Направи си сам: Бял символ в/у поставката за чашки (Голф 4)

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Направи си сам: Бял символ в/у поставката за чашки (Голф 4)

Мнениеот icefire » Пет 21 окт 2011 19:36


Колеги, при много от нас се налага обработка на пластмасите по арматурното табло на Голфовете ни. Някои ги облепват с фолио, други ги боядисват. Ако се спрем на боя, при повечето детайли всичко става доста лесно, но поставката за чашки е малко по-особен случай. Ако просто я пръснем със спрей ще загубим бялата чашка, която е изобразена по средата. Така беше и при мен в началото:

Изображение

Затова аз си изрязах шаблонче с чашката, което използвах, за да възпроизведа формата й. Предпоставка за процедурата е вече почистено от гуменото покритие капаче. На това няма да се спирам - писано е достатъчно как става - почистваща кърпичка, спирт, разредител, газ.... каквото ви дойде на ум. После минаваме една водна шкурка, след това може и пластификатор или шприц кит. На самата технология на боядисването също няма да се спирам - има мноооого теми за това.

Процедурата:


Намираме някакъв бял спрей (мат, гланц, все тая какъв) и пръскаме малко по средата:

Изображение

Минаваме пак една водна. Внимавайте при търкането да не изшкурите релефните точки в долната част. Аз гледах телевизия докато работех, в резултат на което ги претрих :oops: След това залепваме шаблона. За целта използвах сухо лепило за хартия - намазах леко шаблона, хванах го с пинсета и го лепнах на капачето:

Изображение

След това пръскаме с черния мат, изчакваме да изсъхне и отлепваме шаблончето. Този момент е доста деликатен, защото шаблончето е напълно покрито с боя, която го залепва. Аз използвах макетно ножче, за да го подхвана от единия край, след което го довърших с пинсета.

Ето го и крайния резултат:

Изображение

Изображение

Шаблона

Ето размерите на чашката (благодарности на Deo88): viewtopic.php?f=5&t=280550#p3002080

Прикачил съм pdf файл, който само трябва да се отпечатаме. След това залепваме малко прозрачно тиксо в/у отпечатания символ и самата чашка се изрязва много внимателно с тънко макетно или бръснарско ножче. Тиксото служи за това, да изолира хартията от боята, иначе листът ще попие от черната боя и ще се размаже отдолу. Шаблонът може да се направи и само от тиксо - печатаме на гланцирана хартия, лепим тиксото, режем, разлепваме тиксото - имаме готов шаблон само от тиксо. Даже препоръчвам така да се направи. Аз го направих хартиен, но при разлепването след боята се отлепи само тиксото, а хартията падна чак след като го топнах във вода (лепилото за хартия се разтваря).

Това е! Накрая се появява малък ръб м/у черната и бялата боя, което се коригира с малко водна шкурка 2000 и пастичка. Може и без това ръбът е минимален.

Забележка: Шаблонът може и да се отпечата на бяло фолио, след което да се изреже и директно да се залепи.
Прикачени файлове
4a6ka.PDF
Шаблон
(24.81 KиБ) Свален 204 пъти




светослав стоянов
Мнения: 62
Регистриран на: Нед 02 май 2010 15:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В.Търново

Re: Направи си сам: Бял символ в/у поставката за чашки (Голф 4)

Мнениеот светослав стоянов » Нед 23 окт 2011 11:26


От фолио и по -добре от алуминиево да ти го изрежат това за стотинки и да си го лепнеш не е ли по-лесно.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Направи си сам: Бял символ в/у поставката за чашки (Голф 4)

Мнениеот icefire » Нед 23 окт 2011 11:59


светослав стоянов написа:От фолио и по -добре от алуминиево да ти го изрежат това за стотинки и да си го лепнеш не е ли по-лесно.


icefire написа:Забележка: Шаблонът може и да се отпечата на бяло фолио, след което да се изреже и директно да се залепи.


Дали е по-лесно не знам, но в единия случай бялата чашка ще е с няколко микрометра по-ниско, а в другия - по-високо. Първото обаче подлежи на лека корекция с водна шкурка и паста.. така че може би с боя ще се постигне по-добър резултат :да:



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 115 госта