Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
blagoykata
Мнения: 620
Регистриран на: Пон 23 окт 2006 22:05
Автомобил: Пасат
Двигател: АФТ 1996
Местоположение: Пловдив

Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот blagoykata » Чет 02 авг 2012 11:58


Отначало мислех, че е проблемна машинката за топло-студено – свалих я. Редуктора й е отличен и смазан добре, ел. мотора работи и в двете посоки, потенциометъра дава нормални данни при въртенето му.
Като чета темите по този въпрос, се сещам за „дъжда” от късове дунапрен в скоро време.
Откачих лоста за управление на клапата топло-студено от машинката и го бутнах в другото крайно положение при включено клими на 22 градуса – даде доста топъл полъх. Преместих лоста в другото крайно положение (все едно е закачено за рамото на машинката) – все едно съм пуснал само вентилатор.
Дали проблема е в пълната липса на дунапрен и затова не може да даде само студен въздух, и дали ако е това е възможно да ремонтирам клапата (с фолио, тиксо, ...) без да свалям цялото табло – само централната конзола. Ремонтирам, имам предвид, да „оперирам” въздухопровода зад панела на климито. Като изрежа правоъгълен отвор дали ще достигна до търсената клапичка.
Не разполагам с чертежче или снимки на разположение на клапите в моето клими, затова ще съм благодарен за всякаква инфо.

P.S. Основно четиво - viewtopic.php?f=11&t=71586&hilit=%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82+%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE, както и това което излезе от търсачката.




Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот pas1.8mi » Съб 04 авг 2012 7:47


Скоро и аз си правих тази операция на Б4-ката!За достъп до клапата топло/студено се разглабя всичко!Тя е голямата Г-образна!Използвай момента да си смениш и радиаторчето за парното!При теб всичко ли е Диавиа или само моторчетата и управлението?


Потребителски аватар
blagoykata
Мнения: 620
Регистриран на: Пон 23 окт 2006 22:05
Автомобил: Пасат
Двигател: АФТ 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот blagoykata » Вто 07 авг 2012 17:50


Изображение

Продължавам с търсенето на ориентири - е ли това клапата за топло-студено: в центъра на снимката, с трите набелязани отвора? Или е в другия отвор видим под ъгъл?

Извинявам се на колегата, че ползвам снимката му без разрешение, същевременно му благодаря!

П.С. Никъде не откривам чертежче или схема за пространствена ориентировка на тръбопроводите на климатроник Диавиа - бих искал да имам нужната инфо, защото съм решен да не свалям таблото, а да оперирам през тръбите (безкръвно), при това да не губя много време за тази процедура.

До колегата pas 1.8mi - не зная дали всичко ми е диавиа


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот pas1.8mi » Вто 07 авг 2012 18:49


Ще опитам да кача снимки по-късно вечерта!Клапата се намира зад тази и евентуално може да се види при свален десния ръкав(където е монтиран вентилатора).Клапата е с Г-образна форма,не е тази,която се вижда от снимката!

Ето това е клапата,поглед през ръкава на вентилатора(ръкава е вече свален)
Изображение

http://pasmi.snimka.bg/automobiles/klima-passat-b4.693462.28038525


mitko23
Мнения: 335
Регистриран на: Съб 19 апр 2008 19:14
Автомобил: VW Golf MK3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот mitko23 » Сря 08 авг 2012 0:09


Колега, без да свалиш таблото просто няма как да стане. Аз също дълго време се чудех дали няма да стане без да свалям таблото, но просто няма начин. При мен целия дунапрен беше изпопадал. Замених го с алуминиево тиксо и стана доста добре.На тази снимка не се вижда много добре,но клапата топло-студено е доста навътре.
Изображение
Не е зле да си изчистиш и изпарителя на климатика,че на Diavia обикновено няма филтър за купето и се събира доста боклук.Ето при моя климатроник какво беше:
Изображение


Потребителски аватар
koinov_bg
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 12 юни 2009 8:45
Автомобил: Ford Fiesta mk3 rs1800
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с клапи на Диавиа – възможен ли е ремонт без сваляне

Мнениеот koinov_bg » Нед 19 авг 2012 8:34


Моята диавиа е с филтър!
Но имам друг проблем лостовата система не работи на клапите и сам си ги изкарал на ръчки :)



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Vincent1 и 43 госта