Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
ВесМар
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 16 сеп 2019 8:25
Автомобил:
Двигател:

Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот ВесМар » Пон 16 сеп 2019 9:19


Здравейте,

Имам желание да си купя бус по дибидюс голо шаси, на което да заваря странични гради за разширение. В това шаси ще напъхам изолация и върху него собственоръчно направен висок фургон от метал/дърво, до напълно изграждане в кемпер.
Бусът трябва да е до 3.5т, за да може да се кара с Б-категория. Искам да се получи следният краен резултат:

camper.jpg
camper.jpg (66.02 KиБ) Видяна 3665 пъти


Защо започвам от шаси? - заради по-нисък център на тежестта, както и за по-голям обем на фургона. Ако купя готов фургон, той ще е монтиран на допълнителна греда (по-малка вътрешна височина на фургона), както и ще имам допълнителни трудности по термоизолацията.
Защо изработка на фургон, а не заводски? - за да мога да го изградя с възможно най-голям обем за каравана (2.5м широчина, до 4м височина от земята), както и тръпката от изграждането на "къщата" със собствени ръце
Ще имам проблеми с високи скорости, устойчивост в завои, надлези, разход на гориво - знам, кемпера не го планувам за евридейски превоз.

И следователно въпросите ми, заради които Ви занимавам, драги читатели:
1. Ако шасито е с дължина (примерно) 4 метра, но реша да го удължа до 5-6 метра, законно ли е и ще имам ли проблеми?
2. Ще трябва ли да минавам технотест с домашно изградения фургон, нова регистрация? (питането важи и в двете ситуации със/без удължаване на шаси)
3. Евентуално, ако претоваря кемпера с общо тегло 3.5т+ с цялостното оборудване, след като вече съм го регистрирал до 3.5т, какви са последствията? Да приемем, че шасито е с двойна гума и технически не му е проблем да понесе и 5т.

Хубав ден!




Потребителски аватар
Алекси Георгиев
Мнения: 350
Регистриран на: Пет 18 ное 2016 13:42
Автомобил: Skoda Octavia 1
Двигател: AGN 1998
Местоположение: под масата

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот Алекси Георгиев » Пон 16 сеп 2019 10:42


Преди да започнеш с проекта се разходи до КАТ и задай точните въпроси, за да няма после изненади.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6066
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 16 сеп 2019 10:59


Те в КАТ стоят и нго го чакат , за да могат с радост да му обяснят всичко...
Аз те съветвам да се разходиш до фирмите които извършват преработки на бусове от товарни в маршрутки, в хладилни и специални автомобили, те по-скоро ще те упътят най-точно.
Удължавали сме шаси на транзит, за да му се монтира кран за товарене, като удължаването беше с 45см , реално в БГ едва ли някой ще те спре да провери точно това, но на запад ще имаш ядове. Трябва да се направи да не си личи, защото и обикновен катаджия има право да те глоби и спре от движение за промяна на конструкцията.
Ако те спрат от ДАИ и те премерят на кантарите за натоварване на всяка ос гориш стабилно.
Ако все пак се захващаш задължително мисли за въздушни възглавници отзад!


ВесМар
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 16 сеп 2019 8:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот ВесМар » Пон 16 сеп 2019 19:54


DoH_KuXoT - моля за препоръки на фирми, занимаващи се с преработка на шасита?


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6066
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 16 сеп 2019 20:32


Трансформа


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот niks76 » Вто 17 сеп 2019 20:08


малък съвет започни с нерегистриран бус,този филм съм го играл и според различните окръзи Кат е сам за себе си-няма установен регламент,в Разград засега са най хлабави (неграмотни) за цяла БГ.Желателно е буса да е с фургон от модела 4м на 2м с междуосие поне 4.10,като кабината ще си я доизрезеш в последствие-най малко разправии има документално за каквото се сетиш,а при новия внос документално стават чудеса преди регистрацията в кат............


ВесМар
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 16 сеп 2019 8:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот ВесМар » Сря 18 сеп 2019 8:22


Благодаря, отказах се от идеята и ще заложа на фабричен фургон с по-малки размери.
Трансформа ми отговориха, че не извършват дейности по разширение/удължение на шаси.


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Преработка бус по дибидюс голо шаси в кемпер?

Мнениеот Ivaile » Съб 21 сеп 2019 21:12


Макар да си се отказал от първоначалната си идея, съветвам те да се регистрираш в kemper-club.com
Там може да научиш много неща за самостоятелната направа на кемпер.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 188 госта