Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Съб 24 ное 2012 18:15


Здравейте колеги! От както въведоха новия закон за целодневно каране на къси светлини на няколко пъти се разминавам с глобата, заради недоглеждане. За това реших да си направя нещо което да не забравя да пуска фаровете. По магазините има много готови устройства, обаче не ми допадат, а и реших, че ако сам си го направя мога да си го костюмизирам както искам. Добавих си термометър и "Trip Time". Ще сложа датчика за температурата някъде на вън, но още не съм измислил къде и за това сега мери температурата вътре в купето. Обмислям да сложа още един датчик (за да има вътрешнна и външна температура) също и да меря нивото на шума... това не ми трябва, ама...

На клипчето по-долу може да видите как изглежда работещо и монтирано устройство. Приемам всякакви критики :) . Ако има заинтересовани мога да кача и схемата.

ВИДЕО! - YouTube

Не съм рязал никакви кабели! Устройството шунтира ключа за фаровете с релета, все едно съм го превключил. Монтирано е зад самия ключ. Датчика за температурата също е там. Направил съм го с микроконтролер, за да мога да управлявам дисплея. Фаровете се пускат 5 секунди след запалването на мотора, като това време може да се регулира. Подсветката на дисплея се пуска заедно с таблото. Бутонът пуска и спира автоматичното пускане на светлините, но не гаси термометъра. Има опция за алармиране за възможно заледяване, когато температурата е по малка от -1 градуса.




Потребителски аватар
kakyra
Мнения: 244
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 20:30
Автомобил: VW Passat B5
Двигател: 1.6
Местоположение: Пловдив

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот kakyra » Нед 25 ное 2012 13:23


Колега, при положение, че трябва да пускаш от това копче автоматичното включване, какъв е смисъла от него. Докато е загасена колата, ключето на 0-та ли ти е, или постоянно стой пуснато?


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 25 ное 2012 13:46


Не трябва да го пускаш всеки път. На клипчето просто съм показал, че може да се загаси. Иначе седи непрекъснато на I и работи само когато запалиш колата.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2715
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот k_garchev » Нед 25 ное 2012 14:25


Сподели какви материали си използвал,схемичка нещо и горе долу какви пари ти е излезнало?


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 25 ное 2012 16:05


Излезе ми толкова:
контролер (ATMEGA328P) - 5лв
транзистори за релетата (BC546 и BD139) - 1лв
релета - 3лв
датчик за температура (DS18B20) - 5лв
дисплей - 13лв
бутон и пасивни компоненти - 1лв
кутииката със експериментална платка - 2лв
клеми за свързване - 2лв
--------------------------------------------------
Общо - 32лв.

На първата снимка са клемите с който съм свързал кабелите без да ги режа. Червените са за по тънък кабел, жълтите за по дебел (захранването от акомулатора и захранването за късите са дебели).

Втората снимка е схемата, като в стабилизатора мислех да използвам и TIP42, за да повиша максималния ток през стабилизатора, но не се наложи. Не се монтира и резистора 3ома / 5W. Другата промяна е че използвах 3 релета вместо 4, защото взех релета с два контакта: Релето за късите светлини и Релето за таблото, ляв габарит и десен габарит (двата габарита са на едно реле, защото са 2 х 0.36A, а таблото е на самостоятелно реле - 0.56A). Токът през силовото реле е 9.7A, при дълги светлини 10.1А. Има и закачен зумер (през транзистор, като релетата), но не съм го нарисувал защото го добавих в последствие.

Ако има желаещи мога да съдействам за направата. :)

Днес направих малко оптимизации и промени по софтуера. Скоро слагам още един термометър, само не знам как да прекарам кабела до огледалото.
Прикачени файлове
IMG_20121118_233639.jpg
IMG_20121125_154444.jpg


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 25 ное 2012 17:58


Снимки на устройството от вътре и клип с промените.
Прикачени файлове
IMG_20121125_162552.jpg
IMG_20121125_162602.jpg


Потребителски аватар
Bucket
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 02 дек 2008 21:50
Автомобил: Skoda O2 комби TDI BMM
Двигател:
Местоположение: Вр/Сф

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот Bucket » Нед 25 ное 2012 20:40


Браво за ентусиазма, желанието и идеята! Смело напред!
Надявам се, че ти си дизайнера и изпълнителя на всичко :beer
Малко лично мнение.
Кометското реленце 12-20M е доста добър избор, много добро качество за цената и размерите си ;)
Винаги съм бил малко против aftermarket устройства в автомобила свързани с понижаване на напрежението и процесори.
Автомобилната електрическа уредба и като цяло автомобила е една силно агресивна среда. Характерни са големи температури амплитуди, зимата при -20 в купето след 20 минути може да се достигне +20, силни механични усилия, вибрации, при у-во в двигателният отсек имаме и огромен брой химикали, като масла, антифризи, течности за чистачки, както и изгорели газове.
Отделно автомобилната електрическа система в различни аварийни ситуации се характеризира с напрeжения в интервала 8 до 16-7V, всички тези фактори поставят високи изисквания към устройство допълнително монтирано в автомобил.
И в този ред на мисли, използването на стабилизатор винаги е свързано с риск от повреда. Отделно как стои въпрост с устойчивоста към смущения на контролера :)
Запалителна бобина, свещи, както и техните кабели, генератор, безброй голямо количество комутатори (релета, ключове) все източници потенциални смущения.
Винаги съм смятал, че в 21 век не всичко е необходимо да се построява на базата на микроконтролери. Винаги може да се намери Old school аналогово решение, нали :да:
С две ръце съм за прогреса :bowdown
Отново браво :applause:


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 25 ное 2012 22:42


Да, аз съм дизайнера на схемата и на софтуера. Относно релето - то е предвидено за работа във автомобили. Ясно ми е как стои въпроса със смущения и прочие при автомобилите и как може да повлиаят на контролера. За това контролера има пуснат Watchdog таймер. При първото забиване или отклоняване от програмата поради някаква причина контролерът ще се рестартира и ще изпълни програмата от начало. Големият филтров кондензатор е точно за изчистване на смущения в изхода на стабилизатора (което не е 100% гаранция разбира се). Стабилизатора за 5V работи в диапазон на входно напрежение 7 - 21V. Механичните вибрации се решават много лесно със заливане със смола (като в авио електрониката). Температурните промени се избягват като се използва Automotive серията на всички компоненти и са предвидени за работа от -40 до 105 градуса.

Не казвам, че това (с микроконтролер) е най-добрия вариант за направата на Автоматично пускане на светлините, но е единствения начин за управление на дисплей и измерване на температура (по-скоро визуализиране на измерената температура). Първата ми идея беше с таймер 555. На практика има 5 компонента и работи без отказно.

Има да направя още няколко неща, да реша какъв ще е финалния вид и ще пусна платка за устройството. В момента е на тестови стадии.

Bucket, благодаря за мнението ти! Ти си първия човек който си казва мнението. :) :да:


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Пет 30 ное 2012 18:43


Имам малко развитие по темата. Направих си платка на устройството като съм взел под внимание разни съображения за сигурност. Ето така трябва да изглежда готовата и налепена платка.
Прикачени файлове
bot.jpg
side.jpg
top.jpg


Потребителски аватар
ivanbl
Мнения: 293
Регистриран на: Пон 27 окт 2008 22:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот ivanbl » Нед 02 дек 2012 20:09


ех браво колега....

ако можеше да хващаш и данните от ОБД буксата, щеше да имаш достъп до няколко датчика в това число и температурни.... :-) (имаше такива устройства в форума - INFOBOARD)
за външна температура според мен най-подходящо място е в тръбата от където се засмуква студен въздух... зад десния фар, преди да да влезе в филтърната кутия...
... или някъде зад предната решетка....


Потребителски аватар
Bucket
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 02 дек 2008 21:50
Автомобил: Skoda O2 комби TDI BMM
Двигател:
Местоположение: Вр/Сф

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот Bucket » Нед 02 дек 2012 22:32


3D в Алтиум, супер.
Моделите на компонентите от тук ли ги взима -> www.3dcontentcentral.com ;)


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 02 дек 2012 22:44


ivanbl написа:ех браво колега....

ако можеше да хващаш и данните от ОБД буксата, щеше да имаш достъп до няколко датчика в това число и температурни.... :-) (имаше такива устройства в форума - INFOBOARD)
за външна температура според мен най-подходящо място е в тръбата от където се засмуква студен въздух... зад десния фар, преди да да влезе в филтърната кутия...
... или някъде зад предната решетка....


Още се чудя къде да е датчика. Мисля в огледалото, но не знам как да прокарам кабел до там, защото на конзолата на купето има конектор... При мотора не мисля, че е най добрия вариант за датчик, става по-топло от колкото е. Това с OBD-то е интересно. Ще видя какви са протоколите и какво може да се направи по въпроса с изписване на разни данни от на дисплея.


Bucket написа:3D в Алтиум, супер.
Моделите на компонентите от тук ли ги взима -> http://www.3dcontentcentral.com ;)


Някой да, други са чертани на Солид 2010. не ми се чертаеше за DIP 10 и сложих микро ключета :D


Потребителски аватар
ivchoto
Мнения: 341
Регистриран на: Сря 11 ное 2009 14:24
Автомобил: SUBARU OUTBACK
Двигател: 2000
Местоположение: bg okolo plovdiv

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот ivchoto » Нед 02 дек 2012 23:26


Здравей колега,заводско датчика за температурата стои в предната броня(или по-точно зад преден десен халоген).И на двете ми коли е там и показва доста точно. :beer


Потребителски аватар
papi92
Мнения: 185
Регистриран на: Нед 05 дек 2010 15:11
Автомобил: Golf 3 1.6
Двигател: ABU 1993
Местоположение: София

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот papi92 » Нед 02 дек 2012 23:33


Ако не завали и е що годе хубаво времето може да се наема да пусна един кабел до там :) Благодаря колега! :beer


Потребителски аватар
ivanbl
Мнения: 293
Регистриран на: Пон 27 окт 2008 22:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Re: Golf 3 - Автоматично пускане на фаровете + екстри

Мнениеот ivanbl » Вто 04 дек 2012 23:56


papi92 написа:
ivanbl написа:ех браво колега....

ако можеше да хващаш и данните от ОБД буксата, щеше да имаш достъп до няколко датчика в това число и температурни.... :-) (имаше такива устройства в форума - INFOBOARD)
за външна температура според мен най-подходящо място е в тръбата от където се засмуква студен въздух... зад десния фар, преди да да влезе в филтърната кутия...
... или някъде зад предната решетка....


Още се чудя къде да е датчика. Мисля в огледалото, но не знам как да прокарам кабел до там, защото на конзолата на купето има конектор... При мотора не мисля, че е най добрия вариант за датчик, става по-топло от колкото е. Това с OBD-то е интересно. Ще видя какви са протоколите и какво може да се направи по въпроса с изписване на разни данни от на дисплея.


там където ти казах има постоянен въздушен поток.... и мери съвсем точно околната температура, точно заради този възд.поток (дори и колата да бръмчи на място) ...
няма как двигателя да му влияе... защото въздуха там в тръбата не се застоява...

минаването през буксата на вратата е кофти, но не и невъзможно... разпробива се със свредло 2те букси на място което е по далеч от жиците и се прекарва кабела през двете.... най лесно това става ако откачиш сглобената букса от колоната, разпробиваш и защракваш на място...



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта