Touran 1T с RNS 300 - технологична AUX драма или преминаване към RCD 210

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
OnkelTeo
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 04 апр 2020 15:22
Автомобил: VW TOURAN
Двигател: BSX CNG 2006

Touran 1T с RNS 300 - технологична AUX драма или преминаване към RCD 210

Мнениеот OnkelTeo » Съб 04 апр 2020 19:21


Здравейте колеги,

от сравнително скоро съм горд собственик на VW Туран 1Т от 2006 г. :biggrin Колата дойде с RNS 300, който не знам дали е слаган допълнително или не, но радиото си работи чудесно с удовлетворителна чистота на звука. Проблема ми е, че се налага все пак да пътувам извънградско, а реално не съм записвал аудио дискове от десетилетия. Купих си кабел с 12-пина букса от едната страна и женски AUX вход от другата с идеята да мога да си свързвам 3.5 мм жак от телефона и да пускам музика от него...до тук добре, но се почна с ходенето по мъките :censored2 :

1. Намерих в нета видео за инсталация на аналогичен кабел на RCD 300 като беше обяснено, че е необходимо да се промени кодирането през VCDS като се влезе в настройките на радиото и от там се отиде на 07-Coding където последната цифра да се смени от 0 на 1 или 3. В моя случай обаче ми позволяваше да сменя последната цифра само с 2, което е за iPad/CD changer. В случай, че се опитвах да сменя с 1 или 3 ми показваше следната грешка:
Изображение

2. Почнах да си играя с 12-пиновата букса, за да установя коя е правилната комбинация на жиците. Самата букса идва с 3 пина, които са разположени по този начин:
Изображение

3. Съгласно диаграмата обаче следва трите пина да бъдат закачени на CD-R, CD-L и съответно масата на CD.
Изображение

4. Установихме коя е масата от трите кабела и...нищо - не засече сигнала след като комбинацията от жици беше в правилния аранжимент. От там насетне се почна с филма "Великия комбинатор" - пак пробвах (в случай, че съм сбъркал масата), после пак (в случай, че съм объркал посоката) и пак, пак, пак....докато единия пин не се скъса от вкарване и изкарване в букасата....но НИЩО :banghead :banghead :banghead ...нито със сменяне на кодирането във VCDSa, нито със сменяне на пиновете във всички възможни комбинации...като превключа на CD така и не чете сигнала от телефона по никакъв начин. Накрая за капак ми падна и акумулатора от тестване. :bishop

Малко по-късно седнах да проверявам какво се случва в нета и намерих в олх-а Aux автомобилен адаптер (VW, Audi, Skoda, Seat):
https://www.olx.bg/ad/aux-avtomobilen-adapter-vw-audi-skoda-seat-CID360-ID87xqz.html

Сега дилемата ми е следната като и двата варианта ще дойдат на горе-долу на една цена:

Вариант 1: Да звъня на този човек и да поръчвам адаптера и да се надявам, че ще тръгне с това радио. В този случай само се чудя дали все пак RNS 300 чете MP3 дискове (от които имам доста вкъщи от време оно), т.к. в една от темите тук имаше такива предположения.

или

Вариант 2: Да поръчвам от нета RCD 210 MP3, което със сигурност чете mp3, ще мога да вържа без проблем кабела, който вече така или иначе съм купил и да си свири...само да не се налага обаче да сменям CAN bus-a, че тогава ще се наиграя. :no Но пък много ме кефи отделението на RCD210, където мога да си държа телефона :wink

П.С. Доста търсих из форума относно RNS 300, но до момента като че ли няма колега дето да е имал такъв проблем. Това бе и причината да се реша да пусна темата тук.

П.П.С. Знам, че има много по-технологични варианти (китайски заместители, адаптер с BF и USB и други), но в такъв случай всеки, който возя ще иска да си пуска неговата музика, а това хич не ме кефи докато шофирам :mrgreen




Потребителски аватар
ogogin
Мнения: 396
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 3:34
Автомобил: Vw Golf MKV
Двигател: BWA
Местоположение: София

Re: Touran 1T с RNS 300 - технологична AUX драма или преминаване към RCD 210

Мнениеот ogogin » Съб 04 апр 2020 20:17


Погледни тук, може да ти е от полза: viewtopic.php?f=12&t=477708


Потребителски аватар
OnkelTeo
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 04 апр 2020 15:22
Автомобил: VW TOURAN
Двигател: BSX CNG 2006

Re: Touran 1T с RNS 300 - технологична AUX драма или преминаване към RCD 210

Мнениеот OnkelTeo » Нед 05 апр 2020 11:58


ogogin написа:Погледни тук, може да ти е от полза: viewtopic.php?f=12&t=477708


Колега, много благодаря много за линка, не бях търсил за RCD300 :redface В темата, която си ми посочил има описание и линкове, които съвпадат с този линк в тубата:

https://www.youtube.com/watch?v=760HEmMF3ns&list=WL&index=36&t=0s

Реално ако диаграмата на свързване ти е такава както е тук:
Изображение

Би трябвало да стане както го е направил руснака със следното описание (и както го дискутира колегата в темата за RCD 300):
Благодаря ти ogogin
По описанието от drive2 стана, работи идеално!

Значи разпиновката за RCD 300 mp3 e:
2 - Земя
8 - сигнал ляво
9 - сигнал дясно

Изображение

Според руснака, това което следва да се направи е следното:
1. Влезте в блок 56-Radio през VCDS, после в 07-Coding и в самия край на кода променете 0 на 1 (aux е активиран в неговия случай)
2. Свържете кабела към буксата (отново 2- маса, 8 - ляво, 9 - дясно).
3. Натиснете бутона CD 2 пъти и всичко е готово.


Както вече споменах, а и колегата е споменал в темата за RCD 300, при мен сменянето на кода чрез VCDS е възможно да стане само от 0 на 2. При мен схемата е малко по-различна и гледах да я свържа още първия път както го е направил руснака от другата тема, т.е. така вързах пиновете първия път:
Изображение

Но не проработи. След което започнах с експериментиране на всички комбинации, в случай, че не съм разчел диаграмата правилно (защото при мен е като от горната снимка). Тествах и в случай, че е огледално разпределението на буксата и в случай, че е масата е на долния ред, а каналите са отгоре...абе всички възможни комбинации пробвах, но резултат не последва. След малко мисля да запоя скъсания пин и да ида за още една серия от тестове :rolleyes За съжаление днес няма да мога да сменя настройките в VCDS, т.к. ползвах кабела на моя майстор и днес няма да стане.

Ако някой мисли, че съм сгрешил разпределението на пиновете спрямо диаграмата, то е добре дошъл със съвет :smile



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 77 госта