Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
t0shk0
Мнения: 105
Регистриран на: Сря 27 авг 2014 2:29
Автомобил: Golf mk5 TSI
Двигател: BLG

Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот t0shk0 » Нед 14 юни 2015 15:09


Здравейте колеги, имам едно голфче mk3 1.6 75hp 94 година и много си го обичам :) (За тези, които мислят: тоа па що не го сменя, мноо е стар. Еми обичам си го, пък и да не говорим, че с него съм правил много хора за смях с техните "модерни" возила. За справка на магистралата след Пловдив - посока морето с двама души(това включва и мен) вдига 190)

Та сега на въпроса, понеже често изминавам по около 200км по магистралата, а да държиш педала на газта по 2 часа, не е от най-приятните неща, реших да си направя темпомат. Разбира се, първо проверих как вървят цените на готовите модули, но 650-700лв. не ми се дават и си викам, и без това уча за програмист, ще си го направя аз :D

За целта ще използвам Arduino платка. Понеже колата ми е с жило на газта, с регулиране по електронен път няма как да стане. Затова ще използвам един серво мотор който регулира жило закрепено за основното и точно от тук ми идва въпросът. Колко мощно трябва да е сервото: каква сила е нужна за издърпването на жилото.

Това, на което съм се спрял за момента е с тяга 9.8 kg/cm при 6.0V, но не съм сигурен дали ще е достатъчно.
Ето един линк: http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_40_45&products_id=276

Друго нещо което ме интересува е как ако вземам ток от бобината да намаля ампеража и волтажа, защото иначе ще изпържа платката Arduino. Ако не се получи от тук ще трябва да слагам допълнителен датчик, сигурно на някоя полуоска, за да изчислявам скоростта на колата, а тя ми трябва, за да регулирам жилото на газта.

За контрол ще използвам оригиналните контроли на Голф 3, тези на лостчето на мигачите. Мисля че ще успея да ги навържа на платката. Ще сложа по един прекъсвач на съединителя и спирачката и воала, имам си темпомат за по-малко от 100 лева.

А и още идн въпрос: Когато скоростта се поддържа от темпомата например 100км/ч и натисна спирачката, намалявам скоростта на 90км/ч. Темпомата след това трябва ли да бъде изключен или да го направя така, че след като се пусне спирачката, той да се включи автоматично и така докато просто не го изключа ръчно?

Можете да считате тема за проект, защото имам още няколко идеи за голфу.

Мерси предварително и лек ден на всички.




Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот apchih » Нед 14 юни 2015 17:19


За да разбереш, какво усилие ще ти трябва, може да си вземеш една подобна теглилка:
Изображение
Дърпаш с нея и виждаш, какво усилие ще ти е необходимо, за да държи дръпнато жилото в определено положение.

За да зададеш определена скорост, може да закачиш потенциометър към жилото, било то въртящ или плъзгач и мокроконтролера да чете данните от него. За всяко положение на жилото, има различно съпротивление. Задаваш на микроконтролера при еди какво си съпротивление, да завърти сервото на еди колко си градуса и да го държи така.

Използвай спирачката или съединителя, за да изключваш темпомата напълно, да не стане така, че при аварийно спиране, да остане дръпнато жилото. На спирачката имаш бутон, виж дали нямаш и на съединителя и ако нямаш, сложи и там. В момента в който имаш натиснат педал, сервото трябва да остане без ток, за да спре да дърпа и да се движи свободно, без да спира жилото да се върне в изходно положение.


t0shk0
Мнения: 105
Регистриран на: Сря 27 авг 2014 2:29
Автомобил: Golf mk5 TSI
Двигател: BLG

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот t0shk0 » Нед 14 юни 2015 17:54


Мерси много за идеите, особено за това с потенциометъра. Ще ми спести много занимавка с поставянето на сензор на полуоската.

Имам още един въпрос. От къде да взема ток за микроконтролера, така че да се пуска само когато съм дал на контакт с ключа?


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот apchih » Нед 14 юни 2015 19:04


t0shk0 написа:Имам още един въпрос. От къде да взема ток за микроконтролера, така че да се пуска само когато съм дал на контакт с ключа?


Вземи мултицет или пробна лампа и си харесай някой бушон, на който има напрежение при контакт. Бушона за задната светлина примерно.


t0shk0
Мнения: 105
Регистриран на: Сря 27 авг 2014 2:29
Автомобил: Golf mk5 TSI
Двигател: BLG

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот t0shk0 » Пон 15 юни 2015 7:00


Това с бушоните ще го направя.

Относно обаче идеята, вместо да използвам датчик за скоростта, да използвам потенциометър закрепен на жилото, малко не ми допадна като се замислих как да реализирам кода. Нали идеята е като включиш темпомата на 100км и да поддържа само толкова, независимо от наклона на пътя.

Та ако използвам потенциометъра, трябва предварително да задам в програмата кое положение на жилото на колко км отговаря, защото то жилото ще си бъде издърпано до някаква степен, но наклона се променя към +, примерно, и скоростта ще падне. И пак отнякъде ще ми трябва текущата скорост за изчисленията. Програмата няма да знае, че скоростта е паднала, а само че жилото е в правилната позиция, за 100км, но на път без наклон.

Сега като се замисля, понеже ще си сложа и МФА, ще се опитам да взема сигнала от компютъра за текущата скорост и да работя с нея. Та идеята е да пускаш темпомата на 100км, идва наклон и скоростта започва да пада, програма отчита спада в скоростта и изпраща сигнал на серво мотора да издърпа жилото, това се извършва, докато се достигне отново скорост от 100км. Същото е и при поява на наклон на пътя. Важното е че все отнякъде ще ми трябват или данни за оборотите, или за скоростта.

Относно ръчката за темпомата, видях, че има бутони set и res. За какво служат те и не трябва ли да има бутони + и - за съответно увеличаване и намаляване на зададената скорост на темпомата.?


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот radotom » Пон 15 юни 2015 7:23


apchih написа:За да зададеш определена скорост, може да закачиш потенциометър към жилото,...

При външен темпомат, който не чете скороста от контролера на колата, се следят оборотите на двигателя.
Сигнала се взема от комутатора на бобината, от където се взема и сигнал и за оборотомера на таблото фабрично.


Потребителски аватар
Bucket
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 02 дек 2008 21:50
Автомобил: Skoda O2 комби TDI BMM
Двигател:
Местоположение: Вр/Сф

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот Bucket » Чет 25 юни 2015 21:14


Като гледам, какви въпроси задаваш, ми се струва, че имаш да четеш доста, преди да започнеш да пишеш код :)
Set бутона, ти задейства темпомата.
Научи, че се казват напрежение и ток, не знам какво е ампераж или волтаж.....
Какво разбираш от потенциометър закрепен за жилото?
Какво точно ще следи той? Имаш ротационен елемент с променливо съпротивление, задвижван линейно. Че може да се изведе функция, може. Но трябва да го четеш с АЦП
Има специални сензори за позицията на педала на газта, по-удобно е в цифров вид да ти дават данни.
Все още не разбирам, каква ще е обратната връзка която ще подаваш към Ардуиното?!?
Колегата ти даде идея за четене на оборотите, добре, задаваш конкретни обороти, но как ще се справиш с общата грешка и инертност на системата ти?
И още въпроси ще изникнат и далеч не си мисли, че бюджета от 100лв ще е достатъчен :)
И не забравяй, че тези неща ще ги правиш на колата си, с която пътуваш, трябва да е безопасна!!! Какво ще стане, ако ардуиното ти вземе грешно решение и опъне жилото докрай? Да, знам, ще изключиш двигателя. Ами ако си в изпреварващата лента и караш със 140-150км/ч и останеш без хидравлика и серво на спирачките?


t0shk0
Мнения: 105
Регистриран на: Сря 27 авг 2014 2:29
Автомобил: Golf mk5 TSI
Двигател: BLG

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот t0shk0 » Чет 25 юни 2015 22:28


Здравей колега, благодаря за мнението и по-точно за забележките. Мен по-скоро ме интересуваше как е заводски намаляването и увеличаването на скоростта само с тези два бутона, иначе се досетих, че със сет се включва. Колкото до идеята с потенциометъра, мисля, че стана ясно, че се отказвам от нея, защото в моя случай не ми върши работа. Сензори на газта няма да слагам, искам го възможно най-просто откъм хардуер. Ще го направя така, че при натиск на спирачката, нали се включват светлини, ще взема ток от там и ще пращам аналогов сигнал на микроконтролера. Няма да има значение какъв е сигнала откъм напрежение и ток. Има ли някакъв сигнал, темпомата ще се изключва. Ще го измисля по подобен начин и за съединителя. Ако те разбирам правилно, обратната връзка към микроконтролера ще играят оборотите. При промяна на позицията на серво мотора се променят и обороти, макар и малко. А микроконтролера работи с данни(оборотите) и в зависимост от тях променя позицията на серво мотора. Колкото до инертността на системата ми, ако пак съм те разбрал правилно, примерно в наклон, в зависимост от написаната от мен програма, газта ще се връща и скоростта ще се поддържа равномерна, примерно +/- 3 км от зададената на темпомата. Колкото до сигурността, ще напиша един симулатор и ще тествам системата на него, няма да си играя с живота.


grishitu
Мнения: 1106
Регистриран на: Пет 16 мар 2007 12:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот grishitu » Пет 26 юни 2015 14:19


Сигнал за скоростта можеш да вземеш от датчика на скоростната кутия. За положението на педала/дросела можеш да ползваш ТПС(тротъл позишън сензор) от др. кола. Малко не ми е ясно когато падне скоростта как ще разбере ардуното да не подава газ до дупка за да достигне желаната скорост, да не почне да се дави двигателя. Темпомата не поддържа ли скоростта в момента, достигаш скоростта буташ копчето и тя се поддържа, бутнеш ли спирачката темпомата се изключва. С брат ми мислихме вариянти да използваме ардуйно, само че за полото(1,9д) със същата цел + още някой гъзарийки.


Потребителски аватар
Adolf
Мнения: 32
Регистриран на: Нед 06 ное 2011 18:32
Автомобил: Bora V5
Двигател: AGZ
Местоположение: Sofia

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот Adolf » Съб 27 юни 2015 21:57


Колега от къде си?
Мога да ти помогна. Аз преди време правих подобен проект само, че не успях да го довърша докрай. Въпреки това имам "някаква" работеща версия на темпомат, който може да се инсталира на всякаква бензинка с жило на газта. Пиши едно Л.С.. Виж ТУК


t0shk0
Мнения: 105
Регистриран на: Сря 27 авг 2014 2:29
Автомобил: Golf mk5 TSI
Двигател: BLG

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот t0shk0 » Съб 27 юни 2015 23:26


По принцип съм в Пазарджик, но покрай университета съм в София. За момента ще отложа проекта с 15на дни, защото сега съм много зает с университета. Ако имам нужда от помощ колега веднага ще ти пиша. В най-скоро време ще пиша за прогреса на темпомата. :) За сега е само на хартия.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот stefan4o » Нед 28 юни 2015 7:20


Аз бих потърсил сервомотор с работно напрежение 12-14В, така ще отпадне нуждата от допълнителен понижаващ траф от 12 към 6 волта. На първо време е това. Сигнал за оборотите могат да се вземат от датчик на Хол горе на делкото.


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот vladovelin » Нед 28 юни 2015 7:55


Много ми е интересно с какъв трансформатор се понижава напрежение 12v DC на 6v DC ???


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Компютър и темпомат за голф 3 1.6

Мнениеот stefan4o » Нед 28 юни 2015 12:29


Изказах се неподготвен, извинете. Да го кръстим конвертор:
http://www.ebay.com/itm/To-6V-18W-Max-3A-Power-Supply-Waterproof-DC-DC-Converter-12V-Step-Down-/130981183428



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта