АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Duke_BG » Сря 11 мар 2020 9:52


паспорт на газовото имаш ли ?
на мен ми поискаха паспорт за да сменя талона - кат Бургас (всеки град е различно )
а аз паспорт нямам някъде е затрит от предишни собственици
иначе ако имаш паспорт отиваш в кат с паспорта, копие на големия талон от прегледа ( за всеки случай) гражданска лична карта и двата талона и си готов.

Всички пишете че бутилките се сменят на 10 години - ако някой може да ми покаже действаща наредба където го пише ще е добре.
струва ми се че това е поредната акция да напълним гушите на разни фирми и фирмички близки до властта




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Сря 11 мар 2020 10:15


На всеки 10 години се прави изпитване с водна проба. Аз съм правил такова преди време. Но наистина е любопитно за 10-те години да се види и прочете черно на бяло къде е записано. Имам една книга за АГУ ще я погледна, там има писани такива неща.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Duke_BG » Сря 11 мар 2020 11:30


според старата наредба на всеки 5 години се правеше но сега не се прави и новата наредба отмени периодичните прегледи и ги прехвърли на ГТП


autechre
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 10:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот autechre » Сря 11 мар 2020 11:45


ivan_pop написа:
megatronS написа:
ivan_pop написа:
megatronS написа:За регистрация на газова уредба в пункт за технически преглед се изисква протокол от монтаж на газовата уредба и паспорт на бутилка, която

Не пишете глупости,че много хора четат и се шашкат и се набутват с пари!
Има срокове и условия за тези неща.Трябва да се четат нормативните документи!


Кое по точно са глупости и с кое се набутват? Кое е сложното и неясното на цялата работа?

Моята газова е монтирана 2012г., вписана е в протокола за ГТП, в талона на колата не е вписана.Изряден съм от всякъде и няма нужда нищо да правя!
Четете следните нормативни документи, там всичко си пише!

НАРЕДБА Н-3 от 2013г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства
и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите-членки на Европейския съюз,
или друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство /публикувана в ДВ брой 31 от 04.04.2014г./

НАРЕДБА № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни
средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства
/публикувана в ДВ брой 45 от 30.05.2014г./

НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
/публикувана в ДВ брой 73 от 02.09.2014г./

Толкоз без пари!
Четене му е майката!



Здравейте!
Моята ситуация е точно такава - газовата ми уредба е монтирана през 2012 и в талона ми за ГТП е вписана газовата уредба, номер на бутилка и т.н.
Според това, което чета тук не трябва да сменям талона на автомобила.
Молбата ми е за точен линк към наредбата, където пише, че не трябва да го правя т.е. да не сменям талона.
Искам да си я принтирам, защото някъде ако ме спрат и се опитват да ме глобяват да им го покажа, понеже очаквам всичко от господа полицаите.
Видях, че по-горе сте цитирали Наредбите, но не зная къде да ти търся, а и коя точно е по този въпрос.

Благодаря :beer


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Duke_BG » Сря 11 мар 2020 14:26


пресен случай от КАТ Бургас :
на входа са лепнали цитат от наредба I-45 :

§ 31. За промяна на вида на горивото в свидетелството за регистрация на превозното
средство с изменение в конструкцията, при което в ПС е монтирана уредба, която
позволява работата на двигателя с втечнен нефтен газ (ВНГ) или сгъстен природен газ
(СПГ), преди 1 септември 2014 г. се представя паспорт, издаден съответно по реда на
Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите
съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове (обн., ДВ, бр. 82 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.) или Наредбата за устройството и
безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на
съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ (обн., ДВ, бр. 67 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.), или удостоверение за техническа
изправност на ПС, част І, буква А, издадено по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от
Закона за движението по пътищата, в което е отразено, че ППС е с монтирана уредба на
ВНГ/СПГ или водород.

маркирал съм с червено важното за момента ...

отивам на гишето със талона за преглед, двата талона и казвам че искам да ми впишат газтта в талоните
а мацката ми иска паспорт на газовото
аз и казвам нали на вратата сте сложили копие от наредба 45 ?
там пише или паспорт на газово или паспорт на метанова уредба или удостоверение за техническа изправност

тя ми показва един протокол за проверка на газово и ми казва че това трябва да имам - за удостоверение за техническа изправност

- ама моля ви се в наредбата ясно и точно пише Удостоверение за техническа изправност съгл чл.148 ал.1 от ЗДВП , а този член регламентира ГТП

отидохме при началника а той ми казва :
аз как да разбера по талона за прегледа кога е монтирана уредбата като там пише че е произведена 2010 година.

поисках писмен и мотивиран отказ да ми впишат газта а той ми казва внеси си жалба в деловодството и ще получиш писмен отговор


autechre : на 45 стр в темата поста на чудомир можеш да си свалиш наредбите но няма да намериш наредба в която да пише че не трябва да правиш нещо - обикновенно в тях пише какво трябва да направиш


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 11 мар 2020 18:36


autechre написа:Молбата ми е за точен линк към наредбата, където пише, че не трябва да го правя т.е. да не сменям талона.

Във прав текст това никъде не е написано!

Наредба № Н-3

чл.20 ал.2
(2) (Изм. – ДВ, бр. 31 от 2014 г.) Лицата, извършили допълнително монтиране на
уредби за ВНГ или СПГ, издават протокол за монтиране на уредби за ВНГ или СПГ в два
екземпляра – единият за собственика на превозното средство, а другият за лицето,
монтирало уредбата (приложение № 1а).

чл.26 ал.3
(3) (В сила от 2.03.2014 г. - ДВ, бр. 21 от 2013 г., изм., бр. 31 от 2014 г., в сила от
1.09.2014 г.) Съответствието с изискванията по чл. 20 се установява чрез първоначална
проверка
от лица, получили разрешение за извършване на периодични прегледи за
проверка на техническата изправност на пътните превозни средства по реда на чл. 148,
ал.1 от Закона за движението по пътищата, притежаващи права за първоначална проверка на
монтираните в МПС уредби, които позволяват работата на двигателя с ВНГ и СПГ.

чл.26 ал.6
(6) (В сила от 2.03.2014 г. - ДВ, бр. 21 от 2013 г., изм., бр. 31 от 2014 г., в сила от
1.09.2014 г.) Лицата по ал. 3, извършили първоначалната проверка на монтираните на ППС
уредби, които позволяват работата на двигателя с ВНГ или СПГ, издават протокол за
първоначална проверка на уредби за ВНГ или СПГ по образец, предвиден в наредбата по
чл. 148, ал. 1 от Закона за движението по пътищата. Протоколът се издава в два екземпляра
– единият за лицето, представило ППС за проверка, а другият – за лицето, извършило
проверката.


Наредба № I-45

чл.3 ал.5
(5) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Разпоредбата на ал. 4 не се
прилага при промяна на данните за вида на горивото в свидетелството за регистрация. Промяната
на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство при извършване
на първата промяна в регистрацията по чл. 14, настъпила след монтирането на уредба в ПС,
позволяваща работата на двигателя с втечнен нефтен газ или сгъстен природен газ, но не
по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредбата по чл. 148,
ал.1 от Закона за движението по пътищата.


Наредба Н-3 влиза в сила от Септември 2014г.Т.е. уредбите монтирани преди тази дата няма как да имат първоначален преглед, тези уредби имат паспорт!
След като нямаш първоначален преглед, от кога започва да тече този 3 годишен срок???


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 11 мар 2020 18:46


Малка поправка към предния ми пост.
От 1 Септември 2014г. не влиза в сила цялата наредба № Н-3, а само текстовете които съм цитирал и се отнасят за газовите уредби!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Сря 11 мар 2020 19:11


В книжката "Автомобилни газови уредби" издателство Техника на авторите Ангел Димитров и Здравко Иванов 2009г има писано по въпроса.
Прави се хидро изпитание (т.нар. водна проба) на всеки 5 години.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 11 мар 2020 20:44


Водна проба,а не смяна.


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот vandu » Сря 11 мар 2020 21:45


Водния тест нали отпадна?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Сря 11 мар 2020 21:45


Всеки може да пише и казва каквото си иска!
Според кой нормативен документ, бутилките се тестват по какъвто и да е начин и след това се считат за изправни?


dobadoba
Мнения: 68
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dobadoba » Чет 12 мар 2020 4:43


Имах подобен казус(за годността на LPG танка) и писах до т.н. компетентни органи.
Отговорът е по-долу:
LPG_stanovishte.jpg

Колкото до цялата истерия - иска се промяна в талона за АГУ-та монтирани след 2015г, поне според мен.
Лека и безаварийна!


dobadoba
Мнения: 68
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dobadoba » Чет 12 мар 2020 4:45


Вече друг е момента къде е този
'регистър в информационната система за срока на експлоатация'
?
Добре е да го публикуват в мрежата.
:)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Чет 12 мар 2020 7:12


Пишете им пак за информация за този регистър - къде може да се види.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Duke_BG » Чет 12 мар 2020 10:10


и в крайна сметка пак стигнахме до агенция ЕЖК (една жена каза ) че годността на бутилката е 10 години :)



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 163 госта