въпроси на начинаещ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
buFka
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря 09 ное 2005 8:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на Герена
Контакти:

въпроси на начинаещ

Мнениеот buFka » Вто 15 ное 2005 17:49


Здравейте,
Може би моите въпроси ще се сторят на повечето от вас глупави, но разбирам от коли толкова, колкото и от вътрешна медицина – т.е. абсолютно нищо. Зная само как да се кача в колата, да запаля и да тръгна :) ако нещо колата се поврди даже няма да има смисъл да отварям капака :).

Също така бих желал да отбележа, че поставям въпросите си след като сам изчел значителна част от постингите във форума.

Значи да започна:

1. Първата дилема е дали да сложа газова уредба на колата или не – четох във форума, че зимата била най-малка далаверата, зависело колко се кара колата, с пропан-бутанова газ имало смисъл до към 2009 година, след това само на метан щяло да има далавера. Аз самият незная колко ще я карам колата, но по груби изчисления през 2006 ще измина не по малко от 12 000 км (4х 1500 км от Бг до Гер и обратно и останалото из германия). Евентуалната прогноза за 2007 също е така. Аз обаче живея в Германия и тук бензина не е 80-90 цента (1,60-1,80 лв), а е 1,30 €. Газта е около 0,56 €. Май нямаше да е лошо да отбележа и каква кола е :) става дума за Голф 3 (1.4) модел от 1994 г. За жалост незная колко харчи колата на бензин (още не съм я карал), но мисля че е около 7л на 100 км. Според постингите във форума на гас харчело 20% повече, т.е. към 8.5-9 л на 100 км извънградско. А тези 12 000 км ще са само извънградско, в града не мисля да я карам. В крайна сметка за 12 000 км на бензин ще изразходвам към 1100 Евро а на газ към 600. За двете години се получава разлика от 1000 Евро. Затова смятам, че определено си струва, но все пак искам да се посъветвам и с хора които имат понятие от това.
2. В случай, че стигна до слагане на газова – каква марка ще ми препоръчате за голф 3, има ли вобще значение от марката? Какво трябва да има една газова уредба, т.е. като отида в сервиза кадето ще я слагат трябва да кажа какво искам все пак :) (изпарители, превключватели, ключета).
3. колко струва поставянето на темпомат (четох, че на английски го викат Cruise controll) и възможно ли е поставянето на такава джаджа на Голф 3? Пести ли се гориво с него наистина?
4. Последното което ме притеснява – зареждането на газ (не че имам представа как се зарежда). В Бг няма да е проблем, но извън Бг май трябвало някакъв адаптор с който да мога да зареждам, някой може ли да ми даде повече инфо по въпроса (колко струва и откъде се купува)?

Ами мисля, че това е всичко, незнам дали трябваше да направя наколко постинга - за всеки въпрос отделен постинг примерно, но ще ме извините надявам се ако съм сгрешил.

Благодаря ви предварително,
buFka




Потребителски аватар
ЧАНДЛЪР БИНК
Мнения: 456
Регистриран на: Пон 25 апр 2005 14:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ЧАНДЛЪР БИНК » Вто 15 ное 2005 20:49


По точка едно мисля че няма две мнения на този етап на газ си е далавера не само в БГ. Цената на горивото говори сама по себе си.

По точка две пазара на газови инсталации предлага много морели инсталации. Едни по евтини други по скъпи. но според мен се можем да ги подредим по марки така
1 BRC
2 Landi Renco
3 Тартарини (много доволен от разход голф 1.6 извън града 6-7 до 100-120км в града 8 )
и някаде в края на класацията ЛОВАТО
Важното е при избора на изпарител да се има в предвид межди обема кадето постъпва не изпарена газ и охлаждащата течност преградата да е метална . Принципа на действие на всички изпарители е еднакъв.

По точка три нямам мнение

По точка 4 за закеждането не се стягай бил съм в гърция и италия всичко си е едно към едно с БГ Няма нужда от допълнителни накрайници за да си заредиш колата.



Успех в избора ти . 8) 8) 8)


Потребителски аватар
M4r1qn
Мнения: 619
Регистриран на: Пет 01 апр 2005 20:19
Автомобил:
Двигател: C5 X7
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот M4r1qn » Вто 15 ное 2005 21:13


общо взето колегата е прав - не съм съгласен за Ловатото обаче - личните ми наблюдения са единствено и само положителни


Потребителски аватар
LILO&STICH
ябълката на раздора
Мнения: 13068
Регистриран на: Сря 17 авг 2005 15:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот LILO&STICH » Вто 15 ное 2005 22:36


лична моя препоръка(вече на 3-е коли BRC)1-а е с ръчен првключвател другата с автомат на приятел е Ланди и все нещо доизкусорява .Лавато-нищо особенно,ще ти се наложи да сменяш мембрани.За зарежданетто нема проблем за Виена(последно бях там)Холандия също

успех


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот silent » Сря 16 ное 2005 10:30


Значи при такова съотношение на цената газ бензин -1,10лв към
2,54лв за литър определено си струва да се кара на газ.
За накрайниците нямам впечатления.
За това каква да е уредвата.
Аз имам Ланди Ренцо и я имам от половин година и около 10х.км.
Така че не мисля че мога да имам обективно мнение за толкова къс период.
За разлика от колегата обаче аз съм твърдо за автоматичен ключ.
Удобно е.


Потребителски аватар
buFka
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря 09 ное 2005 8:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на Герена
Контакти:

Мнениеот buFka » Сря 16 ное 2005 11:51


Така.....значи доколкото разбирам, BRC и Landi Renzo получават най-много позитивни отзиви. Сега няколко по конкретни въпроса :)

1. Ламбда сонда емулатор – тва незнам какво ще да е, ама всички газови ли го имат или трябва да настоявам да ми го сложат екстра?
2. Емулатор на дюзата – и тва също незнам какво е и дали ми трябва.
3. Авотматичен ключ за газ / бензин – тва се пак ми е ясно за какво е :) но май имаше и друг ключ, та въпроса ми е кой е по добрият избор?
4. Вакумен или електрически изпарител е по добре и въобще мога ли да избирам?
5. Може ли да се сложи индикатор за гориво?
6. Дилемата с бутилката – искам да сложа възможно най-голяма бутилка, щото четох че можело на мястото на резервната гума да се сложи, но това ми се струва прекалено малко. Колко побира такава бутилка на мястото на гумата? Целта ми е с възможно най малко зареждания да измина 1500-те километра от Бг до Германия.
7. Доколкото разбирам, след като сложа газова трябва да навъртя малко километри (300-400 горе долу) и да отида пак при тея дет са ми сложили газовата за да и дооправят нещо, така ли е? И 300-400 км достатъчни ли са?
8. Какво се разбира под "газова с всички екстри"? Някой може ли да изброи "екстрите" :)

Мерси за отговорите по горе :) И извинявайте, че ви тормозя с тея въпроси


Потребителски аватар
LILO&STICH
ябълката на раздора
Мнения: 13068
Регистриран на: Сря 17 авг 2005 15:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот LILO&STICH » Сря 16 ное 2005 15:38


значи за изпарител:слагай електрически.
аз карам вече 20 000км и не са ми настойвали гозавата откакто са ми я монтирали.за екстрите,мога да ти кажа че колкото повече са ,толкова повече ядове те чакат(мое мнение)бутилка :слагай 60литра.датчик за количество неслагай,никога няма да ти покаже точно(само ще даваш пари на вятъра)засичай.примерно аз като мина 400км наливам догоре

успех


Потребителски аватар
VR666
Мнения: 325
Регистриран на: Чет 08 юли 2004 19:38
Автомобил: VW Jetta
Двигател: CFFB 2011
Местоположение: Ботевград

Мнениеот VR666 » Сря 16 ное 2005 18:10


Пич, само да се обадя и аз, та за чужбината мисля, че се изисква
т.н. ламбда контрол (не го бъркай с ламбда сонда емулатора).
Това устройство се намирало м/у испарителя и двигателя и дозирало
горивото (нещо като стъпков ел.мотор).
Дава по-малък разход извънградско и вредни емисии. :idea:


Потребителски аватар
buFka
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря 09 ное 2005 8:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на Герена
Контакти:

Мнениеот buFka » Пет 25 ное 2005 20:57


Вярно ли е, че BRC-то и Landi Renco са много стари модели (поне тези които се предлагат на бзлгарския пазар) и ако изникнел проблем нямало (или по скоро много трудно се намирало) някой който да го оправи?



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 120 госта