Претапициране на корите на колонките

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Претапициране на корите на колонките

Мнениеот brum » Нед 12 фев 2023 13:08


Бус, VW T5, 2003-та. Тавана почна да провисва, корите по колонките към тавана също са тръгнали да се отлепят. Реших да претапицирам, но сам, че сумите дето обаждат тапицерите почват от над 1200лв.

Набавил съм лепило специално за целта, плат, пистолет с долно казанче за нанасяне на лепилото, маска с правилните филтри. Четох, гледах и си мислех, че съм подготвен за всичко.

Но уви - още с първата кора ударих греда. Свалям кората, плата пада с поглед, но под него не е дунапрен а друг плат. И този друг плат е здраво залепен и не тръгва да поддава.

На 95% съм, че трябва да се свали и долният плат. Но възникнаха два въпроса:
1) Как се сваля плата при това положение? Накисвам с нещо безопасно за пластмасата под него или механично с яко дърпане и звукови ефекти (псуване)?
2) Удачно ли е на мястото на този плат да сложа плат с основа дунапрен?
Прикачени файлове
1.jpg
2.jpg




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Претапициране на корите на колонките

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 12 фев 2023 14:26


За кво ти е там плат с дунапрен ?Още повече ако е ако залепнало няма да се махне и вероятно може да счупиш детайла ,залепяй плат върху плат ...тези лепила хващат здраво и няма махане .Дунапрен се слага по тавана за шумо и топлоизолация ,на тия кори не ти трябва .Аз така бих го направил :th_up


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Претапициране на корите на колонките

Мнениеот brum » Нед 12 фев 2023 15:08


Защото не съм виждал плат без дунапрен от този тип. Ще потърся същият от същият цвят.

А плата сега като се замислям основата от плат е там за да не минава лепилото. Горният слой е много тънък и ако го намажа с лепило гарантирано ще избие. Плат върху плат ще стане дебел слоят. Ще мисля как да го махна за да се залепи новият.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Претапициране на корите на колонките

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 12 фев 2023 15:26


По-скоро плата е залепен за кората ,за да може по-лесно после да се захване плата с дунапрен .Може да видиш за плат с много тънък слой дунапрен ,другия вариант е да използваш винил върху плата .От опита ми с подобни лепила знам ,че ако е лепено с нагряване тоя плат там се "заварява" дори и да го подхванеш от някой край стигаш до някъде и се къса и разпаря .Киснене с развторител или нещо от сорта ,само ще си изгубиш времето а може и да се повреди детайла .


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Претапициране на корите на колонките

Мнениеот brum » Пет 17 фев 2023 18:23


След малко ровене - нямало плат за колонки. Практиката била да се ползва този с дунапрена. При мен предните колонки са меки на пипане и подозирам, че там си е такъв.

Иначе плата дето остава след махане на горният слой не подлежи на махане. Като бетониран е. Лепих директно върху него.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Претапициране на корите на колонките

Мнениеот brum » Нед 19 фев 2023 21:56


Предните колонки се оказаха претапицирани вече. Явно и те са били с плат без дунапрен, но поради липса на такъв са минали към плат с дунапрен.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 130 госта