Чип тунинг

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
golfmaniak666
Мнения: 1147
Регистриран на: Вто 25 яну 2011 1:35
Автомобил: Golf 4 TDI
Двигател: AHL
Местоположение: София

Re: Чип тунинг

Мнениеот golfmaniak666 » Сря 01 юли 2020 8:17


Здравей колега.Силно се интересувам от ремап на моя голф (1.9 тди 110к). Купих си кабел MPPS V18.Двигателя ми е напълно изправен и искам да му вдигна малко мощността да речен около 30коня нещо такова безопасно до колкото е възможно.Компа ми е с номер 038 906 012L. Молбата ми е ако имате някой преработен файл който е доказал себе си да ми го пратите за да мога да го налея и тествам.Благодаря предварително. aron4o@abv.bg




Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Чип тунинг

Мнениеот megatronS » Сря 15 юли 2020 14:05


Известно време, няма да мога да отговарям на запитвания, нито тук във форума, нито на посочената поща, както и няма да мога да извършвам тунинг, поради служебни пътувания по европейските страни.


Потребителски аватар
golfmaniak666
Мнения: 1147
Регистриран на: Вто 25 яну 2011 1:35
Автомобил: Golf 4 TDI
Двигател: AHL
Местоположение: София

Re: Чип тунинг

Мнениеот golfmaniak666 » Пет 04 сеп 2020 15:05


Колега пиши като си на линия :love.vwclub


Потребителски аватар
golfmaniak666
Мнения: 1147
Регистриран на: Вто 25 яну 2011 1:35
Автомобил: Golf 4 TDI
Двигател: AHL
Местоположение: София

Re: Чип тунинг

Мнениеот golfmaniak666 » Вто 29 сеп 2020 21:40


Файл получен. Колата работи по равномерно върви осезаемо по добре. Разликата е огромна.Пушек никакъв няма което е супер понеже от 5 г имам колата и се ме спираше евентуалното пушене. Тунинга е повече от идеален. Благодаря :love.vwclub. ПРИ необходимост съдействам на колега в нужда за сваляне на файлове и работа с флашера MPPS 18


drago86
Мнения: 131
Регистриран на: Вто 15 апр 2008 22:21
Автомобил: Сеат Ибиза
Двигател: AGR
Местоположение: Стара Загора

Re: Чип тунинг

Мнениеот drago86 » Нед 18 окт 2020 11:29


Здравейте,
колата ми е сеат ибиза 2000г. 1,9 тди 90к.с. AGR, компютъра е с номер 038 906 018 ЕС (прилагам снимка)
Прочетох темата и май си отговорих въпроса да ли мога през буксата да сваля и записвам софтуера. Ако бъркам, че не може да се сваля моля поправете ме.
Ако сваля чипа с какъв програматор трябва да се разчете?
Някъде прочетох, че не може да се презаписва този чип. Тогава с какъв нов се сменя, модел?
Прикачени файлове
IMG_20200425_154132~2.jpg


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Чип тунинг

Мнениеот megatronS » Нед 18 окт 2020 14:16


Компютър с номер 018 се чете и записва чрез сваляне на паметите и с външен програматор. Оригиналните чипове не могат да се презаписват. Заместват се с AM29F010b. Четат се и записват с различни програматори, които поддържат този модел чипове, а именно Orange, Willem, TL866 plus и други. За тези програматори, трябва задължително приставка към PLCC32 преход.


G4 4x4
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 13 апр 2020 14:30
Автомобил:
Двигател:

Re: Чип тунинг

Мнениеот G4 4x4 » Пет 06 ное 2020 14:35


Здравей колега megatronS, интересува ме ремап на Голф 4 както колегата golfmaniak66 е обеснил за себе си същото да питам и аз, но за 1.8т 180кс с код на мотора AUQ. MPPS V18 го имам, двигателя е изправен с ново турбо нов съединител нови инжектори. Номер на компютър 8N0 906 018 AQ


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Чип тунинг

Мнениеот megatronS » Пет 06 ное 2020 17:16


От известно време съм спрял тунинга. Към момента, мога само да помогна на някой със съвет. За бензиновите мотори, тунинга е много по сложен от дизела. Лицензираните ми софтуери, не са плащани от много време и не смятам да ги подновявам занапред. Тоест, ако кракната версия на софтуера , хване този автомобил, може да се направи, ако обаче не го разпознава (както е с повечето бензинови автомобили), се налага много ръчен труд, за който нямам време в момента. Ако разполагате с файл, свален от тази кола, може да ми го изпратите, но не мога ясно да ви отговоря, кога ще ми остане време да го направя. МППС, чете този мотор, но винаги може нещо да се обърка при презапис. Най-сигурния метод е свален компютъра на масата и свързан с октоподи към адаптера + стабилно захранване. Доста по-сигурен в това отношение е адаптера КЕСС, с който нещата са далеч, далеч по-сигурни при тези операции.


G4 4x4
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 13 апр 2020 14:30
Автомобил:
Двигател:

Re: Чип тунинг

Мнениеот G4 4x4 » Нед 08 ное 2020 20:32


Нямам свален файл от тази кола, но не смея и да рискувам тъй като нямам КЕСС адаптер.
Благодаря все пак за отделеното време


JoJoooo
Мнения: 475
Регистриран на: Вто 03 авг 2010 12:17
Автомобил: Volkswagen Passat
Двигател: AJM
Местоположение: Карнобат - Ямбол

Re: Чип тунинг

Мнениеот JoJoooo » Съб 02 яну 2021 21:28


Колегата е много точен. Свалихме софтуера, пратих го и след 20тина дни беше при мен да го качим. Все още не съм я пробвал как е извън града (защото при първото пробваме 5 минути след качване на новия софтуер изглежда е било слабо място, и като надува турбината на 4та до 4600 оборота изплю маркуча+пластмасата от долната част на интеркулера, за което се наложи друг втора ръка за 30лв) за сега в градски условия колата е много по нервна и пъргава от преди. Пассат б5 комби 1999г 1.9 116PD AJM ръчна скоростна кутия. Сега де каня за интеркулер от опел зафира или синтра за да го слагам за челен за повече въздух... Евалла на колегата


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Чип тунинг

Мнениеот megatronS » Нед 03 яну 2021 20:27


Честита нова година, бъдете живи и здрави !!!

Значи, изглежда това съм го пропуснал и съжалявам за това. Когато се получи по-голяма мощност е нормално ако има закъсани, напукани, разхлабени маркучи и т.н да се получи дефект, тъй като напрежението е по-голямо, а всичко друго си е на годинки. Същото обаче важи и за другите възли от агрегата, съединител, турбина, окачване, охлаждане и т.н. И преди съм го писал, хубаво е преди да се сложи тунинг, конкретния автомобил да е проверен, не само турбина, съединител и работа на мотора, а и окачването, спирачната система, охлаждането.
- Винаги поставяйте на първо място сигурността и след това всичко останало, защото един автомобил не е играчка и пораженията, които може да нанесе са понякога необратими.

Съвсем скоро, ще мога да обърна внимание отново на тунинга тук във форума.


Потребителски аватар
sith
Мнения: 111
Регистриран на: Пон 12 яну 2009 11:47
Автомобил: Audi A3 + Peugeot 206
Двигател: ASZ + RHY
Местоположение: Петрич

Re: Чип тунинг

Мнениеот sith » Чет 11 фев 2021 11:13


Благодаря на колегата за добрия тунинг.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Чип тунинг

Мнениеот megatronS » Пет 05 мар 2021 16:03


Остана малко време да обърна внимание и на една тема, по която получих много писма и запитвания дали е възможно или не. Става въпрос за промяна на софтуера с цел намаляване драстично на вредните емисии. Директно отговарям, че е възможно, но всичко зависи до каква степен. Много хора, които са получили чип от мен, при тях е приложен този метод известен като еко тунинг, но само в по горните граници на обороти, тоест целта му е да се получи икономия при каране по магистрала с по високи обороти. Този вид еко тунинг, не е достатъчен за драстично намаляване на вредните емисии, като цяло. Налага се допълнителна преработка, която при конкретни автомобили може да стигне дотам, че автомобила едвам да има тяга да се движи. Тук искам да подчертая, че всичко зависи от конкретния автомобил, състоянието му, има ли компресия мотора, гори ли масло, състояние на дюзи, турбина, клапани, наличие на ЕГР клапан, катализатор и ДПФ. От това зависи най-вече замърсяването. Много хора искат подобен файл, който да се сложи и с него само да минат технически преглед, а след това да си върнат стария. Тук идва проблема, защото това нещо е абсолютно незаконно. Ако след това, конкретния автомобил се хване на пътя от подвижен анализатор, ще стане проблем за собственика и евентуално за пункта, където е минал прегледа.

Еко тунинга (има различни начини за неговата изработка в зависимост от нуждите на конкретния автомобил) може до някъде да компенсира газовете, но не достатъчно и не през целия диапазон. Когато се иска тяга, тя се изисква от възможно по ниски обороти 1500-1600. Пункта измерва изгорели газове, точно в диапазона 800-3000 оборота. Така, че не може хем да върви в този диапазон, хем да има драстично по ниски емисии. За да се получи това, което трябва, се изисква доста компромиси с вървене, мощност, обороти, скорост. Не може да се прави сравнение със скандалния софтуер (там нещата са на много високо ниво и не могат да се прилагат за стари коли) на най-големия производител на автомобилни компютри в света, заради който продължават да се водят дела и да се налагат колосални парични глоби.
И за да обобщя, за да се получат нещата, както трябва има три варианта:
1. Цялата система по автомобила, отговаряща за екологията , трябва да си е на място и да работи.
2. Слага се специален за дадената кола еко тунинг и се правят много компромиси.
3. Слага се изцяло осакатен софтуер, за да се намалят емисиите, при което колата не става за каране, а само замерване (НЕЗАКОННО)!!!

И пак повтарям, че всичко това зависи от конкретния автомобил. За такъв, при който всичко му е налице, работи и е наред, дори лек еко тунинг, ще подобри нещата. Ако обаче даден автомобил, няма катализатори, системата за рециркулация не работи, мотора няма компресия, гори масло и нафтата недоизгаря, каквото и да правим със софтуер ще е абсолютно безсмислено.


Bojidarpolo6n
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 28 яну 2022 1:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Чип тунинг

Мнениеот Bojidarpolo6n » Пет 18 фев 2022 3:04


megatronS колега тук ли си искам да задам няколко въпроса


Krystev_666
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 08 окт 2022 11:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Чип тунинг

Мнениеот Krystev_666 » Съб 08 окт 2022 12:05


Здравейте! Имам rover 200 1.4i 75к.с с компютър е.. та въпроса ми е, може ли нещо да се направи софтуерно колата да вдигне около 10-15к.с, без да се налага да сменям нещо по двигателя, и също така дали ще издържи или ще имам някакви проблеми?



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта