Въпрос за термодатчик.

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот dontaskdontsay » Чет 30 юли 2020 23:38


До преди 3-4 месеца датчика за нивото си работеше. Сега като му откача буксата започва да свети а иначе не ще. Сигурно се е насъбрала утайка покрай датчика и го лъже че има вода :gruebel




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот ktamen » Пет 31 юли 2020 6:29


brum написа:По-добре е фабричният датчик да е в изправност отколкото да монтираш друг със съмнителни резултати.

,,Другия датчик ,, Е 1000 пъти по надежден от фабричните дебилизми, дето се управляват от компютърчето в зависимост от цъфтежа на майските рози, а не от температурата на двигателя.
И ,,другия датчик,, се тества постоянно, даже когато двигателят е изключен, и при проблем ще забележиш незабавно.
И аз трябва да слагам такъв датчик и май не трябва да отлагам повече.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот dontaskdontsay » Пет 31 юли 2020 8:19


Ако слагам допълнителен датчик, бих се насочил към този модел:
Изображение


Освен че ще ти показва температурата, ще ти активира и лампа на таблото (било то фабричната или допълнително поставен светодиод).
А още по простия вариант е този (вързан към датчика за нивото) :th_up
Изображение



Но, като за начало ще сваля казанчето да го измия хубаво, па дано вземе че се оправи стария датчик.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот ktamen » Пет 31 юли 2020 11:42


ktamen написа:И аз трябва да слагам такъв датчик и май не трябва да отлагам повече.

Сложих го, отне ми около един час с цигарите и търсенето на място, силикон и прочее. На главата на корсата има щуцер за изходящата вода на парното, между него и главата имаше идеална 5мм фуга, напълних с червен силикон за гарнитури и набутах датчика там, отрязах кабела, прекарах ново парче по трасето на кабела за газовата, после запоих новото парче за датчика и дисплея. Самия дисплей го наместих между пластмасите на волана и километража, ако някой се опита да си наглася волана по височина, дисплея ще падне, ама това не ми се вижда много страшно, а и имам намерение да сложа малко парченце черно тиксо да го крепи. Обаче първо ще купя нови батерии, че тези са поне 5 годишни. Самият термометър е от Алито, май струваше под 1 паунд и бях купил няколко бройки преди време. Между новият термометър и инсталацията на колата няма никаква връзка, термометърът си работи напълно независимо, сутринта показваше 26гр, но вече показва 31. Колата още не съм я палил. Корсата фабрично няма стрелка за температурата и нямам представа колко трябва да показва термометъра.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот brum » Пет 31 юли 2020 12:54


Като изтече антифриза тоя датчик ще показва температурата на въздуха в системата. Тя се вдига доста по-бавно от тази на антифриза. Датчика за ниво на антифриза ще даде сигнал преди да има проблем. Датчика за температутара дава сигнал когато вече има проблем.

От опит го казвам - на кола без датчик за нивото изтече антифриза. На следващият ден не видях локвата и минах 6км преди стрелката за температурата да покаже проблем. Стрелката показваше реалната температура и не седеше права като при VW-ите.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот ktamen » Пет 31 юли 2020 14:24


Този датчик, който поставих показва температурата на дясната част на главата, без значение има или няма антифриз. А температурата на главата ще се промени незабавно при проблем с циркулацията или липса на антифриз. Като свикнеш да виждаш 94 градуса и най-малкото отклонение ще те накара да следиш постоянно показанията. Така или иначе ме подсещаш, че поставянето на датчик на маркуч, както писах на предната страница, не е добра идея, защото ако маркучът е празен, показанията няма да са верни.
Не препоръчвам да се заменя оригиналната стрелка с такъв термометър, а да се добави втори независим термометър. Така или иначе оригиналния уред е ненадежден и не показва реална температура, а каквото му каже компютърчето.
ПП Много коли нямат датчик за ниво и не е лесно да се постави.


Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Пон 03 авг 2020 14:35


Такааааа. Сондата е монтирана в един пластмасов съединител към радиатора на парното. Има такива на входа и на изхода на маркучите на парното, защото преди това имаше газов изпарител, и на мястото им имаше троиници за антифриза до изпарителя.
Всичко монтирано, работи добре. Сега се появи разлика в показанията на датчика на таблото и новия електронен датчик. Разликата е 17 градуса. Когато датчика на таблото е на 70 градуса, електронния показва 87. Честно казано съм склонен да вярвам на елетронния, защото парното да е загряло и да духа горещо на 70 градуса ми се струва ненормално. Та, има проблем някъде и си мисля, че е във водната помпа, или се е прецакала, или е счупила перките. Такава разлика може да дойде в малкия кръг само ако антифриза не циркулира.

П. П. Термодатчика до термостата е замерен и работи нормално. Не е повреден.


Не искам да поучавам никого, но като гледам новите коли след 2010 година датчиците винаги са по два и на различно място, за да сравнява компютъра показанията и ако се разминат да покаже проблема по лесно. Това е и моята идея, нищо че гоуфо е 1993 година, аз си го обичам. Добра работа ми върши. От известно време при градско каране вдига до 105 градуса (според показанията на таблото) и започнах да се чудя защо и дали е вярно??? Сега с втория датчик проблема ще бъде по-лесно устсновен. По не така мисля.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот muns61 » Пон 03 авг 2020 17:31


Провери показанията на новия прибор, като топнеш сондата във вода с кубчета лед и после в кипяща вода.Първо ще покаже близко до 0 градуса, после - до 100.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот dontaskdontsay » Пон 03 авг 2020 19:53


Барон Мюнхаузен написа:П. П. Термодатчика до термостата е замерен и работи нормално. Не е повреден.


Ами уреда на таблото? Няма да е първото табло което дава големи отклонения.


Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Пон 03 авг 2020 20:25


Уреда на таблото работи добре. Как съм разбрал, със датчик, който не работи. При местене на сондата на изхода на радиатора (след термостата) от 70 градуса рязко отива на 102 и нагоре.... Ай сега дайте съвети?????


Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: Въпрос за термодатчик.

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Чет 06 авг 2020 12:45


Оказа се термостата, че не отваря напълно. Към 91 градуса в маркучите на парното, термостата, който смених с нов (84 градуса) започва да отваря и уравнява темперетурите на двата уреда. Стария термостат беше от 87 градуса и отваряше наполовина. Вече всичко е наред.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта