Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Техническа и сервизна информация за хибридни и електрически автомобили
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот samo_pechka » Пет 24 сеп 2021 19:19


Електрическата кола е вероятно хубаво нещо, не споря, като съм казвал в подобни теми ел.двигателят е най-добрият двигател въобще. Проблемът му ( или по-точно проблемите им ) е захранването му, охлаждането на елементите, зарядът им, пробегът им, отдаването на енергията в по-продължителен период и "стъпка" , цената им, цената и времето за зареждането им, екологичната им част въобще ...
и т.н. проблеми и проблемчета.
На този етап масовото налагане, да се електрифицират колите ( всички ) ми се види кауза пердута.
Иначе за втора кола ( и предимно градско/късо разстояние на преходи , както и възможности за заряд в домашни условия ) си е оферта , ако има серизни облекчения , било то финансови ( да поеме държавата примерно едно 10 бинки от цената на нов ) или други ( безплатно паркиране, каране в зони забранени за коли с ДВГ, безплатно зареждане и т.н. ). Въпреки , че и тая мандра в един момент ще приключи при повечко МПС-ета на ток...
Друг е според мен пътя за алтернативни горива, колите на "ток" ( изцяло ) не влизат в разбирането ми, но това си е само мое мнение...




Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот Snuupy » Пон 27 сеп 2021 8:42


samo_pechka написа:Електрическата кола е вероятно хубаво нещо, не споря, като съм казвал в подобни теми ел.двигателят е най-добрият двигател въобще. Проблемът му ( или по-точно проблемите им ) е захранването му, охлаждането на елементите, зарядът им, пробегът им, отдаването на енергията в по-продължителен период и "стъпка" , цената им, цената и времето за зареждането им, екологичната им част въобще ...
и т.н. проблеми и проблемчета.
На този етап масовото налагане, да се електрифицират колите ( всички ) ми се види кауза пердута.
Иначе за втора кола ( и предимно градско/късо разстояние на преходи , както и възможности за заряд в домашни условия ) си е оферта , ако има серизни облекчения , било то финансови ( да поеме държавата примерно едно 10 бинки от цената на нов ) или други ( безплатно паркиране, каране в зони забранени за коли с ДВГ, безплатно зареждане и т.н. ). Въпреки , че и тая мандра в един момент ще приключи при повечко МПС-ета на ток...
Друг е според мен пътя за алтернативни горива, колите на "ток" ( изцяло ) не влизат в разбирането ми, но това си е само мое мнение...


Напълно те подкрепям, колега! Аз мисля по абсолютно същия начин.

В допълнение - виждате, какво става по целия свят - недостик на ток от сега, огромно увеличение на цената му..., ами ако всичи автомобили минат на ток, какво правим?

Инак, мисля, че Хюндай ми харесва, че разработват доста нови модели на водород, та и хибридни, което ми е по-смислено и приложимо.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот thanis » Пон 27 сеп 2021 10:09


Колега, би ли посочил в какъв аспект имаш предвид, че има недостиг на ток ? Би ли споделил също и за увеличението на какво го базираш.

Знаеш ли, че между 50 и 65% от производството на ток остава ефективно неизползвано и бива "загубено" под формата на отделена топлина /която е изключително ниско ниво на енергия за разлика от тока/.

Т.е. ако хипотетично продължаваме да сме тотално безотговорни към енергията, да, нормално е да ти се струва, че не може да се "изхранят" електричките.

Ако обърнеш внимание на основният проблем при производството на електроенергия, ще видиш, че проблема е какво правим с вече генерираната енергия. Батериите по колите могат да бъдат буфер. Сигурно 90% от живота на един автомобил се ограничава до седене на 1 място. С навлизане на V2G технологията, ще можеш да "връщаш" ток към мрежата.

Консуматорското мислене ни е довело до някъде в това положение и с глобалното затопляне. Няма консуматорското мислене да ни извади от този проблем.

Още повече, с изграждането на мегаполиси, въпроса за чистия въздух и здравето на популацията почва да става все по значим.

Алтернативните горива не са голямо решение, а просто удължаване на агонията. Водорода не е решение, биогоривата не са решение.

Цената на електроенергията се качва, защото масово в Европа идва от въглища и газ, както и факта, че последните 2 години масово хората си седят вкъщи и базовите нива на енергия се качват от това.

Защо Германия има най-скъпия ток в Европа, а при нас е най-евтин ? Който има ЯЕЦ, може да си позволи някаква независимост.

Който разчита на фосилни горива е на благословията на Русия/Полша/Холандия/.

Да имаш елетроцентрала на твърди горива и/или газ в дългосрочен план е по-скъпо от колкото да имаш ЯЕЦ. Спор няма, че ЯЕЦ е в пъти по-мащабен проект, но това са обекти от национално значение.

Хубаво е да се погледне глобална статистика за използването на автомобил. Електричките не са за всички, но определено вършат работа на повечето хора за нуждите им.

Голяма част от споровете тръгват от факта, че хората сравняват кола втора употреба с нова електричка и тогава "не им излизат сметките". Да, факт е, че спрямо ДВГ са по-скъпи, но към момента по отношение на разходи е както едно време беше дизел срещу бензин.

Дизела е по-скъп, но ти е по-евтино да го експлоатираш в дългосрочен план. С електричките е същата работа.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот 777 » Пон 27 сеп 2021 10:21


thanis написа:Защо Германия има най-скъпия ток в Европа, а при нас е най-евтин ? Който има ЯЕЦ, може да си позволи някаква независимост.

Малко встрани от темата, но ЯЕЦ по-лесно ли се чете или изговаря от АЕЦ, че го предпочиташ? Мисля, че е обратното. Последна мода в новоговора. Подобно на РЮА вместо ЮАР.

За тока - прекалиха с ВЕИ, взеха да игнорират АЕЦ, въпреки че ги ползват за основното производство на енергия. Явно са заложили много и на газови електроцентрали. Като се добави и малко политика САЩ-Русия, започва вайкането че тока скъп, защото вдигнали цената на газа.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот Водния дух1 » Пон 27 сеп 2021 17:37


Тъй,като гледам как вървят нещата с тока- след 10г. може да е по-скъпо да караш ел.автомобил ,отколкото с ДВГ. Нали знаете-става дума пак за пари. Не мога да си представя просто цената на тока,когато автомобилите ще преминат на ток . От сега ни подготвят....И няма да се учудя,ако въведат някакви ''атомни'' емисии,които ще плащат ат. централи. Да им го ........на еколозите и зелените и всякакви такива.... :horror


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот group® » Пон 27 сеп 2021 18:56


https://autobild.bg/a%d0%b2%d1%82%d0%be ... %80%d0%be/

За първи път в историята автомобилите на ток (изцяло електрически и Plug-in хибриди) изпревариха по продажби дизеловите в Европа.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот 777 » Пон 27 сеп 2021 19:14


Да не забравяме, че е пандемия още, икономическа криза, хората стягат каиша и общо взето нова кола си купува този, който има излишни пари. Естествено е да си купи електрическа като втора или трета кола. Съответно дизелът е под натиск и останалите залагат повече на бензинови. Така че новината е доста подвеждаща. До средата на изречението си мислиш, че електрическите са станали най-продавани, а то е малко по-продавани от дизел. Спрямо бензина как са?


nikname
Мнения: 231
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 13:00
Автомобил: vw golf mk5 2006
Двигател: 1_6i BSE
Местоположение: София

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот nikname » Пон 27 сеп 2021 20:18


Водния дух1 написа:......И няма да се учудя,ако въведат някакви ''атомни'' емисии,които ще плащат ат. централи. Да им го ........на еколозите и зелените и всякакви такива.... :horror


Така така,натам ни гласят....съгласен съм с теб колега.
А тези зелени,бенбени и тн ,,еколози,, мислят за всичко друго,но не и за ЕКО.
Нима някой си мисли,че индустрия която досега се е издържала/печелила от сегашният автомобил де как може(от части,от гориво по 20лв на 100км.средно и куп още) ще махнат с лека ръка на своята печалба и ще се возим за 3лв на 100км и никаква подръжка!?!
Накрая целия масраф го плаща крайния потрбител...ще видим само от къде ще ни ударят :biggrin


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот nikmar » Пон 27 сеп 2021 20:48


Който е служил войник, знае откъде ще ни ударят: Атом от всички страни!


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 320
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот mukot » Пон 27 сеп 2021 20:53


По информация от медиите и в момента експлоатацията на електрокар на запад е по-изгодна само ако зареждаш у дома. Колкото е по-бързо зареждането, толкова е по-скъпо и на най-мощните зарядни цената на километър е по-висока от зареждане с бензин. Напълно съм съгласен, че едва ли за потребителите ще бъде по-изгодно. Просто ще е по-неудобно. Но както са възкликнали още римските сенатори: "бедните да го дyxat" :neutral


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот nikmar » Пон 27 сеп 2021 21:26


То затова има толкова много тайфуни, циклони, урагани, торнадота и какво ли още не...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот ktamen » Пон 27 сеп 2021 22:31


Водния дух1 написа:. Да им го ........на еколозите и зелените и всякакви такива.... :horror

:th_up


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот group® » Вто 28 сеп 2021 0:05


Ще се самоцитирам :icon_lol :

group® написа:
Екологията (от гръцки: οἶκος, „къща“, и -λογία, „изследване на“) е наука, раздел на биологията, която изучава взаимодействията между организмите, както и средата, в която живеят.[1] Основен предмет на изследване на екологията са екосистемите, взаимно свързани мрежи от растения, животни и други организми в даден географски район, които зависят едни от други. Екологията е наука за икономиката на живата природа.


А хората, които са посветили време (поне 4-5г), за да учат тази наука, се наричат еколози!

И нещо важно:

Екологията се обособява от останалите природни науки в края на 19 век.



А в същото време:

Джордж Сорос е роден в Унгария през 1930 г.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот Водния дух1 » Вто 28 сеп 2021 5:34


Щом БМВ продължават да залагат на ДВГ ,значи се ориентират в обстановката и пазаря. Мисля,че и другите немски производители ще дадат заден ход. При това и японците все още не залагат изцяло на електричките. То сега има недостиг на ток по ''измислените'' борси,а когато 80-90% от колите преминат на ток- ''ко прайм''


nikname
Мнения: 231
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 13:00
Автомобил: vw golf mk5 2006
Двигател: 1_6i BSE
Местоположение: София

Re: Audi спира разработката на двигатели с вътрешно горене... и VAG също...

Мнениеот nikname » Вто 28 сеп 2021 9:04


Всички тези напъни и терзания на еко дружинката,са нищо повече от опит за изобретяване на квадратното колело.Най интересното е,че ни го представят като алтернатива на кръглото :mhihi



Върни се в “Е-мобилни VW”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта