Как си поправих подгряването на задния прозорец...

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Как си поправих подгряването на задния прозорец...

Мнениеот groznika » Съб 23 фев 2008 17:45


Здравейте колеги,
Вероятно на повечето от вас се е случвало да карат или притежават автомобил без или с повредено подгряване на задното стъкло.
Преди седмица си закупих МПС и един от многото проблеми беше точно този. Планката на подгряването беше разлепена, а също така имаше и една две прекъснати писти на реотанчетата.
Разбира се взех мерки да отремонтирам повредата до колкото е възможно в домашни условия :)
През изминалата седмица си набавих необходимите метериали и днес запретнах ръкави и се преборих...

Необходими материали:
1. Спирт за почистване
2. Парцалче
3. Фина шкурка
4. Хартиена лепенка
5. Макетно ножче
6. Електропроводимо лепило (комплект с малка четчица)
7. Лепило поксипол - за подсилване
8. Мултицет
9. Малко нерви, свободно време и благоприятни метеорологични условия :)

И така, след като имаме установена повреда, първото нещо което направих е да проверя дали стига ток до планките на задното стъкло. След като се уверих, че веригата е изправна се заех да прегледам внимателно всяка една писта за прекъсвания. С фината шкурка добре почистих разлепената планка и лекичко само драснах основата където трябва да легне. Със спирт за горене и чисто парцалче почистих мястото, както и зоните с прекъснати писти. Облепих пистите внимателно от двете страни с хартиено тиксо оставяйки съвсем тънък процеп където минава самата нишка на реотанчето. Внимателно нанесох с четчицата от електропроводимото лепило по продъкжение на прекъснатите писти, по планката и по основата. След около час когато се уверих, че всичко е добре изсъхнало, отстраних тиксото от прозореца и подсилих планката с мъничко поксипол (само за здравина). С макетното ножче много внимателно почистих излишното лепило от пистите. Важно е да се знае, че ивичките лепило трябва да са изключително тънки, защото в противен случай загряват прекалено силно и са възможни неприятни последици (като спукване на прозореца). Почистих отново със спирт от остатъци и от лепилото на тиксото.
Последвалият тест показа 100% изправност на подгряването :)
Вече съм готов за предвиденото затъмняване на задните стъкла на автомобила ;)

Задължително тествайте спойките с ръка при включено подгряване. Ако пари трябва да ги изтъните с макетното ножче!

Ето и малко снимки:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ПП
Електропроводимото лепило което ползвах е BISON Electro. Цената му в бриколаж е 35,50 лв. Просто не намерих друго, а и нямах време да търся. Ако някой има идеи за друго качествено и по-евтино лепило да свирка :)

Последна промяна от groznika на Съб 23 фев 2008 19:00, променено общо 2 пъти.




Audi_RS*
Мнения: 568
Регистриран на: Вто 08 ное 2005 17:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Audi_RS* » Съб 23 фев 2008 17:49


Супер работа си свършил и темата ще е много полезна.


Потребителски аватар
samo ra4na na zavoite
Мнения: 883
Регистриран на: Нед 27 яну 2008 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот samo ra4na na zavoite » Съб 23 фев 2008 22:18


Браво на колегата.И аз имам изгорели линий но ще се опитам да ги оправя по същия начин :handshake


dkalfov
Мнения: 989
Регистриран на: Пет 28 сеп 2007 21:32
Автомобил: corrado
Двигател: pg
Местоположение: Идем из Село
Контакти:

Мнениеот dkalfov » Нед 24 фев 2008 7:40


евала :hahhihi:


Потребителски аватар
Persefona
Пололизирана
Мнения: 1933
Регистриран на: Пет 02 ное 2007 12:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Persefona » Нед 24 фев 2008 10:16


:hahhihi: :hahhihi: :hahhihi: :да: Страхотно е станало! Май пак ще ти крада идеите.... :roll:


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Пон 25 фев 2008 9:28


ако беше се поразтърсил, щеше да намериш лепило за 7 кинта... ;)

но иначе честито.. ;)


mladeja
Мнения: 395
Регистриран на: Пет 11 авг 2006 21:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Мнениеот mladeja » Пон 25 фев 2008 20:16


Аз си купих за 15 и мислех че съм ударил джакпота.Но не стана нищо тоест тези които лепих си останаха неработещи.Може би съм приложил по малко професионализъм от необходимото но бързах.Ще повторя процедурата при първо свободно време.
Темата е прекрасна и с достатъчно документален материал както мултимедиен така и текстов.
Благодаря на автора.


Потребителски аватар
Bobcho_82
Мнения: 460
Регистриран на: Вто 17 юли 2007 20:04
Автомобил: Golf 2
Двигател: GU+
Местоположение: София

Мнениеот Bobcho_82 » Сря 27 фев 2008 22:07


Здравейте колеги в магазин "Конрад" на ул.Прага се продава електропроводяш сребърен лак. Който върши съшата работа както и лепилото от бриколаж и е на цена 12лева. До сега съм възтановил прекъснати нагреватели на поне 4 коли и няма оплаквания вече 3-4 месеца. :wink:


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Мнениеот groznika » Сря 27 фев 2008 23:06


Bobcho_82 написа:Здравейте колеги в магазин "Конрад" на ул.Прага се продава електропроводяш сребърен лак. Който върши съшата работа както и лепилото от бриколаж и е на цена 12лева. До сега съм възтановил прекъснати нагреватели на поне 4 коли и няма оплаквания вече 3-4 месеца. :wink:


Еваларка пич :D Жалко, че нямах възможност да потърся по магазините за електроника... За конрад пък въобще изключих... :idea:


Потребителски аватар
DJ_TOLYO
Мнения: 1244
Регистриран на: Пет 23 мар 2007 0:05
Автомобил: Passat Variant
Двигател: 2E 1991
Местоположение: Търговище

Мнениеот DJ_TOLYO » Сря 27 фев 2008 23:38


Bobcho_82 написа:Здравейте колеги в магазин "Конрад" на ул.Прага се продава електропроводяш сребърен лак. Който върши съшата работа както и лепилото от бриколаж и е на цена 12лева. До сега съм възтановил прекъснати нагреватели на поне 4 коли и няма оплаквания вече 3-4 месеца. :wink:


Ами за нито една работеща линийка дали ще стане... Че при мен е така...


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Мнениеот pas1.8mi » Чет 28 фев 2008 18:05


DJ_TOLYO написа:
Bobcho_82 написа:Здравейте колеги в магазин "Конрад" на ул.Прага се продава електропроводяш сребърен лак. Който върши съшата работа както и лепилото от бриколаж и е на цена 12лева. До сега съм възтановил прекъснати нагреватели на поне 4 коли и няма оплаквания вече 3-4 месеца. :wink:


Ами за нито една работеща линийка дали ще стане... Че при мен е така...


Съмнява ме да ти изгори всичко.Може да имаш хлабава връзка в някоя от кабелните обувки на нагревателя!


Потребителски аватар
DiMiTaR_k
Мнения: 281
Регистриран на: Сря 27 юни 2007 11:29
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: R32 DSG
Местоположение: Сопот/София

Мнениеот DiMiTaR_k » Чет 28 фев 2008 18:15


pas1.8mi написа:
DJ_TOLYO написа:
Bobcho_82 написа:Здравейте колеги в магазин "Конрад" на ул.Прага се продава електропроводяш сребърен лак. Който върши съшата работа както и лепилото от бриколаж и е на цена 12лева. До сега съм възтановил прекъснати нагреватели на поне 4 коли и няма оплаквания вече 3-4 месеца. :wink:


Ами за нито една работеща линийка дали ще стане... Че при мен е така...


Съмнява ме да ти изгори всичко.Може да имаш хлабава връзка в някоя от кабелните обувки на нагревателя!


Колега на мен от всички ми работят само 2 и е сигурно че не е от връзките :wink:


Потребителски аватар
Bobcho_82
Мнения: 460
Регистриран на: Вто 17 юли 2007 20:04
Автомобил: Golf 2
Двигател: GU+
Местоположение: София

Мнениеот Bobcho_82 » Чет 28 фев 2008 18:41


Колеги решението е само едно въоръжавате се с търпение и проверявате на първо време дали идва ток до клемите на стъклото. Поселе измивате стъклото с препарат за прозорци хубаво и от двете страни. Подсушавате като движите кърпата задължително по посока на нагревателните нишки :!: След което идва ред на оглеждането най- лесно е при вдигнат капак (който може де ) останалите на място :wink: . При огледа срещу светлината се виждат много лесно прекъснатите нишки защото мястото е станало прозрачно. Друг начин е чрез опипване на стъклото на някои места дори се получават вдлъбнатинки на мястото на прекъсването. След това се процедира по описания от колегата groznika начин отново почистване облепване и намазване с лепилото или лака.


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

нагревател

Мнениеот shotik » Съб 08 мар 2008 10:53


Аз също имах по миналата зима проблем с реотана и купих от Конрад сребърното лепило за което е писано по-горе.
Като прегледах по внимателно пистите наистина се виждаха по прозрачни места и там беше прекъснато.По технологията която е описана от автора направих всичко ,като за по здраво минах 3 пъти с лепилото след изсъхване на предишен слой и от тогава за 2 г. нямам проблем с отоплението на задното стъкло.На местата където е лепилото се вижда че е по светло,като петънце,но това не ме вълнува,важното е да нагрява.


Потребителски аватар
dangera
Мнения: 118
Регистриран на: Чет 03 май 2007 13:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот dangera » Съб 08 мар 2008 11:20


Вчера си купих такова лепило за 7лв точно за тази цел и тази вечер ще ви кача снимки на лепилото :wink:



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: georgebonev и 37 госта