АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 18 фев 2020 7:28


Ако бутилката е под 10 годишна отиваш в лицензиран пункт за първоначална регистрация, издават ти протокол и с тоя протокол отиваш да си смениш талона на колата. Ако бутилката е над 10 годишна, отиваш отново в такъв пункт, сменяват ти бутилката с нова, издават протокол и с него в КАТ.
На пасата преди години му вписах газовата в талона, обаче тази година не мина преглед газовата и не я вписаха заради 13 годишната бутилка. Питах в един такъв пункт в Монтана 250 лв е нова бутилка с евро сонда и протокол




Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Вто 18 фев 2020 11:31


К.Одаджийски написа:Ако бутилката е под 10 годишна отиваш в лицензиран пункт за първоначална регистрация, издават ти протокол и с тоя протокол отиваш да си смениш талона на колата. Ако бутилката е над 10 годишна, отиваш отново в такъв пункт, сменяват ти бутилката с нова, издават протокол и с него в КАТ.

Случай от преди седмица в един голям наш морски град.
Отива клиент при колега да му смени бутилката, че е стара.Колегата сменя бутилката с нова.Отива човека на ГТП, там му казват че трябва да мине първо на първоначален преглед с новата бутилка.Човека пита може ли да мине ГТП със старата бутилка, казват му че може.Човека решава че не му се занимава да губи време.Врища се при колегата и иска да му се монтира пак старата бутилка.Колегата му връща старата бутилка.
Май всичко е според зависи!


GeorgiChukanov
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 18 фев 2020 16:59
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот GeorgiChukanov » Вто 18 фев 2020 17:10


Днес минах през процедурите за узаконяване на газова уредба. Газовата ми е монтирана през 2016 г. Отидох в оторизиран пункт за ГТП и там ми направиха преглед на газовата уредба и ми издадоха "Удостоверение за първоначална проверка на урдба за ВНГ или СПГ. Такса 50 лева. Оттам с този докумет и копие на него, с двата талона - малък и голям и полица гражданска отговорност отидох до КАТ. Подадох документите и срещу 20 лева платени с карта, си получих новите талони.


Потребителски аватар
steni
Мнения: 143
Регистриран на: Пон 15 юни 2009 19:22
Автомобил: Passat_b5
Двигател: ADR 98
Местоположение: Стара Загора

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот steni » Вто 18 фев 2020 18:42


Здравейте, интересно ми е как контролните органи ще разберат дали е вписано в талона " газ/бензин", при условие, че не е задължително да нося в себе си големия талон. В талона за ГТП газовата уредба фигурира.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот beuchat » Сря 19 фев 2020 11:53


Всеки автомобил, на който е монтирана газова система след септември 2014(тогава влиза в сила новата наредба Н32) трябва да мине първоначална проверка в специализиран пункт
❗️Срокът за първоначална проверка е ПРЕДИ следващия годишен технически преглед. Давам пример-Новозакупен НОВ автомобил, на който му е монтирана веднага газова система- автомобилът трябва да мине през първоначална проверка до 3 години след дата на монтажа, тъй като тогава му е следващия ГТП.
❗️Ако автомобилът е минал ГТП ноември и автомобилът минава всяка година ГТП, а газовата система е монтирана сега, февруари- срокът за преминаване на първоначална проверка е ноември 2020.
❗️За автомобили, с монтирани газови ситеми ПРЕДИ септември 2014 И ВПИСАНИ в удостоверението за годишен технически преглед, ПЪРВОНАЧАЛНА проверка НЕ се први.
❗️За тях обаче НЯМА срок за смяна на талона.❗️
❗️Смяната на талона в КАТ на автомобил с монтирана АГУ след 2014 год трябва да се извърши до 3 години СЛЕД първоначална проверка.
❗️Първоначалната проверка представлява именно идентификацията и установяването на съответствия по отношение на евростандарти и изисквания.
❗️КАТ НЯМАТ тези правомощия и техническа компетентност.
❗️Първоначалната проверка е процедурата, при която официално се вписва в регисъра на Автомобилна регистрация чрез системата на Демакс всеки един автомобил, конвертиран на газ. Проверката се извършва от двама специалсти –инженери, оторизирани за тази дейност.
❌Терминът ПАСПОРТ на АГУ не съществува от 2014 година.
✅Има протокол за монтаж по образец, издаван от сервиза, извършил монтажа.
КАТ само регистрират събитие , като го вписват в талона .
❗️За тях е необходимо единствено копие от документа за първоначална проверка. (За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ)
Инж. Георги Илиев
Управител „ BRC Bulgaria” ООД
Зам. Председател на Асоциация на българските автогаз сервизи София , 19.февруари 2020


Потребителски аватар
tosco
Мнения: 73
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 14:56
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот tosco » Сря 19 фев 2020 19:12


Днес го играх това със смяната на талоните, за да впишат газовия, та ми връчиха и снимка от Януари миналата година...
Та, голям, малък талон, гражданска, копие от ГТП-то. Носех и протокол от монтажа на АГУ, но изобщо не го погледнаха.
Газовия ми инжекцион е монтиран Април 2014. На ГТП за проверка на АГУ не съм ходил. На годишното ми ГТП след монтажа,
казах, че съм с газова и не знам как но са я отразили в талона за АГУ. И на всеки преглед след това си го имаше отразено.
Само документите на 4-ти канал, 20лв, 40 мин чакане и те така...


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 19 фев 2020 20:06


tosco написа:Само документите на 4-ти канал, 20лв, 40 мин чакане и те така...

И аз съм като теб.А какъв документ гледаха за да видят кога е монтирана газовата?


Потребителски аватар
tosco
Мнения: 73
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 14:56
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот tosco » Сря 19 фев 2020 20:36


На голямия талон от ГТП има записано кога е слагана.


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 19 фев 2020 20:58


По спомени там пише само бутилката коя година е произведена.Утре ще проверя, че сега ме мързи да слизам до колата.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Pet_rov » Чет 20 фев 2020 10:08


Значи в КАТ Шумен искат:
1. Голям и малък талон;
2. Лична карта;
3. Копие от талона за ГТП;
4. Копие от удостоверението за вграждане на АГУ и първоначален преглед - един розов лист А4; Паспорт на бутилката не искат.
5. 20 лв;
6. Показваш валидна ГО
7. Чакаш колкото трябва - гишета 5, 6, 7, 8


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот vandu » Чет 20 фев 2020 13:26


Ако нямаш удостоверение за вграждане? газовата ми е на 5г и идея си нямам къде е, фирмата която я монтира също не съществува вече


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Pet_rov » Чет 20 фев 2020 14:21


Това розово листче е, че уредбата е минала сертифициране в лицензиран пункт за преглед на АГУ- тоест, монтирана е както трябва.
Паспорт на бутилката имаш ли? Ако имаш, иди в някой такъв пункт да ти издадат. Имаше една дама с паспорт и протокол от старите, но беше назад на опашката и не знам дали успя да мине.


wasntmeer
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 08 дек 2015 21:34
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот wasntmeer » Пет 21 фев 2020 7:57


А как като ме спрат за проверка ще разберат че имам монтирана газова


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2078
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот vladtod® » Пет 21 фев 2020 8:32


wasntmeer написа:А как като ме спрат за проверка ще разберат че имам монтирана газова

Сериозно ли задаваш този въпрос, има и по-хитри от теб включително и полицаите .


JuStan
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 20 дек 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот JuStan » Пет 21 фев 2020 9:32


Пусти ганьо балканси, все иска да надхитри и прецака системата....
все иска, законите и правилата да важат за всички само не и за него
всички са му длъжни и всичко трябва да му е безплатно, ама има претенции на английски лорд!

ще цитирам двама съвременни класици, да видим дали ще ги познаете :

"малък, но за сметка на това, много нагъл и прост народ"
"много е лош матряла по нашите земи"



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: walentin и 30 госта