:arrow 26 - 28 август 2022 г. - предстои Фолксваген Фолклорен Събор Узана 2022! :bbq

Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Naumakus
Автомобил:
Двигател:

Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Naumakus » Съб 26 мар 2022 20:02

Възможна ли е преработката на фабрично монтирана метанова уредба на уредба с пропан бутан.
Не говоря за варианта за слагане на изцяло нова пропан-бутанова уредба.

Става въпрос за 2.0i(до колкото знам модификация на стария 2.0i ADY) двигателя se монтиран на Touran водят го EcoFuell на места го пишат Bifuell.

Искам да сменя колата, а района в който живея няма наблизо метан станции, а за пропан-бутан има почти на всякъде.

thanis
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот thanis » Съб 26 мар 2022 21:14

Колега, до къде искаш да ти се разпрострат инвестициите, защото трябва да се сменят бутилки, да се слага нов клапан, да се прокарват нови тръби, да се смени/препрограмира газовия комп, евентуално да се види, дали няма да има конфликт с ЕКУ-то на колата и т.н.

На теоретичния ти въпрос - може ли, отговора е Да, но дали е икономически целесъобразно да преправяш от колкото да сложиш нова уредба е друг въпрос.

nikolay_v
Автомобил:
Двигател: BSX

Мнениеот nikolay_v » Нед 27 мар 2022 9:15

Bifuel и Ecofuel са различни неща

Naumakus
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 12:53

Знам, че преобразуването е теоретично възможно. Затова съм посочил конкретен двигател.

Просто смятам, че използването на фабричните възможности(основно електрониката и сензорите) е много по-добро решение от добавянето на всякакви външни електроники и сензори.

Наясно съм достатъчно с устройството на метанов и пропан-бутанов инжекцион. Не съм запознат с конкретния заводски монтиран газов инжекцион на този двигател.

В момента заради цената на метана масово се продават автомобили с метанови уредби.
На личния ми автомобил му е време за смяна и се оглеждам за подмяна конкретно съм си харесал Touran с бензинов 2.0i 109 к.с. двигател и се чудя какво да търся със или без метанова уредба. И се опитвам да се ориентирам.

За цена на преработка на метанова в пропан-бутанова съм готов да платя, като за нова пропан-бутанова уредба. Става въпрос за законно преобразуване, с което мога да минавам ГТП.
За около година ще си избия парите от разликите в горивото, да не говоря за времето което ще си спестя от ходене да търся метан станции.

Naumakus
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 13:00

nikolay_v написа:Bifuel и Ecofuel са различни неща

Съгласен съм че са различни системи, но не знам защо по различни статии и тех. информации ги срещам за едно и също нещо

Принципно Ecofuell е на VW и се ползва автомобили на метан, a Bifuell e на Subaru и се ползва автомобили на течен пропан-бутан.
Но ги срещам за едно и също нещо.

Потребителски аватар
stefan4o
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Контакти:

Мнениеот stefan4o » Нед 27 мар 2022 13:00

Колега, филмирал си се много с тая "преработка"....

Manev1
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Manev1 » Нед 27 мар 2022 20:16

Здр. Възможно е но не си заслужава. Към 1200лв е газовата инсталация. С 2.0 109 к.с разхода ми средно е 5 кг на 100 км. При 3 лв на 1кг можеш да си сметнеш цента. С газов ижикционн мин по каталог го дават 8 л. На 100 за бензин. Средно 10 л на газ ще ти е поне 11л. По 1.6лв за литър можеш да си направиш колко ще ти е разхода и кога ще си избиеш Тези 1200лв за инжикционна.

Naumakus
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 21:09

Проблема в случая не е водеща цената а достъпа до метанстанции
Всяко зареждане ще ми коства миниум 50км по калпав път в двете посоки, и поне час време. И то по два пъти седмично поне.
А бензиностанция с пропан бутан имам на под 2 километра

Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 27 мар 2022 21:11

Лош избор на автомобил.

Потребителски аватар
M.Georgiev
Автомобил: Touran
Двигател: BSX-109hp-2009

Мнениеот M.Georgiev » Пон 28 мар 2022 5:38

Изборът не е лош, а неподходящ.

Потребителски аватар
Smeagol
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT

Мнениеот Smeagol » Пон 28 мар 2022 8:39

Naumakus написа:...На личния ми автомобил му е време за смяна и се оглеждам за подмяна конкретно съм си харесал Touran с бензинов 2.0i 109 к.с. двигател и се чудя какво да търся със или без метанова уредба. И се опитвам да се ориентирам...

Аз бих търсил такъв, но само на бензин и след това бих монтирал нов ГИ.
От една страна, тези с фабричен метан са купени с цел много каране и ще е риск откъм поддръжка и амортизация.
От друга, цената на метана, както и достъпността му са проблем.
Преработката на метанова уредба - хората преди мен са казали и явно не е оправдано упражнение от финансова гледна точка.

nikolay_v
Автомобил:
Двигател: BSX

Мнениеот nikolay_v » Вто 29 мар 2022 2:56

Ми защо не търсиш bifuel ,ми ще преправяш ecofuel, нещо колега не мога да разбера в какви филми се вкарваш

Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 29 мар 2022 8:46

Едно време ми предлагаха В6 с необходимост от доста скъп ремонт на метабова уредба, редуктора още не се ремонтираше, компютъра беше наводнен. Иначе колата слънце. Мой познат я взе и бая време си я би в главата тая кола... В крайна сметка взе еку от бензинов Пасат, някакъв мапер нещо там я лъга. После разкара метановите бутилки и сложи 2 газови пури на техните места. После заминаха бензиновите дюзи и в момента пали и работи само на газ. Трагедия, свети като коледна елха, не работи добре, сменя изпарители и мембрани вече сам, че поне два пъти в годината се разваля изпарителя. Като цяло на кади двигателя е супер за газ и ще си спестите доста от изброените драми, но пак ще е филм, най малкото с екуто , ще си търси метана... Газовия нов комп не е ясно ще може ли да си получи нужното от бензиновия , иначе схемата с бутилките е ясна, махаш метана и набиваш газова една или две бутилки на тяхно място. Около 1200-1500 лв за хубава газова уредба, но е хубаво преди да започнеш филма да посетиш кадърен газаджия който да помисли и да ти даде реална оферта за всичко.

Caddyluck
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Caddyluck » Сря 03 авг 2022 20:10

Няма ли ,някой от клуба да се произнесе и наеме за тази конверсия?

Върни се в “Автогазови уредби”