Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Чет 19 май 2022 8:46


Колеги, имам нужда от жокери.
Закупих си този артикул от Алиекспресс:
https://www.aliexpress.com/item/4000778 ... 1802qmG1Tv
Свързах го към 12В - работи си, вижда се в обхвата, телефонът ми се свързва с него. Но... когато е включен на буксата отзад на радиото, която е за цд-ченджъра - не го отчита изобщо. Като натисна бутона за CD и изписва на дисплея, че няма диск и пак ме връща на радио-тунера :gruebel
Има ли нещо, което съм пропуснал или просто не съм уцелил артикула?
Мерси предварително




Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот Vasseto » Чет 19 май 2022 10:00


.....
- Then choose AUX from your radio
....

Не търси CD. Търси как да пуснеш AUX.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Чет 19 май 2022 11:00


Аз останах с впечатление, че просто замества/емулира включен цд-ченджър :rolleyes
И сега, какво мога да направя за да го подкарам на това радио?


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот goppa » Чет 19 май 2022 11:14


Снимките ги няма, ама описанието е изчерпателно ;)
viewtopic.php?f=12&t=259015


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Чет 19 май 2022 11:25


Гопе, мерси и на теб.
Изгледах няколко видеа. Реално аз имам само три пина на буксата - ляв, десен и com, gnd (общ). А, за да го "свържа" с бт-адаптера трябва да имам data-in и data-out на същата букса - т.е. радиото да комуникира с ченджъра. Гледах разни видеа в интернет - май ще остане варианта да махна касетката и да го запоя директно на платката, примерно. Или пък на мястото на AM-тунера.

Последна промяна от stefan4o на Чет 19 май 2022 12:50, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот Кайзен » Чет 19 май 2022 11:26


Пробвай това:


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Чет 19 май 2022 11:52


Мерси, гледах го това видео.
Аз искам да постигна нещо такова, ама безкабелно :mhihi
Т.е. вместо да вадя аукс, да работи модула и да се свързвам през телефона с него. Тук се вижда ясно, че на буксата са повече от 3 пина със сигурност - т.е. има някакъв "емулатор", който лъже радиото, че отзад има включен чейнджър.


stancho_25
Мнения: 5
Регистриран на: Съб 25 яну 2020 1:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stancho_25 » Чет 21 юли 2022 11:07


Здравейте,

Точно това съм го реализирал при мен.
Да, необходим е емулатор за да се активира aux входа предназначен за CD плеъра. Веднъж активиран може да се ползва какъвто и да е Bluetooth модул с аналогов изход. За целта аз използвам такъв на Tinysine - AudioB Plus. За емулатора ползвам съвместима с Arduino развойна платка, която трябва през определен интервал да праща определена редица от битове на data входа на радиото. Arduino кода (скиците) могат да се намерят тук. Там също могат да се намерят също и дъмпове на комуникацията, която се случва, както и скици (код) на емулатори на радио и CD чейнджър/плеър с които може да се тества и симулира. Хубавото тук, е че този емулатор базиран на Arduino дава възможност и за контрол чрез бутоните на радиото. При мен в случая моя BT модул дава възможност за смяна на песните напред/назад и пускане/пауза.

Това съм го правил преди доста време и при интерес мога да се пробвам да опиша целия процес, стига да не ме мързи много :mhihi и да успея да си намеря архива с чертежите и разпиновките на всички модули които съм ползвал.


sapiorat
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 05 фев 2008 10:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот sapiorat » Нед 25 сеп 2022 22:30


stefan4o написа:Мерси, гледах го това видео.
Аз искам да постигна нещо такова, ама безкабелно :mhihi
Т.е. вместо да вадя аукс, да работи модула и да се свързвам през телефона с него. Тук се вижда ясно, че на буксата са повече от 3 пина със сигурност - т.е. има някакъв "емулатор", който лъже радиото, че отзад има включен чейнджър.


Решихте ли проблема? И аз мисля да си го поръчам. Оригиналната букса от cd changer-a e с 8 пина. Ако се използват от нея тези за data-in out, дали ще може да се избегне нуждата от допълнителен емулатор?
Прикачени файлове
IMG-e77989093c0b0750b53161f7c57a4cfb-V.jpg


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Пон 26 сеп 2022 11:30


Проблемът НЕ съм го решил. Всъщност мога да го реша точно за 5 мин, когато пожелая. В Базар.бг мисля беше имаше човек, който изработва такива модули с вграден емулатор. Звъннах му, понеже исках да го попитам конкретни неща (за консумацията при покой). Човекът изглеждаше читав. Цената беше, мисля, 60лв. без доставката.


stancho_25
Мнения: 5
Регистриран на: Съб 25 яну 2020 1:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stancho_25 » Пет 30 сеп 2022 19:50


Без емулатор за Gamma 5 няма как да стане. @stefan4o е споделил вариант по който може да се сдобиеш с такъв. Ето една стара тема по въпроса - viewtopic.php?f=12&t=89043

По същество въпросния емулатор представлява програмируем микроконтролер който се свързва с dat-in, data-out и clock пиновете на радиото и регулатор на напрежение 12V-->5V за захранване на микроконтролера. Има 2 варианта, единия е базиран на pic микроконтролер (тук има повече информация). Този вариант трябва да си го изработиш и ти трябва програматор за pic микроконтролера. Най-вероятно това ще получиш от базара като готово изделие, възможно е да бъде и с Bluetooth модул. Втория вариант е базиран на Attiny и Atmega миктоконтролери, същите които се ползват в програмируемите платки на Arduino. Tова го реализирах при мен. Тук удобството е, че можеш да си вземеш готова Arduino платка (варианти и размери всякакви :)). При нея можеш директно да я захраниш с 12V и дая вържеш с USB кабел за компютър за да я програмираш със софтуера на Arduino.

Това до тук е само за да се активира аналоговия аудио вход на пиновете на същия конектор така наречения Aux-in. Тук ако искаш си връзваш само кабел с аудио жак или си подбираш Bluetooth модул с аналогов изход. В предното си мнение съм написал какъв съм избрал. Bluetooth адаптера се захранва от Arduino платката с 5V, а самата платка я захранвам от самото радио с 12V, като по този начин изключа ли радиото, изключвам и цялата тази схема.

Каквото и да си избереш, да си направиш собствен модул или да си вземеш отнякъде такъв, имай в предвид че качеството на звука много зависи (предимно) от устройството което закачаш към аналоговия вход на радиото (било то директно телефон, мп3 плеар или Bluetooth модул)


sapiorat
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 05 фев 2008 10:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот sapiorat » Вто 11 окт 2022 9:55


stancho_25 написа:Без емулатор за Gamma 5 няма как да стане. @stefan4o е споделил вариант по който може да се сдобиеш с такъв. Ето една стара тема по въпроса - viewtopic.php?f=12&t=89043

По същество въпросния емулатор представлява програмируем микроконтролер който се свързва с dat-in, data-out и clock пиновете на радиото и регулатор на напрежение 12V-->5V за захранване на микроконтролера. Има 2 варианта, единия е базиран на pic микроконтролер (тук има повече информация). Този вариант трябва да си го изработиш и ти трябва програматор за pic микроконтролерва. Най-вероятно това ще получиш от базара като готово изделие, възможно е да бъде и с Bluetooth модул. Втория вариант е базиран на Attiny и Atmega миктоконтролери, същите които се ползват в програмируемите платки на Arduino. Tова го реализирах при мен. Тук удобството е, че можеш да си вземеш готова Arduino платка (варианти и размери всякакви :)). При нея можеш директно да я захраниш с 12V и дая вържеш с USB кабел за компютър за да я програмираш със софтуера на Arduino.

Това до тук е само за да се активира аналоговия аудио вход на пиновете на същия конектор така наречения Aux-in. Тук ако искаш си връзваш само кабел с аудио жак или си подбираш Bluetooth модул с аналогов изход. В предното си мнение съм написал какъв съм избрал. Bluetooth адаптера се захранва от Arduino платката с 5V, а самата платка я захранвам от самото радио с 12V, като по този начин изключа ли радиото, изключвам и цялата тази схема.

Каквото и да си избереш, да си направиш собствен модул или да си вземеш отнякъде такъв, имай в предвид че качеството на звука много зависи (предимно) от устройството което закачаш към аналоговия вход на радиото (било то директно телефон, мп3 плеар или Bluetooth модул)


Благодаря за бързия отговор и изчерпателната информация, Станчо!
Вторият вариант ми се струва много удачен и може и да се справя с реализацията. :) Преди доста време минах един курс за Arduino и имам няколко платки с различни процесори (Uno, Atмega).
Пристигна джаджата от Али-то, синята букса е само с три кабела, които идват от Bluetooth-a (AF-R, AF-L, Com.). Телефона се свърза успешно.
Остава само да намеря код за Arduino-то което да емулира комуникацията между радиото и CD changer-a на пиновете DATA-OUT, CLOCK и DATA-IN .
Надявам се не пропускам нещо.
Ако ти е подръка твоят проект, ще съм безкрайно благодарен.

