Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот chozmo » Сря 22 яну 2020 16:49


Здравейте!
Имам следното питане:
Възможно ли е да се замени мултимедията на VW Tiguan модел 2011-2015 (не съм сигурен за периода), която мултиемдия е с название RCD или RNS (зависи от модела), с мултимедия модел MIB1 или MIB2 (не знам какви са разликите между двете генерации), която се слага на коли след 2015 ? Идеята е дали може да бъде съвместима, разбира се това да стане в сервиза на VW. Една такава струва около 4000-5000 лв. Ако се закупи от някой морга с всички нужни кабели, дали ще си струва? Най-вече искам да ползвам android auto и apple car play. Може за в бъдеще да се сложи и камера за задно виждане. Не пречи и ако има старт-стоп бутон. Възможна ли е такава модификация? Благодаря!
Прикачени файлове
nova versiq.jpg
Нов модел мултимедия
nova versiq.jpg (24.49 KиБ) Видяна 4904 пъти
stara versiq.jpg
Стар модел мултимедия
stara versiq.jpg (53.69 KиБ) Видяна 4904 пъти

Последна промяна от chozmo на Вто 16 мар 2021 14:54, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот xtoni » Чет 23 яну 2020 0:12


Да възможно е, не се взема от морга а се поръчва директно готов хакнат такъв модел с адаптор за захранването но цената е различна според активациите навигация, кар плей, андроид ауто от 1300лв нагоре за втора употреба. Ако вземеш от морга имат ключ 8часов и ще се заключи в твоята кола и тогава започват мъките :)


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот chozmo » Чет 23 яну 2020 13:40


А ако във VW сервиза го активират и настроят, възможно ли е ?


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот xtoni » Чет 23 яну 2020 14:25


Не немогат в Vw, тяхната програма е през главен сървър Германия, и когато фабрично твоята рама няма тия екстри не им допуска активации. Устройството е с Component protection което липсва в твоята кола в таблото. Единствения вариянт е хакваща платка нулираща брояча вътре в устройството :)


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот chozmo » Пет 24 яну 2020 13:08


Благодаря за отговора! Това отпада за сега. Сега ще търся резерван гума + кората под багажното отделение. Това вече не иска активационен ключ предполагам :D от някой морга вземам и меря, ако стане договарям цена. От WV казаха, че е много скъпо и по-добре от моргата... така, че на там ще се насоча.


JORDITO
Мнения: 247
Регистриран на: Пон 19 май 2008 8:49
Автомобил: Skoda Octavia III и Seat Leon 1P
Двигател: CLHA 2014 и CAX 2012
Местоположение: София

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот JORDITO » Пет 24 яну 2020 20:13


Може и така с Андроид.
Изображение

Изображение

Изображение


A_L_E_X
Мнения: 128
Регистриран на: Сря 25 юли 2012 17:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот A_L_E_X » Съб 25 яну 2020 21:39


Ползвам вече 18 месеца ей такова .
За цената си е отлично. Има както андроид ауто, така и кар плей.
Не е забивало, не е бутало акумулатора и си работи отлично.
Блутута му е ок, чуват ме, аз чувам, стриймвам музика.

Като минус бих отбелязал :
- тунера на радиото не бил толкова чувствителен. Рядко слушам радио, в града е ок, извънграда също лови някакви станции.
- заводския еквалайзер е силно кофти и трябва да си настроите сами , че да получите звук като на RCD-510 / Bolero.
- Една идея по-слаб усилвател от RCD-510/Bolero. Когато увеличите на 75-80% медията просто реже последните 20%, докато RCD/Bolero продължават да усилват сигнала без изкривяване.


hasta_la_victoria
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 12 авг 2014 13:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот hasta_la_victoria » Нед 09 фев 2020 21:54


Здравейте колеги,
Мога ли да монтирам на Tiguan 2008 мултимедия Discover media? Моята мултимедия е RNS510. Необходими ли са ми някакви преходи? Ще работи ли всичко?
Благодаря предварително!


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот chozmo » Вто 16 мар 2021 14:17


Привет на всички.
Преди 1 година търсих инфорамция относно ретрофит/инсталиране на мутлимедия и дали е възможно да се замени една мултимедия с друга за да ползвам определени функции. След няколко месеца ня търсене на информация за нужните части, чакане на доставки на части, мерене, инсталиране, тестване и кодиране всичко работи както трябва. Каква ми беше първоначалната идея: искам да имам Android Auto и Apple Car Play, и евентуално задна камера при паркиране и всичко това да изглежда заводско (т.е. с части от VW, без андроид мултимеди и т.н.). Какво ми трябваше за целта:
0. Да намеря маетриали как се разглабят някой панели на колата, какви точно части ще са съвместими с моята кола, да проверя какви кабели ще ми трябват, какви конектори имат частите и как ще се свържат една с друга, от къде ще минават кабелите, кое и как ще напасне, какви инструменти ще ми трябват и т.н. и не на последно място горе долу колко ще струва това всичкото (за инсталацията не съм плащал, сам си инсталирах всичко)
Преди -> След
ИзображениеИзображение
1. Мултимедия която да поддръжа АА, Car Play, вход за камера и да е съвместима с моята кола
2. Преходен кабел от PQ платформа към MQB платформа(мултимедия)
3. Камера за задно виждане
4. USB вход за телефон + нова централна конзола заради заводското гнездо на USB.(първо взех кабел и после намерих такъв панел в интернет)
5. 2-ри микрофон (след инсталиране на всичко новата мултимедия няма връзка с миркофона в колата, за това реших порсто да взема 2-ри микрофон вместо да свържа наличния с новата мултимедия. Все още чакам да пристигне микрофона от алиекспрес и ще го вържа за да видя дали ще работи всичко както трябва)
6. Инстументи
7. Кодиране
8. Снимки и линкове
9. Цени
10. Други модификации, от които се интересувам

1. Първото, което направих е да прочета какви мултимедии има, кои са съвместими с моята кола и коя ще ми свърши работа и разбирасе колко ще струва. След търсене се спрях на Composition Media MIB2, която има нужното за целта ми. Има 2 варианта - едната е без GPS(с един слот за SD карта), а другата е с GPS(2 слота за SD карта). Тя също така е физически съвместима с моята кола. Има и други верси мултимедии за различните държави, които физически ще могат да се сложат в таблото, но дали ще работят не съм чел за това. Най-веротяно да, но трябва да се превери на 100%. Почвам да търся по евтиният вариант от двата и го намерих в OLX. За мое щастие, човекът от когото я купих се оказа коректен и мултимедията работи без пробелми, поне за сега (вече 2 месеца). Разпитах го всичко каквото ме интересуваше + допълнително информация в интернет. Ходих до VW да проверя серийният номер на мултимедеията дали отговаря на VIN номера на колата, от която е свалена(за всеки случай)
2. За да мога да свържа новата мултимедия с колата трябваше да взема преходен кабел от старата платформа (PQ) към новата платформа(MQB), която нова платформа идва с Composition Media. Кабелa го взех от тук - kufatec.com. Към единият край се закача PQ QuadLock socket-a на колата, я другият влиза в мултимедията.
3. За да разбера каква камера ми трябва, и по-точно как се закрепва, каква форма и размери, разглобих вратата на багажника за да съм 100% сигурен как/къде се закрепва камерата. Също така камерата трябваше да не е с AV конектор. Потърсих в aliexpress какви камери има и накрая попаднах на тази камера(MQB Wire + Camera C), която е съвместима с мултимедия от новата платформа MQB. Тъй като аз вече имам кабел и мултимедия отговарящи на това изискване, сложих камерата между преходният кабел от куфатек и мултимедията.(в описанията на различните видове камери пише за какви платформи са) Наръвзаха се по следният начин: PQ Socket(Car) -> PQ Plug към MQB Plug (Kufatec адаптор) -> камерата от Алиекспред -> Composition Media. След това отново разглобих вратата на багажника за да сложа камерата и да прекарам кабела от там през купето до централнта конзола на таблото. За целта позлвах една тъкна пила за метал, залепих кабела с изолир банд и с помоща на сапунена вода и пулверизатор напръсках кабела и го прекарах през гумените маншони между купето и вратата на багажникът, иначе без сапунена вода е страшно трудно и няма много място за допълнителни кабели. На снимките се вижда как съм прекарал кабела по вратата на багажника. Понеже не знаех с какви са щипки и как са закрепени тези маншони, едната се счупи и се наложи да изпозлвам силикон за мокри помещение за да го уплътня. Кабелът мина по тавана, близо до вратите, след това слезе по предната лява греда на предното съкло и от там под волана и до мултимедията. Дъжлината на кабела, мисля че беше 6 м. и е достатъчен. Закрепих със свински опашки за по сигурно. Много трудно се махат тези панели на вратата на багажникът. Трябва да се внимава да не се счупят щипките, макар че са много здрави, и самата пластмаса като цяло е здрава.
4. USB кабелът отново го поръчах от aliexpress. Тъй като в момента на поръчването нямах налична централната конзола, не знаех точно какъв край на USB-то да поръчам, та взех $80 вариант и в край сметка ми се получи идеално, защото след много търсене намерих точната конзола за хубави пари(е има някой друга забележка, която ме дразни, но изпуснах една в добро състоятние от един сайт, а таква в VW нова струва над 200 лв и не съм сигурен дали идва цяла или само тази част със USB входа. Като гледам как е споена пластмасата може и цялата конзола да идва. Отново ходих до VW за да потърся точни номер на частта, но нямам снимки в базата данни за да се види какво точно представлява). Трябва да се внимава какъв точно номер е USB-то, за да може да работи с Аndrodi и iOS. Това го гледах от руски сайтове, видеа в youtube. На тoзи панел, който намерих имаше UBS, което е друг модел и не можех да го изпозлвам, защото кабелът идващ от мултимедията не беше съвместим с конектора. Вижда се на снимките какъв е точно. Много трудно го извадих. Ползвах клещи за да го извърпам и се надявах да не се счупи пластмасата. Сложих този, който взех от алиекспрес и всичко е точно. AUX имам в подлакътникът между седалките, но не го позлвам. Са свързването на USB кабелът с мултимедията не е сложно, но се иска търсене на инфо, а най-добре да се допитате до някой, които е наясно с тези конектори и кой пин за какво е. На мен ми помогнаха. Просто не знам къде да търся схеми и коя е вярната и си отнема време. Гледайте USB кабелът от телефона към USB-то на таблото да е хубав, че може да прекъсва. Моят е този

Последна промяна от chozmo на Сря 17 мар 2021 21:19, променено общо 1 път.


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Volkswagen Discover Media MIB2

Мнениеот chozmo » Вто 16 мар 2021 14:19


5. Поръчах 2-ри микрофон за Bluetooth-a понеже моята кола има Bluetooth модул, към който е свързан микрофон, а новата мултимедия има отделен Bluetooth и няма директна връзка с микрофона на колата. Вместо да удължавам кабелела на микрофона от Bluetooth модула до новата мултиемдия, аз поръчах още един и директно го вързах за нея. Така ще имам 2 отделни Bluetooth-a в колата, но оригиналният мисля да го деактивирам, защото не ми е нужен. Предстои да го направя. Надявам се микрофонът, който съм поръчал да работи.
6. Инструментите, които позлвах се виждат на снимките в линка.
7. За целта на новата мултимедия бе премахнат Component Protection и след инсталация се наложи да се донастроят допълнителните функции на екранът на камерата когато е активирана, защото сензорите на близост не се визуализираха. И това предстои да се донастрои.
Извинявам се, ако не съм обяснил нещо както трябва или имам пропуски. Това го пиша по спомен. Ако ви интересува точно определен въпрос пишете в темата или на лично и ако мога ще отговоря.

8. Снимки на всички части и процеса на инсталиране. Линкове:

https://www.drive2.ru/l/457460884780932016/
https://www.drive2.com/l/544240939514725338/
https://allegro.pl/oferta/vw-tiguan-5n- ... YjhjNmE%3D
https://fznparts.nl/product-categorie/m ... olkswagen/
http://www.vwtiguan.org/520/storage_com ... _trim.html
https://www.youtube.com/watch?v=mSfplLu-vqY
https://www.youtube.com/watch?v=O-UCkgMLHdg

9. Цени
340 Composition media oт OLX
70 Quadlock adaptor от Kufatec
95 MQB Camera C от Aliexpress
83 USB cable от Aliexrpress
19 микрофон от Aliexpress
0 такси БГ пощи/митници
450 component protection премахване
88 usb конзола + доставка от Полша
20 инструменти
0 инсталация (сам съм прекарвал кабели,камера,мултимедия,UBS конзола)

1165 цена за всичко


10. Други модификации
Ако някой има идея, познания, материали, части за следните неща или може да ме посъветва, насочи към някой, който го е правил или разбира от това, моля да ми пише на лично:
а. Електричеси багажник - отваряне/затваряне на вратата на багажника от бутин в колата/вратата на багажникът/ключа на колата/сензор за движение с крак - видео
б. Сензори за сляпо петно със сигнализиране на страничното огледало. Има готови за VW Sharan в aliexpress. Линкове към части - линк, линк
в. Подгрев на задните седалки, като бутоните да се изведат до въздуховодите за задният ред седалки. По възможност да са от някой VW/Skoda за да излежда заводстко и да пасват. Може би се свързват за кабела на 12V изход?
г. USB изход/и за зареждане за втори ред седалки, който да се сложи на мястото на държачите за чаши. Може би се свързват за кабела на 12V изход?
д. 360 градусова гледка с активиране от бутон - линк. Някъде намерих оригинана контролната кутия на VW, която има 4 входа за камери и сигурно ще е най-подходяща за интеграция и визуалицация на мултимедията.
е. Камери под страничните огледала, които при включване от ляв/десен мигач, да се появяват на дисплея и да показват сляпо петно при движение или при престой на място. Това съм го виждал на Honda CR-V когато бях в САЩ.

Повечето неща ги намирам в Aliexpress, но линкове към европейски сайтове също ще са от полза.

Надявам се да съм бил полезен с описанието на някой!


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот xtoni » Вто 16 мар 2021 17:34


За тази цена което си платил, щях да ти сложа Дискавъри медия pq std2 с двете сд карти модела. А никъде не си споменал за кан модула, явно ти е било заложено 5F фабрично ако колата ти е след 2014г


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот chozmo » Вто 16 мар 2021 19:24


Ами аз бях ти писал ЛС да се чуем за да разпитам каквото ме интересува и как се процедира. Не знам нищо за тези кан модули и гейтуей честно казано и какво е трябвало да се направи на самата кола, че да се подкарат нещата. 2014 пише в талона, че е регистрирана, а кога е произведена и какво има в нея, не мога да кажа. Това съм намерил, нито съм разпитвал за цени, нито съм търсил далаверата да го правя изгодно. Мерак ми беше да си имам GPS на таблото, а не да гледам всеки път в телефона, а и като си направих сам почти всичко (с помощ, разбира се) си ми е добре и си знам какво е правено и как. А и Waze е много по-удобно от таблото да се следи кавко става на пътя. В тази връзка с мултимедията, случайно да знаеш дали има начин през Android Auto да се възпроизвежда видео на мултимедията? Дали ще е видео файл, youtube или stream? Четох и пробвах какво ли не, само не съм си root-вал телефона.


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот xtoni » Вто 16 мар 2021 23:10


За андроид ауто и аз не намерих решение за видео стрийм. Някой ако го е правил да сподели


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот beboyan » Пет 23 юли 2021 14:37


проблемът с пускане на youtube и в движение го реших с mirror link и инсталиран на телефона floating apps free за андроид. От браузъра си зареждам адреса на youtube и кеф ти youtube, кеф ти друго. Без да прекодирам каквото и да било. Изненадах се работеше и в движение.


chozmo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед 19 яну 2020 0:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Ретрофит на Composition Media MIB2 в Tiguan 2011-2015

Мнениеот chozmo » Пет 23 юли 2021 21:15


Ти с какъв телефон си? А за тези телефони, които нямам mirror link, говоря за Samsung?



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта