Странен проблем с LED лампички

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
mil10
Мнения: 29
Регистриран на: Пон 27 май 2013 21:21
Автомобил:
Двигател:

Странен проблем с LED лампички

Мнениеот mil10 » Сря 05 мар 2014 21:08


Смених си лампичките в купето с LED и се получи следната странна ситуация :confused Плафона долу на дясната врата не ще да гасне изобщо дори и в движение на колата. Плафона на лявата врата загасва нормално. Централния плафон оставаше да свети слабо (мъждукаше) и след като сложиш едно съпротивление 1кОм паралелно на една от крушките, се нормализира и загасва нормално. Да ли ако сложа съпротивление и на плафона на вратата ще загасва. Разликата е че централния мъждукаше и с трите крушки, а този на вратата си свети нормално с пълна яркост. Да отбележа че при стандартна крушка 5Вт си работи нормално и загасва.

Колата е Бора 2000г.




Потребителски аватар
recikler
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 07 дек 2013 21:16
Автомобил: VW Passat B3
Двигател:
Местоположение: maritsa-iztok
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот recikler » Сря 05 мар 2014 22:18


Тези светодиодни кушки със същата дължина,като на обикновените крушки ли са?
Ако са по дълги,може да притискат контактните клеми твърде много,и да блокират прекъсвача,или от натиска,някоя клема да окъсява веригата,при което светят непрекъснато.


mil10
Мнения: 29
Регистриран на: Пон 27 май 2013 21:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот mil10 » Сря 05 мар 2014 22:49


С точната дължина са, пробвах няколко различни модела които имам налични и при всичките свети постоянно плафона долу на дясната врата. Със обикновена крушка няма проблем. Мисля си че проблема е в съпротивлението на крушката. Обикновената 5W е с малко съпротивление и следователно и трябва по голям ток (не съм го мерил все още) за да свети, докато на LED лампата и трябват за да свети само 20mA (около 0.25W)


Потребителски аватар
balantai
!!!ИЗМАМНИК!!!
Мнения: 50
Регистриран на: Пон 03 фев 2014 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ада

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот balantai » Чет 06 мар 2014 0:02


Компа ги отчита като изгорели,понеже са с ниска консумация.При кола без ком проблема го няма :love.vwclub


Потребителски аватар
recikler
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 07 дек 2013 21:16
Автомобил: VW Passat B3
Двигател:
Местоположение: maritsa-iztok
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот recikler » Чет 06 мар 2014 0:27


Това според мен е признак за непълно прекъсване на веригата,при отворен прекъсвач.
Тези 20 милиампера ток си текат и през семплата крушка,при изключен плафон,но такъв малък ток,не може да нажежи жичката -изглежда,като изключена.При включване,през тази жичка потича 400милиампера ток,който си нажежава жичката до нормалната за тези крушки светлина.
Провери с мултицет при акумулатора,за утечка ,като първо поставиш семплата крушка в плафона,на изкл.положение.
Ако има утечка около20 милиампера,то тя става точно от там.
П.П.-Положението със централния плафон е същото.Мъждукането при изкл.е защото тези20 милиампера се разпределят на трите диода,а със поставянето на резистора в паралел,потича и за него,сиреч отнема достатъчно от тока,течащ през светодиодите и те съвсем угасват.


mil10
Мнения: 29
Регистриран на: Пон 27 май 2013 21:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот mil10 » Пет 07 мар 2014 6:19


Има логика в това което казваш. Това признак на проблем ли е или си е нормална ситуация. Щото с обикновените крушки проблема явно не се вижда, но този малък ток сигурно пак си тече. Ще сложа обикновена със жичка в плафона и ще меря тока през него да проверя има ли я малката утечка при загасена лампичка.

Колко милиампера може да бъде допустимата утечка за 75Ач акумулатор.


Потребителски аватар
recikler
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 07 дек 2013 21:16
Автомобил: VW Passat B3
Двигател:
Местоположение: maritsa-iztok
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот recikler » Пет 07 мар 2014 10:01


Допустимата утечка за всички автомобилни акумулатори е до 50 милиампера(0.05А).
Мери се между клема минус и извадената от нея скоба,при заключен автомобил


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот kris11 » Пет 07 мар 2014 14:26


Предполагам,че комфорт модула на Бората е както на Б5, а пък той като на Шаран.
Вижте в темата :http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=19&t=398468&start=15[url][/url] стр.2
Има 1 остатъчно напрежение от 4,9В, което изчезва след 1 час.


mil10
Мнения: 29
Регистриран на: Пон 27 май 2013 21:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот mil10 » Пет 07 мар 2014 20:35


Заключа ли с ключа всичко гаси моментално. Ако има утечка на някъде, няма да е от лампите. Утре ще меря утечките :wink с клещите за прав ток ще стане много лесно, без дори да махам масата. Явно и при мен го има остатъчното напрежение щом остава да свети, ще видя как стои въпроса.


Потребителски аватар
recikler
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 07 дек 2013 21:16
Автомобил: VW Passat B3
Двигател:
Местоположение: maritsa-iztok
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот recikler » Пет 07 мар 2014 22:55


Е,щом ти гаси всичко заключването,нямаш грижи относно акумулатора.Ще има утечка към компа,часовника,и електроника в режим,,стендбай''/плеър примерно/,която ще е под 50мА,предполагам.
Интересно,как ще мериш тока без да освободиш една от клемите?Нали амперметърът трябва да е единствената връзка на токоизточника със ел.веригата,за да регистрираш и най малката консумация (утечка) :gruebel
Тези клещи хващат ли стотни от ампера?
Ако светенето на десния плафон при отключени врати те дразни,мисля,че хитрото изпълнение със съпротивлението,ще реши проблема/същото,или по малко пр.0.5кОм/ :th_up


mil10
Мнения: 29
Регистриран на: Пон 27 май 2013 21:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот mil10 » Нед 09 мар 2014 15:40


Странна работа. Мерих утечката с клещите за постоянен ток около 0.01- 0.02А, с мултицета в първоначалния момент 0.2А след няколко секунди изчезва напълно 0.00А. Всичко това при заключена кола. Когато колата не работи, лампата на дясната врата си загасва с цъкането на релето заедно с централния плафон. Когато колата е в движение лампата на дясната врата свети нормално силно, а когато работи на място свети слабо. :k055


Потребителски аватар
recikler
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 07 дек 2013 21:16
Автомобил: VW Passat B3
Двигател:
Местоположение: maritsa-iztok
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот recikler » Нед 09 мар 2014 21:47


Пробва ли със поставяне на съпротивление,пробвай с500 Ома ,Това от хиляда ома ,може да не поема този остатъчен ток.


Потребителски аватар
passat123
Мнения: 1658
Регистриран на: Пон 13 авг 2007 0:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот passat123 » Пон 10 мар 2014 23:39


А пробвали да смениш диодната крушка !
Понеже с тия диодни боклуци такива неща съм виждал .
Пробвай с няколко диодни крушки преди да вземеш решение .
Аз съм имал същия проблем само ,че с крушка на багажника за
б5 и се установи ,че самата крушка е прецакана !


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот apolon » Пон 10 мар 2014 23:57


Да....Някои тепърва откриват топлата вода! :banghead И не са чували за така наречения ефект "дискотека".Ами четете повечко колеги,писано е отдавна и множко.
И решението е открито много отдавна-"Eror stop".Ала с него се губи ползата от файдата,т.е. ниската консумация.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Странен проблем с LED лампички

Мнениеот kris11 » Вто 11 мар 2014 14:47


@ -"Eror stop".Ала с него се губи ползата от файдата,т.е. ниската консумация.

Aз без тая "полза от файдата" , ама има много ламБи :mrgreen в купето - 4 по вратите, 4 в багажното,2 в краката ,2 по-големи по тавана.
Едната в багажното я сменях 3 пъти докато мъждукането изчезна./Явно имат големичък толеранс /.На тази упоритата се бях наканил да слагам в паралел резистор.
10 те са с по 8 светодиода, на тавана предната с 18 ,задната с 12 светодиода. Явно поради по-голямото количество нямам проблеми.
Останаха ми в жабката /само,че е къса и 4бр по огледалата на сенниците. :screwy

@mil10 Именно заради ниската консумация ги подмених набързо,след като след 1 минусова вечер в началото на 2012г ми се изтощи акумулатора от осветлението

Последна промяна от kris11 на Чет 13 мар 2014 13:53, променено общо 1 път.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: lubo2419 и 34 госта