Ето и снимка със схемата на буксите на Gamma 5 радиото. Чудя се дали захранването на платката да не идва директно от пин Ub+, ако това служи за захранването на CD Changer-a.

Gamma 5.PNG


stancho_25
Мнения: 5
Регистриран на: Съб 25 яну 2020 1:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stancho_25 » Нед 16 окт 2022 16:10


В тази тема, в първия ми пост съм дал линк към кода. Ето го пак - https://github.com/tomaskovacik/vwcdavr

В папката "CDC_emulator" се намират скиците за самия емулатор. Има няколко различни версии и модификации на кода, понеже са добавени възможности да усложниш малко схемата и да получиш контрол на телефона чрез бутоните на самото радио, ползвайки ардуиното като междинен интерфейс. Това зависи разбира се от самия bluetooth адаптер дали предлага такава възможност.
Модула с който разполагам, ми предоставя контрол чрез 3 пина. Ардуиното засича натискането на даден бутон и подава високо ниво на съответния пин на BT модула и така мога да сменям песните напред, назад, както да давам на пауза и да пускам.

В папката "radio_emulator" е емулатор позволяващ ти да симулираш натискането на бутоните на радиото. Това качено на второ Ардуино е полезно и за следене какво точно праща cd-чейнджъра/емулатора към радиото. Цялата комуникация и към радиото и към емулатора можеш да я наблюдаваш през серийна конзола.

Относно захранването. Ub+ ти дава постоянно захранване от +12V, дори и при изключено радио. Срещуположния пин (маркиран като ключ) ти дава +12V но само при включено радио. Имаш 2 варианта на свързване, ако искаш с изключването на радиото да прекъснеш закранването на емулатора и BT модула. Единия е директно да захраниш през пина с ключа. Трябва да се има в предвид, че на тази линия не трябва да се включват големи консуматори иначе може да доведе до повреда на радиото (той е по-скоро сигнален както Ignition ON линията в автомобила). Втория начин е да ползваш пина Ub+ през реле (едит: или по скоро електронен ключ, базиран на мосфет транзистор), което се управлява от пина с ключа, както се управляват повечето мощни консуматори в автомобила.

При мен съм го захранил по първия начин и до момента нямам проблеми (общата консумация на BT модула и ардуино-то е под 0,5W).

Ето някои точки които трябва да отметнеш и да си изясниш.
1. Ардуино платката трябва да поддържа работа с логически нива на 5V и да може да се захрани безопасно с 12V. (това си го намираш в спецификациите за конкретния модел)
2. BT модулa как се захранва той, с какво напежение и каква му е консумацията? Най-вероятно е 12V и кабелите са извън iso конектора. Интересно ми е на какъв чип се базиран. Напълно е възможно да можеш от него да вземеш 5V напрежение с което със сигурност можеш да захраниш ардуиното. Но трябва да се отвори и да се види как се регулира напрежението му. Това го правиш, ако не се притесняваш да нарушиш целостта му.
3. Освен инструкциите в github разгледай и кода. Най-вече обяснителните коментари в него, които могат да са ти от допълнителна полза.

Ето няколко снимки и принципна схема на моя проект (не е най-красивото изпълнение :mhihi ).
Изображение Изображение Изображение
Това са линкове към официалните сайтове на модулите които съм ползвал.
https://www.tinyosshop.com/tsa6012
https://www.pololu.com/product/3160
Всичко съм си намирал от български магазини за компоненти и хоби електронка, включително и синята iso букса.


Joro_66
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 22 фев 2009 19:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот Joro_66 » Пон 06 фев 2023 11:07


Здравей @stancho_25,
Какви съпротивления си поставил на входовете към BT модула? В нета не намерих подробна информация за този модул, а на схема дадена със захранване от пин 15(+1,8V) са посочени 8,2кома?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Gamma 5 и китайски Bluetooth модул от Алиекспресс

Мнениеот stefan4o » Сря 08 фев 2023 17:29


Станчо, шЪ ли ти се занимава да ми сглобиш и на мен един такъв модул? И колко ще ми чини? Мога да пратя моят блутуут да го ползваш в схемата.



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта