Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
stanimir_st
Мнения: 55
Регистриран на: Сря 16 юли 2008 23:30
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Добрич
Контакти:

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот stanimir_st » Съб 28 яну 2012 23:59


обади се като го започнеш, още две ръце никога не са излишни :077:




Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот icefire » Нед 29 яну 2012 1:33


tonyM написа:Сега е момента за такива проби- неизчистени участъци от сням много: и на прави участъци, и на завои. Трябва да намеря обаче неоживен път (или някой паркинг на хиперрмаркет). На праволинейни такива участъци ASR-a те държи в пътя. Обаче си мисля, че занесе ли се колата в такъв завой, ASR-a няма да си върши работата пълноценно- все пак спирачното усилие, което упражнява е само на двигателните колела. В такъв случай е по-добре да има регулируемо двигателно усилие и регулируемо спирачно усилие и на 4-те колела (т.e. Haldex + ESP).
Или пък да вярвам на това:
http://www.youtube.com/watch?v=7ujw_Qyer_Q
http://www.youtube.com/watch?v=0Iz2EpBHaiY


Като гледам клипчетата, според мен шкодите там са с ESP, а не само с ASR. Макар че на други клипчета, които са точно за ASR, главни действащи фигури са точно тези две шкоди... Но на второто клипче показват как спират задните колелета... а ASR действа само на предните :да:


tih написа:Да се похваля, вече имам модул, т.е. имам всичко, взех модула на колегата jeko33, който не успя да го направи, да се надяваме, че при мене няма да има проблеми, но засега монтажа е отложен докато не се оправи времето, защото при тия условия ми е невъзможно да го направя.


Ако имаш някакви съмнения относно процедурата питай тук, бих могъл да споделя опит как протече смяната при мен :да: :beer


Потребителски аватар
policevidin
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 0:33
Автомобил: VW Golf 3 Modificated
Двигател: 1.9TDI 1z+ 1996
Местоположение: Видин, GSM 0896633775

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот policevidin » Чет 09 фев 2012 23:51


При толкова майстори на едно място. Мисля че поне някои от вас ще дадат адекватен и сигурен отговор на въпросът ми, а той е следният.

След няколко проекта по моята голфетака за момент се бях поокротил. Но всичко си е до време. ТЕ сега на въпроса.
Даден АБС/ЕСП мобул който изисква КАН комуникация с ЕКУ-то на колата може ли да функционира без тази КАН-шина ако не на 100% то на 90% правелно (ясно ми е че без КАН няма как да ми отнеме от мощноста на двигателя при поднасяне).
И не мола, а Омолявам хората които ще започнат с това "...ами какъв е смисела..." или "...по добре си купи кола с ЕСП..." просто да си четат и да не вземат участие в дискусията.
А тези които ще кажат ДА става и без КАН-шина или НЕ няма да стане без КАН.... Да се обосновът защо?!?!?!?
Сърдечно благодаря... :drunk :mrgreen:


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот icefire » Пет 10 фев 2012 1:21


Аз доколкото знам, всички видове ABS модули, не само ABS+ESP, но и "по-простите" комуникират по CAN шина, тоест ако тя по някаква причина не работи, няма да има ABS.
А ако целта ти е да насаждаш ESP - отсега ти казвам - няма да стане, защото трябва да смениш огромна част от електрониката в колата си и да набавиш много нови елементи. Само с ASR става ъпгрейдът. :да:


Потребителски аватар
policevidin
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 0:33
Автомобил: VW Golf 3 Modificated
Двигател: 1.9TDI 1z+ 1996
Местоположение: Видин, GSM 0896633775

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот policevidin » Пет 10 фев 2012 22:45


icefire написа:Аз доколкото знам, всички видове ABS модули, не само ABS+ESP, но и "по-простите" комуникират по CAN шина, тоест ако тя по някаква причина не работи, няма да има ABS.
А ако целта ти е да насаждаш ESP - отсега ти казвам - няма да стане, защото трябва да смениш огромна част от електрониката в колата си и да набавиш много нови елементи. Само с ASR става ъпгрейдът. :да:

Колега колата ми е Голф 3, когато я купих колата нямаше никаква друга екстра освем подгрев на задното стъкло. Даже нямаше и оборотомер вместо него имаше часовник. С годините (около 3г) сам (с мои приятели и близки) без никакви майстори смених Двигателя от 1.6 бензин АБУ на 1.9ТДИ 1з/АХУ,поставих си АБС/ЕДС(първо бях с мк04 и после го смених с по-нов модел МК20 ЕДС),сложих километраж с МФА и му смених осветлението, поставих му климатРоник,Дистанционно палене,ГСМ известяване ако някой я взломи,ел.стъкла,оригинален подгрев на седалките....пусната е инсталация за ел.фарове,халогени но не съм го сложил.....
Та мислиш ли че ме плашат още 10-20кабела + 5 датчика :Mr Green Fun Проблемат ми е този КАН но и за него съм намерил решени но за момента не ме кефи.(решението е да си сложа ЕКУ от г4 с КАН но не ме устройва за сега)
И не на последно място:

НЕ! Не всеки АБС е с КАН тези които се монтират до 97г в автомобилите от ВАГ групата са без КАН тези след 97 са С КАН. :012: :beer


Потребителски аватар
VAAL
Мнения: 77
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 22:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот VAAL » Пон 05 мар 2012 19:21


Здравейте,колеги!Да се похваля а и не само,да добавя и аз малко към тази тема.Добавих си и аз ASR на моя автомобил,и о чудо той заработи.Автомобила е Golf 4,99g.TDI-110kc AHF-номер на мотора,с автоматична скоростна кутия.Процедурата по монтажа и редът е като описаните по горе в темата,и явно си важи и за TDI моторите,пиша това защото мисля че никой с TDI не е описал да го е правил,така че явно става.Помпата и копчето ги вземах от Голф 2001г TDI-116kc AJM мотор,всичко си заработи без да е нужно кодиране на новата електроника,при мен ми се падна електронен блок с номер 1J0907379AF,и номер на помпата 1J0614417A.Пробвах системата на мокра настилка,старт от място и ми прави впечатление че работи доста добре.Така че пожелавам успех на колегите който мислят или са замислили да направят тази доработка.


Потребителски аватар
tih
Мнения: 843
Регистриран на: Съб 01 юли 2006 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич Golf IV 1.9TDI ALH 90++

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tih » Пон 05 мар 2012 20:08


Най-вероятно щях да те изпреварил вече, малко повече от месец имам всичко необховимо, модула ми е със същите номера като твоя, но късмета ми е такъв, че коато аз имам време да направя интервенцията, времето навън е лошо и не е подходящо за работа, а когато времето е хубаво, тогава аз нямам възможност да се занимавам :evil: :evil: но все ще си дочакам и аз моя момент в близките 1-2 седмици.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот icefire » Пон 05 мар 2012 20:09


Ставаме все повече :)

Аз имах малшанс при покупката на нов стар модул, защото се прецака два месеца след монтажа. Но при първа възможност ще го демонтирам и ако успея да го ремонтирам ще напиша подробно как е станало.


Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tonyM » Пон 05 мар 2012 20:27


Честито, VAAL !
Най-после и една дизеларка се ъпгрейдна.
(...Защото засега само от такива се снабдяваме с модули за ъпгрейда, но по разбираеми причини- неработещи...)
Даже нещо повече- ск.кутия е автомат, т.е. имаме още един модул на CAN-шината на ECU-то. И всичко работи нормално!
Браво!


Потребителски аватар
VAAL
Мнения: 77
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 22:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот VAAL » Пет 09 мар 2012 22:34


tih написа:Най-вероятно щях да те изпреварил вече, малко повече от месец имам всичко необховимо, модула ми е със същите номера като твоя, но късмета ми е такъв, че коато аз имам време да направя интервенцията, времето навън е лошо и не е подходящо за работа, а когато времето е хубаво, тогава аз нямам възможност да се занимавам :evil: :evil: но все ще си дочакам и аз моя момент в близките 1-2 седмици.

Колега,хайде слагаи го този АСР.Днес още един колега от форума и приятел се сдоби с тази екстра,той всъщност си я имаше само днес му прекарахме копчето.Сменял си е модула преди години и е сложил такъв с АСР.Колата е също TDI AHF-110kc ръчни скорости.Лампата си светна след интервенцията с копчето,изключва се,не остана време за тестване че стана късно но по негови те думи преди го е усещал да сработва така че претполагам всичко ще е ок.Утре ще го пробва и ще пиша пак.Моя за сега работи нормално,няма проблем в комуникацията между ECU ASR и кутията.Успях да го пробвам и при по висока скорост онзи ден в снега работи добре.Така че има още един колега и тои пак е с дизеларка.


Потребителски аватар
tih
Мнения: 843
Регистриран на: Съб 01 юли 2006 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич Golf IV 1.9TDI ALH 90++

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tih » Пет 09 мар 2012 23:08


Повярвай ми нямам търпение, но проблема ми е че съм в подземен гараж с много слабо осветление и без никакви нормални условия, а при нас особено тая седмица всеки ден преди обед вали сняг, после спира и почва да се топи и става мармалад, тия дни ще си напускам работата и се предполага че ще имам доста свободно време и при първа възможност ще действам :) А ти като си сложи новия модул, после обезвъздушава ли всяко колело отделно?


Потребителски аватар
VAAL
Мнения: 77
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 22:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот VAAL » Пет 09 мар 2012 23:38


А ти като си сложи новия модул, после обезвъздушава ли всяко колело отделно?[/quote]
Един съвет от мене колега,аз го правих на подемник на топло така че стана бързо,и след това си обезваздуших системата с машина,по този начин е лесно,дори приятно.Ако нямаш тези условия съвета ми е следния за да не се омажеш и да се справиш по лесно.Преди да почнеш демонтажа на модула,намери си два прозрачни маркуча и две тубички,постави ги на пропките на предните две колела отварти пропките,като преди това си отворил капачката на казанчето,напомпи 7-8 пъти на педала на спирачката по този начин ще събереш течноста от казанчето и като разкачиш трабичките от модула няма да се омажеш с течност а и колата като се увериш че казана е празен завии пропките.АБС модулите се обезваздушават по трудно от колите без такива.Като монтираш новия модул налеи течност в казана до горе,отвори отново пропките на предните колела и остави гравитацията да си свърши работата,ти пални една цигара.След около 15-20мин. би трябвало системата да се напълни с течност,докато пушиш проверяваи нивото на течноста в казанчето ако почне да намалява е добре доливаи отново до горе.След около 20мин затвори пропките.И вече използвай някои приятел да ти помпи на спирачката,като почнеш ти да обезваздушаваш.Провери първо предните колела дясно-ляво и после задните дясно ляво.Би трябвало да има много малко въздух и то само в предните.Успех ти пожелавам с демонтажа и монтажа.Това е съвет от мене,вече кой как ще го направи си е негово решение.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот icefire » Пет 09 мар 2012 23:57


С машина да се обезвъздушава е царска работа. Става бързо, лесно и ефективно.
Колегата ви е казал как става и в домашни условия, само искам да допълня, че може да се улесни процесът, ако се създаде налягане от 1,5-2 бара на казанчето със спирачна течност. Така няма нужда да се помпи педала, няма нужда от помощник и става по-бързо. В тази тема са обсъждани няколко метода: viewtopic.php?f=11&t=302600


Потребителски аватар
tih
Мнения: 843
Регистриран на: Съб 01 юли 2006 0:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич Golf IV 1.9TDI ALH 90++

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tih » Съб 10 мар 2012 19:11


Пууууу най-накрая го смених тоя пуст модул :Mr Green Fun Разбирасе и с чужда помощ, всичко мина добре, обезвъздуших всички колела, няма грешки в модула при сканиране с ваг-ком, единствено не ми остана време за бутона и таблото, живот и здраве утре ще им дойде реда и на тях. Първите ми впечатления са малко смесени, нямах много време за тестове, набих спирачки и усетих АБС-а, на чист и сух асфалт от място да въртя гуми ииии въртя гуми :) и незнам дали трябва да е така, пробвах и едната гума в пясък, а другата на сух асфалт и мисля че усетих нещо странно, наподобяващо звука на задействан АБС, но беще твърде слабо за да съм сигурен, утре
ще свържа бутона и ще видим и индикатора какво ще каже, а и ще направя още тестове.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот icefire » Съб 10 мар 2012 19:39


При мен е идентично. На сух асфалт пак мога да тръгна с "мръсна газ", гумите си превъртат на асфалта, като единствената разлика с това, което беше преди, е примигващата лампичка на таблото. Същото важи и за рязко тръгване на мокро. Преди да ми се развали "новия" модул правих много тестове - с едното колело на лед, другото на асфалт, едното в преспа, а другото на твърд сняг и т.н. и не останах особено впечатлен (писал съм и по-нагоре). Естествено, ASR-ът няма да придаде на колата проходимост като на трактор, но аз лично очаквах като че ли нещо повече. Предполагам, че новият модул придава по-добра стабилност на колата в завой, но това не съм го пробвал.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта