Фолиране на джанти.

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
dekata87
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 22 яну 2014 16:36
Автомобил: Vw Polo 16V
Двигател:
Местоположение: Перник

Фолиране на джанти.

Мнениеот dekata87 » Сря 27 сеп 2017 8:43


Здравейте на всички любители vw и на "направи си сам".
Понеже търсих тема за "фолиране"на джанти-(wheels wrapping) но не намерих никъде подобна тема и реших да попитам дали и някой друг го е правил като мен това нещо,как му се струва като идея и има ли "живот" в цялата тази работа.
Та относно темата.
Понеже джантите ми вече бяха доста надраскани,по ожулени от камъчета,дупки и тук там някой и друг бордюр,реших да се пробвам да ги фолирам с карбоново фолио което се води 5D Carbon.
Един съботен ден имах време и се реших да го направя...бях поръчал фолиото плюс една тънка червена лента (за нея по късно ще ви кажа и ще видите защо) и вдигнах колата на крик свалих гумата с джантата без да ги отделям една от друга и започнах така:
1-Със по едра шкурка мисля че беше 80 започнах на водно и на ръка да търкам по едрите драскотини без много натиск!
2-Следващият етап бе със по фина шкурка 2000 отново на водно да мина по тънките драскотинки и вече обработените от 80-ката драскотини.
3-Вече като за "финиш" минах почти навсякъде дето бях търкал с предишните шкурки но със 3000.
4-След като поизмих джантата,подсуших я и след това със парцал и спирт но разреден с вода минах джантата и изчаках да по засъхне...така до тук добре.
5-Идва трудната част (поне за мен първата джанта я правих 1час) измерих предварително след налагане върху джантата фолио колкото ми трябва (при мен понеже е 15"ка фолиото като размер бе някъде около 50-50см диаметър) отлепих долния слой и самото фолио от долу бе като кожа...залепих го равномерно върху джантата и с пистолет за горещ въздух започнах да нагрявам...на разстояние от около 40 до 60см в зависимост колко е силен пистолета.При нагряването фолиото почна да става разтегателно и доста еластично и докато ставаше така със парцал или ръкавица по дебела и гумена шпатула пак става започнах да натискам леко и да прилепям фолиото към краищата.
След като минах навсякъде по цялата джанта и след като се уверих че фолиото не се отлепва от джанта идва другият процес.
6-Със фино макетно ножче (аз използвах такова което използват за фолиране на стъкла) започнах леко по леко да изрязвам контура покрай лъчовете на джантата и съответно преди да започна нагрявах леко по леко с пистолета.
7-След като минах с ножчето,отново с пистолета навсякъде понагрях и пак с натиск там където бях рязал понатиснах за всеки случай защото може да съм бил по разлепил някъде от ножа.
8-Вече на финалната права бях решил да направя червен кант-борд на джантата (защото колата ми бе с червени ленти по капаците и вратите) със лентата която по горе споменах...след нагряване тя става еластична и супер лесна за залепяне със нея доста бързо се справих!
9-Много важно да не миете джантите след като сте го направили около 24 часа!

След този процес качвам снимки и вие да си кажете мнение относно идеята...става ли...не става ли...грозно...измислица и т.н. (впрочем лепенките не са мръднали все още...цяла година и няма проблем но и най добре като вариант според мен е да имате джанти за зима и за лято отделно).
Ако някъде съм сбъркал със нещо моля поправете ме...ако темата не е подходяща моля нашите уважавани администратори да я преместят в нужният раздел.

Благодаря! :beer :love.vwclub :bowdown
Прикачени файлове
20170423_172618.jpg
Джантата е обработена с шкурка.
20170423_153911.jpg
Полагане-Залепяне на фолиото
20170423_142846.jpg
Изрязване на фолиото
20170423_144351.jpg
Вече готовата джанта
20170424_182724.jpg
Вече готови и сложени на колата със червения кант-борд




Потребителски аватар
Vw_polo_16v
Мнения: 583
Регистриран на: Чет 17 юли 2008 0:07
Автомобил: VW Polo 6n Seat ibiza 1.8T
Двигател: AFH 1996 AQX 2000
Местоположение: София/Волуяк

Re: Фолиране на джанти.

Мнениеот Vw_polo_16v » Сря 27 сеп 2017 9:18


Браво! На мен ми харесва !



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: marto_dve и 154 госта