Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
sashot
Мнения: 529
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 16:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот sashot » Чет 07 май 2009 18:05


Използвах част от почивните дни, за да направя една отдавна планирана модификация на колата. Монтирах говорители в задните врати - заводски нямаше. Сложих оригинални, втора употреба, мидбас и пищялки. Наложи се да пускам кабели, защото немецът беше спестил от тях. Заснел съм процеса, ако някой проявява интерес, мога да опиша подробно и с илюстрации. Кабелите изтеглих до комутационните полета, които са зад декоративните капачки в краката на шофьора вляво и на пътника в дясно. До там имаше фабрично пуснати кабели от радиото.
Всички говорители свирят, звукът в купето стана "по-обемен", макар че все още ми се струва малко странен, явно ушите ми са свикнали да слушат само предните, и естествено - по-силен. Не че съм търсил повече децибели де.

Да, обаче...

Да, обаче се оказа, че в менюто на радиото - фабрична навигация MCD, няма регулировка фронт - тил (Fader).
Според инструкцията за него (оригинална немска, която германецът, предишен собственик на колата, ми даде при покупката, такава регулировка трябва да има в менюто за звукови настройки (активира се с натискане на копче с нарисувани нотни знаци), заедно с ниски, високи и баланс. Обаче при мен тя не се появява. Нямаше я и преди монтажа за тилните говорители, но аз предполагах, че навигацията е достатъчно интелигентна и разпознава, че задни говорители не са включени и затова не я показва. Да, ама не. И след включването им пак я няма.
Помагайте! Има ли настройка FADER в MCD навигацията или във фабричния мануал е допусната грешка? Ако я има, то как се активира?
Предположих, че може да е през ВАГ-КОМ, но не открих там подобно нещо. Единственият резултат от ровичкането ми е, че програмата спря да разпознава радиото.




andro_
Мнения: 5389
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 19:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот andro_ » Пет 08 май 2009 20:57


Я като си на настройка BAL натисни копчето за надолу.
Не знам каква е навигацията,не съм го виждал,но същото положение е при Pioneer - като си на настройка FAD ползваш копчета "нагоре" и "надолу" за настройване,ако натиснеш "ляво" или "дясно" регулираш баланса.Естествено изписва BAL.


sashot
Мнения: 529
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 16:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот sashot » Пет 08 май 2009 21:12


Няма копче за надолу, MCD се управлява с "въртоци".

Руснаците в техния пасат-клуб дадоха идея за прекодировка през ВАГ-КОМ, но засега подходът не дава положителен резултат. Дали няма някой във форума, който да е с MCD и фабрично вградени говорители и във задните врати, да каже има ли при него "fader" и евентуално каква е кодировката?

Допълнение от 9 май 10:40
Днес ненапразно е ден на победата, проблемът е решен с помощта на руснаците от пасат-клуба (добре че не се наложи червената армия да окупира пак половин Европа :) )

Промяната се прави с кодировка през Ваг-Ком. Устройство 56. Кодът в горния ред трябва да се направи по следния начин:
първите две позиции - код за модел автомобил
00 - Grundkurve
01 - Golf (1J)
02 - Bora (1J)
03 - Golf/Bora Variant (1J)
04 - Passat Limousine (3B/3BG)
05 - Passat Variant (3B/3BG)
06 - Lupo/Polo
07 - Golf-Cabriolet (1E)
08 - Sharan (7M) / New Beetle (1C)
09 - Transporter/Caravelle

3-та позиция - говорители
0 - няма включени говорители (усилвател включен в линейния изход)
2 - 2 говорителя в предните врати (всъщност са два комплекта мидбас и пищялка)
3 - 2 говорителя в задните врати (два комплекта)
4 - 4 говорителя, по един във всяка врата (4 комплекта)

4-та позиция - корекция
0 - без корекция
1 - Bose soundsystem
2 - DSP

5-та позиция - конфигурация
+0 - пасивна радиоантена - без усилвател
+1 - активна радиоантена - с антенен усилвател
+2 - CD-чейнджър
+4 - вторичен дисплей (MFA)

По тази схема при мен коректното значение е 05407 и след записването му регулировката "фронт-тил" се появи в менюто за тонкорекции.
Интересното е, че старото значение, неизвестно защо беше пет нули. Дали поради моя грешка при експериментирането или от преди не е ясно. Независимо от това си работеха и говорителите в 4-те врати, и чейнджъра и вторичния дисплей. Дали е работил антенния усилвател ми е трудно да преценя.
Като имам време ще поекспериментирам дали промяната на 4-та позиция ще промени нещо, например дали ще се появи DSP. В момента натискането на това копче на MCD активира настройка на контраст на LCD дисплея на устройството.


Цитираните кодировки би трябвало да са валидни не само за MCD навигацията, но и за фабрично-вградените радиоприемници от т. нар. 5-та генерация на Блаупункт, с търговски имена alpha, beta, gamma и delta.

Първоизточник на информацията : http://de.openobd.org/vw/rns.htm#radio5


Потребителски аватар
Nicks
Мнения: 52
Регистриран на: Пон 18 май 2009 8:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот Nicks » Сря 20 май 2009 19:59


много се извинявам , не знам дали тука трябва да постна тая тема ........ ама как да си искарам нажигацията 4е да и му6на кабела за CD-changer-a


sashot
Мнения: 529
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 16:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот sashot » Чет 21 май 2009 7:15


Със специални екстрактори. В зависимост от това какво ти е устройството ти трябват 2 за еднодиново или 4 за двудиново.
Вземат се от някой, който има назаем, купуват се от и-бей или другаде или се изработват самостоятелно от ламарина.


Потребителски аватар
mopowah
Мнения: 322
Регистриран на: Пон 04 авг 2008 10:19
Автомобил: Mercedes C220d T -- VW ID3 Max
Двигател:
Местоположение: DK

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот mopowah » Чет 21 май 2009 17:20


Евала!

Много полезно инфо.

:applause:


Потребителски аватар
stanpetrol
Мнения: 21
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 18:56
Автомобил: vw sharan
Двигател: 1Z 1996
Местоположение: Silistra

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот stanpetrol » Чет 23 фев 2012 17:39


Привет. Смятам да си заменя говорителите на VW SHARAN ,но не знам какви размери са моите оригинални .Моля ако някой знае размерите да ги сподели . Благодаря.


Потребителски аватар
daemonv
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 01 яну 2008 18:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Монтирах говорители в задните врати. MCD. Няма "fader".

Мнениеот daemonv » Чет 23 окт 2014 1:38


И аз търся същото инфо за размера на колоните на шаран след 2000 г. Благодаря



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта