АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот thanis » Пон 15 мар 2021 20:45


Благодаря за информацията колега. Ще изчакам да сменим бутилката и така.




rld
Мнения: 547
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот rld » Сря 17 мар 2021 9:01


ivan_pop написа:При тази ситуация мога да кажа какви са вариантите за Плевен.
1.Отива се в КАТ с талона за ГТП, талоните на колата и застраховка и се сменя талона на колата като се пише, че има газ.
2.Догодина като смениш бутилката, минаваш на ГТП пишат ти бутилката в талона за ГТП и след това в КАТ за смяна на талона.


значи ако някой има вписана в големия и малкия талон газ, но след време смени бутилката, трябва пак да ходи в кат :question нали в тези талони се вписва вид гориво, а не номера на компоненти :rolleyes


bread1978
Мнения: 343
Регистриран на: Пон 16 фев 2009 9:13
Автомобил: VW Polo
Двигател: AEF 1997
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот bread1978 » Сря 17 мар 2021 11:07


А, то само това остава :smile
Иначе, аз доколкото разбрах - на колегата Thanis не му е вписана бутилката в талоните от КАТ. Като смени с нова - тогава направо ще ходи да му ги впишат и там.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот thanis » Сря 17 мар 2021 13:01


Точно така колега, bread. При смяната на талоните със закупуването, от КАТ са пропуснали да прехвърлят, че колата е с газ. Реално погледнато разбрах чак след няколко месеца и така си остана, пък и паспорта е някъде загубен, защото никой за нищо не го е искал и сега няма намиране. Сега предстои смяна на бутилката, и искам да си мине както трябва и се интересувах каква е процедурата и дали сервиза за смяна, може да издаде необходимият документ за да се мине КАТ.


Потребителски аватар
the_red_camel
Мнения: 696
Регистриран на: Съб 17 юли 2010 14:04
Автомобил: Skoda Roomster 1.6 16V 105hp
Двигател: BTS
Местоположение: Plovdiv

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот the_red_camel » Сря 17 мар 2021 14:01


Първият вариант не е ли по-добре :question с големия талон на ГТП(където ти е вписана бутилката) да смениш талоните, понеже издаването на розовия лист е от 'специален' пункт срещу скромната сума от 40-50лв за момента-или тази процедура все още си е риск за някои градове :rolleyes


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Сря 17 мар 2021 18:12


Вчера преминах успешно и имам розов лист. 40лв ми костваше това в Стара Загора. Мислех, че ще гледат доста неща ама... :) Тя газовата си ми е направена перфектно де, ама все пак.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот kris11 » Сря 17 мар 2021 19:08


thanis написа:...дали сервиза за смяна, може да издаде необходимият документ за да се мине КАТ.

Най-вероятно сервиза, който монтира не. Явно е до пари и не всички монтиращи ГУ имат сертификат за издаване на този документ / т.е. не са сертифицирани/. Това го имаше още 2010г . Монтаж , а сертификат по старому паспорт при друг сервиз с/у 10 лв.
Скоро питах за смяна на бутилката / 08м е за смяна / в сервиза монтирал ГУ и ми казаха - след смяна в с-за наблизо за розовия лист и после КАТ


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот thanis » Сря 17 мар 2021 20:05


Колега, Крис, аз мисля да се възползвам от сервиз от този списък https://rta.government.bg/images/Image/ ... rmits.html тук са упоменати всички лицензирани пунктове за проверка на АГУ. Тоест, тези които ще сменят бутилката, да имат право да издават "розовия" лист.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ktamen » Сря 17 мар 2021 22:44


Най-добре питай в пункта за ГТП в кой сервиз да ти сменят бутилката и какви бумаги трябва да получиш за монтажа. Аз така направих. Казаха, че не мога сам да я сменя, щото ми трябвала бумага за монтажа и с тая бумага да се върна при тях за да мина ГТП.
Пункта за ГТП преглежда и АГУта, но не ги монтира. Вероятно го има в твоя списък, но там няма да ти монтират нищо, там само преглеждат.
Не забравяй, че като закараш колата за смяната, бутилката трябва да е напълно празна :exclaim
Макар че ако ще вземаш и нова сонда, май може и да не я изпразваш.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот thanis » Чет 18 мар 2021 8:55


Колега, Ktamen в списъка има и сервизи с лиценз за първоначален преглед на АГУ освен за монтаж, например BRC Bulgaria са там, тоест не са само пунктове за ГТП. Иначе за прехвърлянето на сондата няма проблем, но имаше изискване да е по текущия регламент и да има типово одобрение, иначе трябва нова сонда. Сам няма да си монтирам газовата бутилка, просто ми се иска да отида на максимум 3 места: 1. сервиз за монтаж/демонтаж и бумаги, 2. ГТП и 3. КАТ. Имам познати с много изтънени нерви от разкарване и разиграване по всевъзможните опции, за да се случи това нещо. Иначе благодаря, за бъдещи читатели е добро напомняне, че бутилката трябва да е празна при манипулация по демонтаж.


jijane
Мнения: 421
Регистриран на: Нед 08 юли 2007 23:14
Автомобил: Караше Honda Civic
Двигател: D14Z4 1998
Местоположение: Пловдив

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот jijane » Чет 18 мар 2021 8:56


ktamen написа: Казаха, че не мога сам да я сменя, щото ми трябвала бумага за монтажа

Това не е вярно. То там е и парадокса, всеки може да монтира газова, или да смени бутилка. Протокол за монтаж, или смяна на бутилка си пишеш ти/комшията, тоя дето я сменил/монтирал. С тоя протокол отиваш в лицензиран пункт за преглед и ти издават заветното розово листче.

ПП: даже в някои пунктове има празни протоколи, които си попълваш преди прегледа.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

ГТП на АГУ

Мнениеот javor_bg » Чет 10 юни 2021 11:11


Колеги, първоначалния технически преглед на моята АГУ направих през 2017 в един сервиз в София в Дружба на Мотоексперт до моста при едно момче - Данаил. Тогава там направих и годишния технически преглед на колата. Излязоха ми общо около 90 лв май всичко. Отне малко повече от час. Трябваше да бъде изпразнен абсолютно целия багажник. Накрая получих и розовият лист.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 10 юни 2021 13:38


Сервиза няма как да провери сам себе си.Там слагат газови уредби съгласно наредба ,паспорта удостоверява годността на бутилката има и щампа на самата бутилка .Вече в пункт за ГТП издават документ ,че газовата инсталация е поставена според изискванията и бутилката е годна .Издават розов лист и започва да тече 3 годишен период в който трябва да се впише в големия талон.При смяна на бутилка процедурата е същата .


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 10 юни 2021 13:41


Самите Пунктове за ГТП минават лицензионен режим за да могат да издават удостоверения ,че една газова инсталация е годна за употреба .А тия лицензи се издават след обучение на персонала на пункта .....и не са евтини .


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Чет 10 юни 2021 14:27


Ивайло Димов написа:А тия лицензи се издават след обучение на персонала на пункта .....и не са евтини .

Само дето не знаят какво да гледат на газовата и затова изобщо не я проверяват!Проверяват само бутилката, нищо друго!



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 46 госта