АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Сря 26 фев 2020 8:11


valka написа:
Аз съм в това положение. И какво като ме хванат КАТ? Бутилката ми е сменена 2019 г. Тоест от 2019 имам 3 години да си сменя талоните. :Mr Green Fun

Малко си в грешка според мен. Доколкото разбрах гратисният период е от ГТП до ГТП. Чел си между редовете. На предната страница има цитат на човек, отговарящ на въпроси. А именно, че след монтаж на АГУ трябва да се премине първоначален преглед, който срок ти е между двете ГТП на колата. След като преминеш първоначален преглед в 156те пункта в страната, ТОГАВА имаш три години гратис да си смениш талона.




Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 954
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот megatronS » Сря 26 фев 2020 9:00


По закона вкаран от 2014 година, имате ли издаден протокол за монтаж и сте минали през технически пункт за вписване на уредбата, имате 3 годишен срок да минете през КАТ и не е задължително всички да се втурнат да сменяват талони,(това важи за газови уредби монтирани след 2014г). Носите си протокола за монтаж в колата, когато ви спрат за проверка, се показва протокола за монтаж, от където става напълно ясно кога е монтирана в сервиз. И пак подчертавам, че трябва да сте я вписали в пункта за технически преглед, в противен случай горното не важи.


rld
Мнения: 570
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот rld » Сря 26 фев 2020 10:47


В кат ме върнаха заради липсващ паспорт на газовата(монтирана 2012). Казаха, че за монтираните от 2014 изискват удостоверение/протокол. Контролно-техническите пунктове, получили разрешение за извършване на проверка на газови уредби към дата 21.02.2020 / 157 бр., не издават паспорти и ме препращат към газ сервизите. Те обаче не гарантират издаване и признаване на този паспорт.
Същевременно някои твърдят, че ако в талона от гтп е вписана газта, полицията не те глобява. Въобще не знам как да постъпя.
Пореден терор на държавата към хората..


preparatos
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 16 фев 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bulgaria

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот preparatos » Сря 26 фев 2020 11:54


Здравейте колеги!


В Наредба № Н-3 пише, че след като монтажът е направен, трябва да се мине за първоначална проверка преди първия технически преглед. Тоест, след монтажа на тази уредба и преди първия периодичен технически преглед, трябва да се направи такава проверка за изправността на монтажа в сертифициран сервиз.


Да попитам на кратко, че не става ясно в моя случай:

Ако току що имам монтирана АГУ в сервиза, и вече имам протокол с днешна дата, после, колко време имам гратисен период, преди да мина през първоначална проверка преди първия технически преглед? Колко време имам? Месец, два, три....?


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1936
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот beuchat » Сря 26 фев 2020 12:04


Отделете 30 мин,за да прочетете мнението на колегата ivan_pop няколко страници по назад.Дал е ясна и точна насока кое,къде да се гледа.Прочетете ли тези наредби ще ви се изясни всичко!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Сря 26 фев 2020 12:35


preparatos написа:Здравейте колеги!



Да попитам на кратко, че не става ясно в моя случай:

Ако току що имам монтирана АГУ в сервиза, и вече имам протокол с днешна дата, после, колко време имам гратисен период, преди да мина през първоначална проверка преди първия технически преглед? Колко време имам? Месец, два, три....?

Според това, което разбрах имаш срок до следващото ГТП на колата.


rld
Мнения: 570
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот rld » Сря 26 фев 2020 12:37


Ако е това, четох го. В кат софия област обаче казаха, че искат паспорт за вписване в талоните на колата. Но не можах да разбера дали може да караме легално без газта да е вписана в талоните. И достатъчен ли е документа от техническия преглед.
В софийският кат пък било отпаднало изискването за паспорти. Пълна липса на координация и дезинформираност към хората.
А валиден паспорт на вече монтирана уредба много трудно ще се извади…


ivan_pop написа:Моята газова е монтирана 2012г., вписана е в протокола за ГТП, в талона на колата не е вписана.Изряден съм от всякъде и няма нужда нищо да правя!
Четете следните нормативни документи, там всичко си пише!

НАРЕДБА Н-3 от 2013г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства
и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз,
или друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство /публикувана в ДВ брой 31 от 04.04.2014г./

НАРЕДБА № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни
средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства
/публикувана в ДВ брой 45 от 30.05.2014г./

НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
/публикувана в ДВ брой 73 от 02.09.2014г./

Толкоз без пари!
Четене му е майката!


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот teodorpc » Сря 26 фев 2020 13:15


Както винаги е било до сега, пак правят нещо ама и те не знаят какво, защо и как точно. Сагата с газовите я има от както има газови и периодично измислят нови правила за да съдират още кожи. Като стана това с талоните 2014 само се разбуча из медиите и толкова, хората пак объркани, да ходят ли да вписват да не ходят ли. Сега се сетили да глобяват по 150лв. че било изменение по конструкцията, ама нали за изменение по конструкцията трябва да те спрат от движение по закон. Пак излиза че е за кинти цялата работа.


rld
Мнения: 570
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот rld » Сря 26 фев 2020 13:27


Всеки ден променят исканията за документи и създават хаос. Първо искаха удостоверение и паспорт без значение годината. Като се обадих в няколко лицензирани пункта за тях ми казаха че не могат да ми издадат, но и не ми трябват, щом в гтп талона пише, че има газ. Днес в кат софия област искат само паспорт. Ако някой се наеме да ми направи, няма гаранция, че ще го признаят защото не е този от монтажа на газта. А и в този паспорт пише същото от талона за гтп. В другия софийски кат пък изискването за паспорт било отпаднало.
В тази ситуация би трябвало да не закачат хората в заварено положение докато не дойде време да сменят бутилките. При стара бутилка е основателно да те глобят, но така според мен не


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 220
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Drakezoid » Сря 26 фев 2020 13:53


НАРЕДБА Н-И-45 Преходни и заключителни разпоредби
§ 31. За промяна на вида на горивото в свидетелството за регистрация на превозното
средство с изменение в конструкцията, при което в ПС е монтирана уредба, която
позволява работата на двигателя с втечнен нефтен газ (ВНГ) или сгъстен природен газ
(СПГ), преди 1 септември 2014 г. се представя паспорт, издаден съответно по реда на
Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите
съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове (обн., ДВ, бр. 82 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.) или Наредбата за устройството и
безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на
съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ (обн., ДВ, бр. 67 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.), или удостоверение за техническа
изправност на ПС, част І, буква А, издадено по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от
Закона за движението по пътищата, в което е отразено, че ППС е с монтирана уредба на
ВНГ/СПГ или водород.


preparatos
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 16 фев 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bulgaria

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот preparatos » Сря 26 фев 2020 15:13


stefan4o написа:
preparatos написа:Здравейте колеги!



Да попитам на кратко, че не става ясно в моя случай:

Ако току що имам монтирана АГУ в сервиза, и вече имам протокол с днешна дата, после, колко време имам гратисен период, преди да мина през първоначална проверка преди първия технически преглед? Колко време имам? Месец, два, три....?

Според това, което разбрах имаш срок до следващото ГТП на колата.


Благодаря колега, жив и здрав. :beer .....Не знам и аз какво да правя. Дано закърпя временно положението за няколко месеца с тоя протокол или да свалям газовата от голфето, че и без това много одърте. Дали да не го смяня с една бензинка - ярис или джаз ~99 к.с. с малкия данък и да приключа с тия газаджииски щуротии...Не лесна и моята, както и да го смятам, все кинти трябват....


vandu
Мнения: 698
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот vandu » Сря 26 фев 2020 15:30


Днес бях на ГТП.
От Март ще вдигат цените, а от Ааприл ще се въвеждат нови правила, нови еко стикери и други работи, ама и те не знаят.
За газовата щом е монтирана преди септември 2014 става само с големия талон от ГТП. Аз съм с монтирана юли 2014 и съм леко прецакан понеже няма с какво да го удостоверя. Имам само паспорт ама той не важи вече.
Също така каза че в КАТ имало големи опашки.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1936
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот beuchat » Сря 26 фев 2020 16:19


Напротив,паспорта си важи.Просто след 2014 година издават протокол за монтаж,а не паспорти!Аз именно с паспорта си минах днес наново ГТП,за да ми впишат газта в протокола!


Потребителски аватар
papinnu
Мнения: 10
Регистриран на: Съб 22 фев 2020 14:28
Автомобил: Passat GTE 2020
Двигател:
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот papinnu » Сря 26 фев 2020 18:51


valka написа:Аз съм в това положение. И какво като ме хванат КАТ? Бутилката ми е сменена 2019 г. Тоест от 2019 имам 3 години да си сменя талоните. :Mr Green Fun

3 годишният период се отнася от когато влиза в сила тази промяна в закона, т.е. до 30.09.2017 г. След това има друг срок - не помня колко е.


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 26 фев 2020 19:19


Отворете този сайт.Има един червен мигащ банер.Цъкнете на него и четете.Колегата е обяснил точно какво се прави и кога.Написано е ясно без да са цитирани кое къде го пише.
https://www.brc.bg/



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта