Свързване на допълнително осветление Passat B5

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Чет 30 яну 2014 23:14


Пускам тук темата за да я видят повече колеги и да обсъдим два мои въпроса.
И двата са свързани с темата от къде да взема плюс за осветление.

:arrow Свалих си корите и направих осветление на дръжките за отваряне на вратата. Следващия проблем е, че искам да свети през цялото време докато колата е отключена. Не мога да се сетя нищо под напрежение през това време освен да има извод от алармата, но не съм запознат за това питам. От клема 15 (ако не се лъжа) не ме устройва защото като махна ключа и ще се гаси.

:arrow Следва по-трудното. Светлина в краката. :gruebel Искам когато отворя вратите да светват. (може и когато се отключи колата - тоест може да се прекара от плафона) , но другото ми условие е като запаля колата светлината плавно да намаля до някаква степен, че да не се забелязва с периферното зрение. Някоя проста схема ако ми предложите ще ме улесните.

:c010




phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот phantom_ » Чет 30 яну 2014 23:19


В тоя случaй точно ,търси нaпрежението от плaфонa :c020 то те устройвa!


marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Чет 30 яну 2014 23:23


Е устройва ме докато не запаля колата и плафона изгасне :neutral


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот Bro0z3r » Пет 31 яну 2014 10:09


Реле и трафче ще те оправят. Трафчето да ти сваля напрежението до 4-5 волта и да има плюс след контакт. А на релето единия контакт е нормално отворен, другия - нормално затворен. Другия вариант е без реле. Вместо него слагаш две ламби. Едната идва от плафона, а другата плюс при контакт и през трансформатор. Това е, за което се сещам в момента.. :mrgreen:


marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Пет 31 яну 2014 12:19


Колега дай ми точни стойности за трафа и релето. Мисля, че пак не удовлетворява напълно желанията ми. Искам да се намаля плавно светлината...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот kris11 » Пет 31 яну 2014 15:30


Bro0z3r написа:Реле и трафче ще те оправят. Трафчето да ти сваля напрежението до 4-5 волта :mrgreen:

Какъв траф бълнуваш на постоянно напрежение ???


Потребителски аватар
radonsa
Мнения: 70
Регистриран на: Пон 16 мар 2009 23:09
Автомобил: VW Passat B5.5 [] VW Passat B3
Двигател: ALZ 2002 [] RP 1988
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот radonsa » Пет 31 яну 2014 16:10


Колега, аз минах през тази процедура. Направих ги така:

-осветление в краката- + и - тръгват от централния плафон и под радиото някъде на широко снадки и кабели към всяко място,Правих ги с диодни плочки по 12 диода който залепих с двойнозалепваща лента съответно под жабката,под волана,а отзад на седалките има едни метални рамки дебели перпендикулярни на централната конзола. Тяхните кабелчета минават по централната конзола и излизат там където седалката е най-близо до конзолата.Оставих ги по дълги заради местенето на седалката.

Резултат: Изображение

Как работи: Отключвам колата,всички плафони светват,осветлението в краката също. Влизам паля,всичко изгасва.Спирам гася вадя ключа всичко светва!
Колата е Пасат Б5.5 2002г. при теб трябва да е същото.Когато са вързани към плафона е важно да са ти здрави микроключетата които отчитат отварянето на вратата за да сработят.

-Осветление в дръжките на вратите-Тях ги направих като взимах ток от копчетата на прозорците. А в самите отвори на дръжките правя малка дупка с горещ шиш колкото да влезе диода.
Най-добре е диода да е добре скрит от самата дръжка за да се получи ефекта на скритата светлина,и диода да не ти блести докато караш. На шофьорската врата взех ток от джойстика за външните огледала.

Как работи: Светват с пускане на фаровете,когато светват и копчетата на прозорците всъщност.
Довечера ще ти снимам как изглежда.

Лично на мен много ми хареса след като направих всичко. Да не говорим,че който влезне в колата и ахва и разпитва. :11 :11 :11

Трябва да имаш минимални,но все пак някакви познания по електротехника. Да си замериш къде има 12V и да запояваш.Съвета ми е в тоя студ да не я разглабяш,че се чупят пластмаси,а детайлчетата са финни :horror .
Не съм изпозлзвал никакви трансформатори,трафчета или каквото и да било.Само кабели,диодни плочки и лампички и поялник. Общо ми излезна около 30-тина лева всичко.

Ако имаш въпроси,пиши,ще ти обясня и снимам всичко което те интересува! Виждам ,че си и от Пловдив,мога да ти ги покажа някой ден. :th_up :th_up :th_up :love.vwclub


marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Пет 31 яну 2014 18:49


Колега radonsa ,
Благодаря за обяснението. На мен това което си направил ми беше ясно, но аз искам да допълня твоя проект.

Осветлението в краката искам да свети и докато карам, но съвсем слабо за да не дразни окото. Чудя се защо след като има предвидено място за плафон в краката на шофьора няма кабели до там.

Моята идея въпреки, че не съм голям електротехник е да взема + от плафона и да свържа осветлението, но преди лампата да сложа един диод. Също от клема 15 да взема + и той също с диод да отива до лампата но това напрежение да го намаля с един резистор примерно 4-500 Ohm. Диодите ги слагам за да не връща ток към плафона когато дам на контакт и той да светва, и обратното, което не знам дали ще има поражения всъщност, защото ако отиде напрежение към клемата там няма нищо общо взето, но ще сложа за пробата. Представям си го така: отключвам и към лампата отива 12V от плафона. Давам на контакт и плафона плавно изгасва, но в същото време към лампата отива значително по-малко напрежение, което да поддържа лампата да свети след като плафона напълно изгасне. Въпроса ми към разбиращите от електроника - Ще се получи ли както аз си го представям. Ще има ли премигвания и липсва ли и нещо на схемата ми?

Въпроса за осветлението в дръжките също виси и там някой разбиращ от аларми може да се включи.
Мисля, че ще стане интересна и полезна тема не само за мен.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6066
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот DoH_KuXoT » Съб 01 фев 2014 18:51


вземи си един модул за дневни светлини. Направи си дългите да ти светят на 20% а от допълнителните плюсови изводи на модула захрани осветлението в граката, дръжките и т.н. всичките шукарийки ще ти светват след като модула получи 14 волта (демек при работещ ДВГ) след определено време което се програмира с присветване на ключа на дългите, ще ти гасне след определено време (отново се програмира) , може да светва при отключване с алармата и да гасне след време като comming home/leaving home.


marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Съб 01 фев 2014 19:10


Супер предложение, но идеята ми беше да мина по-тънко като ползвам нещо налично. Модулите почват от 20 лв.


marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот marto1bg » Пон 03 фев 2014 19:10


Други идеи? Поне кажете моята дали ще стане. Какво съпротивление трябва да взема за да намаля до толкова светлината? Искам да ползвам лампа с нажежаема жичка, защото в колата нямам лед светлини...


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: Свързване на допълнително осветление Passat B5

Мнениеот gancho » Сря 05 фев 2014 18:04


Тогава имаш евтино решение,но с по две лампи.Едната я връзваш към плафона-свети силно заедно с него.Втората-взимаш от подсветката някъде и за да свети слабо-взимаш 24V от камион или по-добре-от малките лампи - 1,2W(12V) или 3W (12V).
Правиш двойна инсталация,но лампите са стотинки и нямаш модули,трафове и т.н.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 121 госта