Промивка охладителната система на 1.6d

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
osti
Мнения: 15
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 17:49
Автомобил:
Двигател: BLE
Местоположение: Razgrad/Sofia

Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот osti » Нед 16 яну 2011 18:39


Здравейте колеги! Реших да споделя и моята промивка на мотора и чистенето на казанчето. Тъй като вчера Голфчето ме остви на пътя точно на един булевард със спукано водно съединение. Най-накрая се реших да му направя и промивка на системата, че вече в казанчето беше станало като блато. :D Ходих до бриколаж взех си български антифриз,добавка за промивка, маркуч разбира и се почна.

Първо се налива добавката в охладителната система със стария антифриз, и колата трябва да работи около 10-30 минути в работна температура. След това се източва бозичката която се е образувала и се налива вода, за да се отмият остатъците от добавката.

Като по принцип е хубаво да се махне термостата, за да може да циркулира навсякъде. Но аз нямах къде да го направя това и просто изчаквах да загрее колата, след това като се включи два пъти перката спирах мотора и го източвах от един от маркучите. След което пак нови 5 литра вода пак докато загрее. Процедурата на мен ми глътна около 80 литра вода докато се избистри и изчисти мотора отвътре(имам точни цисла понеже носих 10 литровите туби от 4-тия етаж :D ).

След което реших да почистя и самото казанче понеже изглеждаше като марсиански пейзаж:
Изображение

Изображение

За да почистя тази иначе живописна гледка :) използвах следните неща:
Изображение

Като преди това трябваше да се затворят всички отвори на казанчето:
Изображение

След като се сложат вътре солта и разредителя се друса поне около 5 мин без спиране. А количеството сол което аз лично използвах е малко по-малко от половин пакет, за коресилина важи същото малко над половината от шишето остана. :)

И след танца с казанчето се получи следното:
Изображение

Изображение

Изображение

След което само остана почистването на малкото мунщуче и монтирането на казанчето. И пълненето на новия антифриз и разреждането му с вода.
Изображение

И след всичко най-накрая потече синя течност :)
Изображение

Крайния резултат налице:
Изображение

В крайна сметка за малко по-малко от ден, казанчето светна и системата е промита и чиста.




valku
Мнения: 343
Регистриран на: Съб 28 ное 2009 0:40
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI
Двигател: AFN
Местоположение: Габрово

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот valku » Пон 17 яну 2011 4:04


Много добра тема. И аз мисля да направя същото за пасата. Кажи ми колко при ти стъпи течноста за промивка и антифриза? Колко литра антифриз побра това животно? Лично незнам колко литра е за това питам.

Поздрави!


Потребителски аватар
dinkonikolaev
Мнения: 1838
Регистриран на: Сря 25 юни 2008 16:58
Автомобил: VW Golf 2 GTI Golf 3 Variant
Двигател: PF AAM
Местоположение: Нова Загора

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот dinkonikolaev » Пон 17 яну 2011 7:01


Браво за темичката.Онзи ден промивахме системата на едно приятелче и използвахме антифриз+обезмаслител на Meglio.Чакаме да загрее до 90 градуса гасим и източваме антифриза.Това се прави два пъти.След това с един маркуч от чешмата забит в казанчето за антифриза и долния маркуч на радиатора изваден.Проми се всичко и то доста добре. :wink:


valku
Мнения: 343
Регистриран на: Съб 28 ное 2009 0:40
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI
Двигател: AFN
Местоположение: Габрово

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот valku » Пон 17 яну 2011 14:11


dinkonikolaev написа:Браво за темичката.Онзи ден промивахме системата на едно приятелче и използвахме антифриз+обезмаслител на Meglio.Чакаме да загрее до 90 градуса гасим и източваме антифриза.Това се прави два пъти.След това с един маркуч от чешмата забит в казанчето за антифриза и долния маркуч на радиатора изваден.Проми се всичко и то доста добре. :wink:


И това е идея но не ви ли отиде много антифриз така? :)


Потребителски аватар
osti
Мнения: 15
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 17:49
Автомобил:
Двигател: BLE
Местоположение: Razgrad/Sofia

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот osti » Пон 17 яну 2011 17:52


valku написа:Много добра тема. И аз мисля да направя същото за пасата. Кажи ми колко при ти стъпи течноста за промивка и антифриза? Колко литра антифриз побра това животно? Лично незнам колко литра е за това питам.

Поздрави!


Течността ми излезе около 10 лв(пак зависи и каква е аз ползвах две едната беше на Лики Моли а другата на Холтс), антифриза в Бриколаж е на промоция 15 лв - 4 литра концентрат. Общо на мен ми побра около 2.5 литра концентрат и 2 литра дейонизирана вода. :) Но днес го погледнах и видях, че ще трябва да се долее още малко в казанчето.

Другите неща като цени са:
Коресилин - 6,50лв (то и от снимката се вижда):)
Морска сол - 0.70лв.


Потребителски аватар
dinkonikolaev
Мнения: 1838
Регистриран на: Сря 25 юни 2008 16:58
Автомобил: VW Golf 2 GTI Golf 3 Variant
Двигател: PF AAM
Местоположение: Нова Загора

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот dinkonikolaev » Пон 17 яну 2011 18:08


Въртяхме и 2та пъти един и същи антифриз.Този който източихме преди да направим интервенцията.


Потребителски аватар
nokiangage
Мнения: 3374
Регистриран на: Сря 03 фев 2010 12:40
Автомобил: Passat B3 - 35i
Двигател: 1.8 RP 1990 - 90 hp. LPG only
Местоположение: Плевен, Варна
Контакти:

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот nokiangage » Пон 17 яну 2011 18:13


Много добре изглежда, поздравления! Винаги съм се чудил като гледам моето казанче...абе не може да не са го направили да не се вижда колко течност има вътре...Определено като се затопли ще гоня и аз този ефект, защото вече промих системата и съм с нов антифриз, но нямаше време за почистване като твоето. Друго е така колега, нали? :да:


Потребителски аватар
osti
Мнения: 15
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 17:49
Автомобил:
Двигател: BLE
Местоположение: Razgrad/Sofia

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот osti » Пон 17 яну 2011 18:39


Определено е коренно различно колега :) все пак се вижда колко е антифриза и какъв цвят е :D


valku
Мнения: 343
Регистриран на: Съб 28 ное 2009 0:40
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI
Двигател: AFN
Местоположение: Габрово

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот valku » Вто 18 яну 2011 0:59


osti написа:
valku написа:Много добра тема. И аз мисля да направя същото за пасата. Кажи ми колко при ти стъпи течноста за промивка и антифриза? Колко литра антифриз побра това животно? Лично незнам колко литра е за това питам.

Поздрави!


Течността ми излезе около 10 лв(пак зависи и каква е аз ползвах две едната беше на Лики Моли а другата на Холтс), антифриза в Бриколаж е на промоция 15 лв - 4 литра концентрат. Общо на мен ми побра около 2.5 литра концентрат и 2 литра дейонизирана вода. :) Но днес го погледнах и видях, че ще трябва да се долее още малко в казанчето.

Другите неща като цени са:
Коресилин - 6,50лв (то и от снимката се вижда):)
Морска сол - 0.70лв.



Мерси много за информацията. И аз мисля да направя същото преди да започна да си имам по-големи проблеми с радиаторчета и всякакви други джаджи. :)


Потребителски аватар
kav4o
Мнения: 921
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 23:27
Автомобил: VW Golf MK2
Двигател: ABF 1988
Местоположение: Разград/Русе,club ProStreet

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот kav4o » Вто 18 яну 2011 9:09


Сега няма да е лошо да си сложиш вносен антифриз, защото с българския ще стане пак една голяма ръжда вътре....почти всички български антифризи са без или с много слаби антикорозионни качества.Неслучайно антифриза на motul, fuchs, hepu и т.н. е 2 пъти по-скъп :wink:


Потребителски аватар
osti
Мнения: 15
Регистриран на: Вто 09 юни 2009 17:49
Автомобил:
Двигател: BLE
Местоположение: Razgrad/Sofia

Re: Промивка охладителната система на 1.6d

Мнениеот osti » Вто 18 яну 2011 15:03


kav4o написа:Сега няма да е лошо да си сложиш вносен антифриз, защото с българския ще стане пак една голяма ръжда вътре....почти всички български антифризи са без или с много слаби антикорозионни качества.Неслучайно антифриза на motul, fuchs, hepu и т.н. е 2 пъти по-скъп :wink:


Благодаря за съвета колега. :да: Аз обмислях като цяло да си сложа хубав антифриз но за момента ми трябваше нещо по-тънко. А лятото направо ще му правя основен ремонт и някои подобрения :) и тогава всичко ще е както си трябва. :)

Поздрави!



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 98 госта