на марката и се стигна до софтуерно изключване. Познат с Пежо боксер на 19 хил км системата дефектира, за жалост е с изтекла гаранция и мисля че ще отиде към изолиране на системата


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 11 фев 2022 8:31


Да, колкото и да не ми се ще, май и аз накрая ще я премахна софтуерно. Щом в официалния сервиз на марката не могат да се оправят с нея, значи работата е ясна.
Тази система няма отношение към димността а е свързана с нивото на азотните окиси. Ако махна само нея, ще имам ли проблем на ГТП и при евентуално излизане в чужбина?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 12 фев 2022 7:16


Ами в чужбина само ако те проверят със специална техника за азотни окиси, дали правят такива проверки на чужденци, не знам. Димността не би трябвало да се повиши, за нея отговаря ДПФ


Потребителски аватар
steich
Мнения: 146
Регистриран на: Съб 09 юли 2005 23:49
Автомобил: Passat B8 2 TDI 190hp DSG 2017
Двигател: DFCA
Местоположение: София
Контакти:

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот steich » Нед 13 фев 2022 18:18


За съжаление поддържането на тази система е доста скъпо удоволствие и сумарно стига до 3-4-5-6 к лв при различните марки автомобили тъй като както каза колегата, състои се от много скъпоструващи възли и датчици, и няма гаранция че като смениш един, няма да изреве за следващ. Самото диагностициране е малко сложно и в официалните сервизи за да дадат гаранция обикновенно сменят цялата система и сумата става страшна. Отделно зимата под -8 градуса уреята започва да замръзва и повечето коли започват да имат проблеми именно тогава с я с дюза, NOX сензори, резервоар, подгрев, помпи и т.н. И двете ми коли са с такива системи и се опитвам да ги държа изрядни, но при първия по-сериозен и скъп ремонт ... отиват в историята.

п.п. ... На жена ми на DS-a отидох първо и направих ъпдейт на мотор, автомат, BSI ... за да избегна именно изчистени проблеми по време още на производството и после решени с разни софтуерни ъпдейти където е възможно ... та общо взето не е лошо да започнеш първо от там.


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Нед 13 фев 2022 20:15


Точно замяна на сляпо на скъпо струващи компоненти от тази система се опитват да избегнат от "Стефанов" и затова реших засега да изчакам и да видя какво ще се случи с гаранционният автомобил. Всъщност ми казаха, че могат да ми презапишат софтуера, но не са сигурни, че проблема е в него и може да се окаже, че хвърлям едни пари на вятъра.
Впрочем навъртях едни 150км. и надписите пак изскочиха на таблото...


radoslav1223
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 31 мар 2022 21:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот radoslav1223 » Чет 31 мар 2022 22:17


Здравейте колеги, аз карам същата зафира модел 2018. Живея в Германия от където и я купих нова, в момента е на 125 К км. и за втори път ми изписва същото съобщение в рамките на един месец. Ходих в лицензиран сервиз на Опел където ми казаха че трябва да се смени NOX сензор и катализатор за което искат 4000 Евро!!! Естествено не се съгласих и започнах да търся решения в други сервизи. До сега обиколих 4 сервиза и ми казват едно и също: софтуерът е кодиран и не може да се изключи или нулира адблу системата. В момента съм я паркирал пред вкъщи с 32 км. оставащ пробег и чакам руснаците от последния сервиз да проучат дали могат да хакнат софтуера...! Така че ако имате съвети или инструкции бих ви бил много благодарен.


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 01 апр 2022 6:06


Здравейте! Все още съм до никъде. Около 450-500км. съобщението не излизаше на таблото, после се появи, след около 50-60км. пак изчезна и в момента го няма. Вчера карах колата за масло и филтри в "Стефанов Пловдив" и пак си говорихме по темата с приемчика, човека директно ми каза, че не знае какво да ме посъветва. На гаранционната "Insignia", за която споменах в началото, са сменили дюзата за AdBlue и засега няма проблем, но не е сигурно, че и при мен е от това а въпросната дюза с отстъпката е 800лв...
Аз също се ровя в доста руски форуми, човек, който от години се занимава със софтуер ме уверява, че системата за AdBlue може да се изключи софтуерно, други хора са ми казвали същото. Разговарях с българска фирма, която се занимава с такива неща, те ми казаха същото нещо, могат да премахнат системата, като дават гаранция за работата, правят бекъп на оригиналният софтуер а чисто механично, цялата система остава монтирана на автомобила. Все пак ми се иска обаче всичко по колата да си работи както трябва.
Впрочем при мен съобщението за оставащите километри никога не е стигало до толкова ниски нива. Досега съм стигал най-много до 700км.
И още нещо. Казвате, че живеете в Германия. Чел съм и съм чувал, че там законите по отношение на екологията са доста затегнати. Ако приемем, че махнете системата за AdBlue, това няма ли да доведе до проблеми при техническият преглед? Или пък евентуално да се направи проверка на автомобила с мобилна станция за контрол на емисиите и пак да се стигне до проблеми?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 01 апр 2022 6:15


За премахването, обадете се на https://delservice.bg/ и се консултирайте с момчетата. Могат да премахнат като само им изпратите еку на колата, но се обадете за опел и питайте специално.
radoslav1223 написа:Ходих в лицензиран сервиз на Опел където ми казаха че трябва да се смени NOX сензор и катализатор за което искат 4000 Евро!!

Мда, около 1200 лв струва един NOX сензор в България, принципно са два, пред и зад катализатора, неговата цена нямам представа каква е, но е възможно и така да е


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 01 апр 2022 6:42


К.Одаджийски написа:...Мда, около 1200 лв струва един NOX сензор в България...

Когато купих колата преди година, смених вторият NOX сензор. Цената му беше 1400лв. Интересното е, че тогава не ми излизаха никакви съобщение, свързани с AdBlue, просто светна чека на таблото и при диагностиката даде грешка P22A3 Code - NOx Sensor 2 Heater Control Circuit.


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 01 апр 2022 6:45


radoslav1223 написа:...трябва да се смени NOX сензор и катализатор...

Какви кодове за грешки Ви дава колата? При мен са P20EE и P2BAD.


Потребителски аватар
steich
Мнения: 146
Регистриран на: Съб 09 юли 2005 23:49
Автомобил: Passat B8 2 TDI 190hp DSG 2017
Двигател: DFCA
Местоположение: София
Контакти:

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот steich » Пет 01 апр 2022 7:06


radoslav1223 написа:Здравейте колеги, аз карам същата зафира модел 2018. Живея в Германия от където и я купих нова, в момента е на 125 К км. и за втори път ми изписва същото съобщение в рамките на един месец. Ходих в лицензиран сервиз на Опел където ми казаха че трябва да се смени NOX сензор и катализатор за което искат 4000 Евро!!! Естествено не се съгласих и започнах да търся решения в други сервизи. До сега обиколих 4 сервиза и ми казват едно и също: софтуерът е кодиран и не може да се изключи или нулира адблу системата. В момента съм я паркирал пред вкъщи с 32 км. оставащ пробег и чакам руснаците от последния сервиз да проучат дали могат да хакнат софтуера...! Така че ако имате съвети или инструкции бих ви бил много благодарен.



Има вариант да се премахне адблу системата и аз съм махал такава. Просто не очаквайте от обикновен сервиз да може да прави това. По принцип за това са нужни специална техника, софтуери, умения и т.н. за което сервизите примерно в БГ викат такъв като мен ... :)

Ако искате може да помогна, но трябва първо да ми изпратите снимка на компютъра а после самия компютър за препрограмиране ... правил съм такова премахване преди 2-3 години и по спомени компютъра беше Delco E98, но е възможно да е и Bosch EDC17CP47. По важното в случая е каунтера да не е 0 и колата все още да пали.

Проблема в Германия е че ако те хванат че колата е с премахната система, слагат ти глоба и колата влиза в официален сервиз за възстановяване ... та така после плащаш и 2 те.


iwan33
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот iwan33 » Пет 01 апр 2022 7:51


steich написа:...Проблема в Германия е че ако те хванат че колата е с премахната система...

Каква е вероятността това да се случи?


radoslav1223
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 31 мар 2022 21:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот radoslav1223 » Пет 01 апр 2022 8:28


iwan33 написа:И още нещо. Казвате, че живеете в Германия. Чел съм и съм чувал, че там законите по отношение на екологията са доста затегнати. Ако приемем, че махнете системата за AdBlue, това няма ли да доведе до проблеми при техническият преглед? Или пък евентуално да се направи проверка на автомобила с мобилна станция за контрол на емисиите и пак да се стигне до проблеми?


Да... правилно сте чули, принципно е така!
Аз живея в Хамбург и тук вече има забрани на определени райони за автомобили под Евро 5.
Но интересното е че този тип мобилни станции както и полицията не се заяждат с автомобили с немска регистрация ако няма очевиден проблем с пушекът от колата. Освен това в последният сервиз ме уверяват че дори и да изключат адблу системата, вредните емисии ще покриват стандарта на Евро 5. А когато дойде време за техническият преглед, просто не трябва да го правя в Опел или Декра защото ще разберат какво съм направил и това подлежи на сериозни санкции. Септември 2022 колата навършва 4 години и смятах да я продам. Но сега съм изправен пред дилемата:
Премахвам глупавата системата и си я задържам или продължавам да наливам пари в нея и в един момент я продавам на сериозна загуба.
iwan33 написа:
steich написа:...Проблема в Германия е че ако те хванат че колата е с премахната система...

Каква е вероятността това да се случи?


Предполагам че вероятността е минимална при положение че никой мой "приятел" не подаде сигнал някъде...
steich написа:Има вариант да се премахне адблу системата и аз съм махал такава. Просто не очаквайте от обикновен сервиз да може да прави това. По принцип за това са нужни специална техника, софтуери, умения и т.н. за което сервизите примерно в БГ викат такъв като мен ... :)

Ако искате може да помогна, но трябва първо да ми изпратите снимка на компютъра а после самия компютър за препрограмиране ... правил съм такова премахване преди 2-3 години и по спомени компютъра беше Delco E98, но е възможно да е и Bosch EDC17CP47. По важното в случая е каунтера да не е 0 и колата все още да пали.

Проблема в Германия е че ако те хванат че колата е с премахната система, слагат ти глоба и колата влиза в официален сервиз за възстановяване ... та така после плащаш и 2 те.



Да на ясно съм че е има известен риск и за това се затруднявам да взема решение...
Както споменах по рано, в момента чакам отговор от руснаците да ми кажат дали могат да се справят със софтуера и колко ще ми струва. За жалост не си записах грешките от диагностиката но до колкото видях, те снимаха компютърът на колата. В случай че кажат не можем, а аз съм твърдо решен да премахнем системата, то тогава предполагам че ще има нужда от вашата помощ колкото и да не ми се иска да ползваме куриерски услуги за целта.


radoslav1223
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 31 мар 2022 21:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Opel Zafira Tourer, 2017, B20DTH Проблем с AdBlue

Мнениеот radoslav1223 » Пет 01 апр 2022 12:03


По между другото, преди малко един колега от работа ме посъветва да изключа на цяло адблу системата да си карам така и когато реша да я продам, да го направя в България тъй като там все още няма такива изисквания и купувачът даже би се зарадвал че системата е изключена.
Вие какво мислите по въпросът?



Върни се в “Технически раздел за други марки автомобили”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта