АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Tipsy » Сря 17 юни 2020 7:03


https://www.mvr.bg/haskovo/%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/nov_131127_01
На гражданите, монтирали газови уредби на автомобилите си преди 2 март 2014 година, не се налага подмяна на свидетелството за регистрация на МПС.

Писано 2013, допълнено/променено 2017. Предполагам е актуално и днес




Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dontaskdontsay » Чет 18 юни 2020 8:43


В такъв случай, сменяваш само бутилката ако е над 10г. и си продължаваш. Ама с ГТП какво правиш ? Предполагам в талона на прегледа няма да пишат че има газова.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ktamen » Вто 23 юни 2020 15:09


Преди година купих една корса с газова. Беше си вписана в талона. Тази година майка ми я върнали от преглед заради стара бутилка 2008г. Казах и да ме чака, че като се върна ще я оправя.
Вчера ми смениха перфектната стара бутилка с новичко турско менте - 180лв. Поне сондата ми я оставиха старата. С протокола минах преглед - 45лв първоначален за газовата плюс 25лв ГТП. Въпреки тези 225лв данък чекмедже, който си платих, днес ми се наложи да дооправям некадърния монтаж. И общо взето цял ден псувам цялото ни Партийно и Държавно ръководство, дето неуморно се грижи за нас или за чекмеджето.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот kris11 » Вто 23 юни 2020 19:56


dontaskdontsay написа:В такъв случай, сменяваш само бутилката ако е над 10г. и си продължаваш. Ама с ГТП какво правиш ? Предполагам в талона на прегледа няма да пишат че има газова.

Пишат в големия талон на прегледа.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dontaskdontsay » Чет 09 юли 2020 16:56


Днес ходих да сменя бутилката. 60л + евро сонда ми излезе 190лв. Обаче тъпанара му с тапанар не си бях взел големия талон :banghead
Дадоха ми само единия протокол (този за монтажа) а розовия лист от прегледа го нямам. Големия талон беше в друг град и не ми се връщаше втори път.

Сега ако ме спрат без розовия лист, си отичам като все едно че не съм сменил бутилката нали ?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Чет 09 юли 2020 18:07


dontaskdontsay написа:
Сега ако ме спрат без розовия лист, си отичам като все едно че не съм сменил бутилката нали ?

След като смениш бутилката и имаш протокол за това:
1.Преди следващия ГТП, трябва да минеш на първоначален преглед на АГУ-то и ти издават розов лист.
2.С този розов лист отиваш на ГТП и ти пишат АГУ-то в талона за прегледа.
3.В срок от 3 години след издаване на розовия лист, трябва да смениш талона на колата и да ти пишат газта в него.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dontaskdontsay » Чет 09 юли 2020 21:03


Еее супер, значи утре да си пътувам спокойно до София :th_up
Благодарско ivan_pop :beer


family_hs
Мнения: 18
Регистриран на: Сря 29 окт 2008 23:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот family_hs » Съб 18 юли 2020 12:36


ktamen написа:Преди година купих една корса с газова. Беше си вписана в талона. Тази година майка ми я върнали от преглед заради стара бутилка 2008г. Казах и да ме чака, че като се върна ще я оправя.
Вчера ми смениха перфектната стара бутилка с новичко турско менте - 180лв. Поне сондата ми я оставиха старата. С протокола минах преглед - 45лв първоначален за газовата плюс 25лв ГТП. Въпреки тези 225лв данък чекмедже, който си платих, днес ми се наложи да дооправям некадърния монтаж. И общо взето цял ден псувам цялото ни Партийно и Държавно ръководство, дето неуморно се грижи за нас или за чекмеджето.



И аз минах тази процедура, сондата обаче ми остана на старата бутилка, понеже "майстора" след като разглоби колата ми вика "ам то имаш много газ в бутилката и не може да се свали, ще трябва да сложим друга сонда но ще ти направя отстъпка". Искаше ми 70лв. за сонда уж хубава незнам си каква - накрая май е някаква турска за 30 лв...
Като цяло не знам кой е по-добрият вариант - старата на 14 години или новото менте....

След това минах прегледа на бутилката и ГТП.

При прегледа на бутилката разбрах, че можело и аз да си я сменя и да си спестя куп главоболия... вместо при тоя измекяр "майстор" дето ходих. Но късно го разбрах...

Все пак нашият избор на бутилка, до някъде породен от "родния пазар" не трябва да е оправдание за неподдържане на газовата инсталация. 10 години наистина е доста време и е хубаво да се правят поне тестове на будилката, примерно на 4-5 години тест дали отговаря на изискванията и едва тогава задължителна подмяна. Горивото ни е лесно запалимо и е хубаво да се внимава!


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ktamen » Съб 18 юли 2020 13:49


На мен ми казаха, че не мога аз да си я сменя, за да мина преглед трябвало протокол за монтаж. Предната вечер изпуснах половин бутилка в атмосферата, ясно е че при пълна бутилка няма как да прехвърлят сондата.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот muns61 » Съб 18 юли 2020 15:13


Миналата седмица смених талона, вече съм газ-бензин. Отивам при мой познат в пункт за прегледи, за да го питам как стоят нещата с бутилката, моята е произведена 2008. Купил съм нова, заедно със сонда. И изненада - не трябва да я сменям! Срокът бил станал 20 години! Минах преглед, всичко ми е наред със старата бутилка.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 18 юли 2020 15:19


Трябва да има начин да се издават протоколи за монтаж на вече монтирани бутилки. Ако си си изгубил документите а ти трябва протокола какво ще правиш ? Да не би да я демонтират и след това отново да я монтират, за да ти издадат протокол за монтаж :eek става малко глупаво.

Като стана дума за монтажа. Някой присъствал ли е на процедурата по смяна на бутилката ? Новите евро сонди нали имат ел. клапан. Къде ви го свързаха и изобщо свързаха ли го някъде ? Аз се появих точно в момента на монтирана на въпросния клапан, и видех че просто набутаха кабелите в гофрето, колкото за имитация че все едно е свързан :thumb_down

До колкото знам тоя клапан не пуска газ ако не му се подаде напрежение. Което означава че те са изхвърлили буталцето или пружината от вътре, за да може да преминава газта. Сега въпросния клапан си седи просто като украшение. Ако речеш да си пуснеш кабели до него и да го вкараш в експлоатация ще трябва да си купиш и друг клапан :screwy Да не говорим че при монтажа на сондата изобщо не се съобразяват с какъв нивомер си и какъв ще е новия. Просто изскубват кабелите на стария и ги мятат назад, без да ги интересува че на таблото няма да ти показва количеството газ :banghead


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот lokva » Нед 19 юли 2020 13:20


Аз не бих стъпил повече в този сервиз.
По сегашната логигика ако загубиш документите трябва да ти монтират нова газова.


ARusev
Мнения: 396
Регистриран на: Пет 21 сеп 2007 20:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ARusev » Вто 04 авг 2020 17:20


muns61 написа: ... И изненада - не трябва да я сменям! Срокът бил станал 20 години! Минах преглед, всичко ми е наред със старата бутилка.


Това шега ли е, или незабекязана от колегите истина? :cool


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот инжектопляктор » Вто 04 авг 2020 21:03


Друг спорен момент през последните дни е така коментираният срок на експлоатация на бутилките. Според ИААА изискванията към автомобилните газови уредби, работещи с втечнен нефтен газ (пропан бутан) са определени в Правило № 67 на ИКЕ на ООН, а към тези работещи със сгъстен природен газ (метан) в Правило № 110 на ИКЕ на ООН. В Правило № 67 на ИКЕ на ООН не е предвиден максимален експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан, поради което е прието за експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан да се взема предвид срока, заложен от производителя, който обикновено е 10 години. В Правило № 110 на ИКЕ на ООН е предвиден максимален експлоатационен срок на резервоарите за метан от 20 години.

Та колко е срокът на експлоатация на LPG бутилките и не ни ли караха да ги сменяме без реално да има нужда?


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Milenkatara » Пон 17 авг 2020 19:21


Свежо от София. Не ме пускаха да мина преглед на 3 места с бутилката ми 2009 година. Изтекла е и няма как да я впишат. Срока е 10 години. Нова бутилка пура (75лв) и прегледа на колата + газовата (40лв+40лв). Вадите си протокола, принтирате и попълвате (страница от 42 до 46). За монтирал газовата може себе си да пишете, не се изисква нищо специално.

Талона ми е сменен преди години и ми бяха вписани двете гориво, но това не помага, като изтече срока на бутилката.

Ето го за улеснение: https://www.ipgas.bg/protocol

n3-ikiopps.pdf
(1.03 MiB) Свален 91 пъти



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта