Показване количеството газ на заводския нивомер

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот dontaskdontsay » Пет 28 авг 2020 23:06


След като ми смениха бутилката и ми изхвърлиха оригиналния нивомер на BRC, ми натресоха някакъв измислен, без дори да ги интересува дали ще ми отчита количеството газ при ключа газ/бензин :screwy Реших да направя нещо по въпроса и да изведа показанията от нивомера на бутилката до таблото :th_up

Поразрових се в нашия форум, и единствената интересна тема която открих беше, как коментират че "автомобилите който излизат с заводска газова уредба им отчита директно на таблото, то тогава би трябвало и ние да можем да си го преправим". Е да ама до тука... готов реализиран проект не видях.

Та ето как да си свържете нивомера на бутилката към бензиномера на таблото.

Първо този метод е приложим почти за всички газови нивомери с 2 контакта ! При тези с 3 контакта се използват датчици на хол и този метод отпада.

За целта ще използваме сензори от този тип:


Изображение


Монтират се на най различни бутилки и който го има ок, а за останалите мога та си го закупят и с малко игра да го центрират в точната позиция.
Цената му варира от под 5лв до над 20-30лв :eek

Повечето мерят съпротивление от 0 до 90 ohm или от 90 до 0 ohm. Срещат се и такива с над 90 но са рядкост.
На нас ни трябва да мери от 250/300 до 33 ома. За целта трябва да го разглобим и да подменим съпротивленията в него.
Можете и така да го монтирате без да пипате нищо по него но на таблото ще ви отчита само до средата на уреда!

Разглобяването е лесно. Или с назъбено ножче или с макетния.

Изображение

Оста на стрелката е като четвърт и няма как да я объркате при сглобяването.
Ето как трябва да изглежда.

Изображение

Изображение


Изображение

R1 и R12 ви определят посоката на отчитане (от 0 до 90 и обратно), съответно ако преместите резистора от R12 на R1 ще смените посоката.
Отивате в най близкия ви магазин за ел. компоненти и купувате SMD резистори със следните стойности:
33 Ома — 1 бр.
13 Ом — 1 бр.
15 Ом — 2 бр.
18 Ом — 1 бр.
22 Ом — 1 бр. (може и да не взимате понеже на платката вече има 22ома)
27 Ом — 1 бр.
39 Ом — 2 бр.
47 Ом — 1 бр.
30 Ом — 1 бр.

Размера (корпуса) на SMD резисторите трябва да е 0805 !


Изображение

Цената им е от 1 до 3 стотинки на брой, затова препоръчвам да си вземете по 2-3бр. в повече, щото бягат като живи и няма намиране :mhihi

Въоражавате се с пинсети, може и лупа, поялник с тънка човка (ако имате станция с горещ въздух още по добре), 3-та ръка, голямо търпение и никакво треперене на ръцете :mrgreen

Махаме старите и подменяме с новите.
Изображение

Ето и подредбата!
Изображение


След като сте готови сглобявате по обратния ред. С капчица или нещо друго слепяте обратно двете половини на сензора.

Тестваме преди да монтираме :th_up

Изображение
Изображение
Изображение

Насладата от това да виждаш бинзинномера пълен е неземна :h020

Свързването става по следния начин:
Под капака на бензиновата помпа имате 4 кабела. 2 дебели за помпата и 2 тънки за нивомера. От тънките единия ви е свързан към масата на купето и него не го бараме! Режем другия! От нивомера на бутилката също връзваме единия извод към маса.
Сега са ни останали 3 кабела (един който отива към нивомера в резервоара, другия който излиза от там и този дето ни остана от нивомера на бутилката).
Можете с 1 копче с 3 позиции да прехвърляте сигнала между резервоара и бутилката, като на средното краче на копчето се връзва кабела който отива към резервоара, а на крайните 2 се връзват, този от бутилката и този който излиза от резервоара.

Можете да използвате и реле вързано към копчето газ/бензин и автоматично да се сменя според горивото на което сте. Това е най добрия вариант.


Ще се пробвам да ви начертая схема па дано ме разберете по лесно :newsm66


Изображение

Погледнете си хубаво означението на релето! Има релета с различна номерация на крачетата.

Ако бутилката ви е монтирана над капака на бензиновата помпа не е необходимо да я местите. Кабелите минават зад задна лява седалка (поне при голф 3). На мен ми бяха лилав и лилав с кафяво, но по други схеми ги гледам с различни цветове. При мен зад задна лява седалка минаваха 6 кабела. Два идваха от към дясната седалка с кафяв и бял с кафяв цвят (не ги знам за кво са), и 4-те дето излизаха от капака на помпата (2 дебели за помпата и 2 тънки за нивомера).


Това е от мен, надявам се да съм ви бил полезен :drunk

П.П: Ако е имало подобна тема и не съм я открил моля да ме извините. Предполагам някой от по опитните колеги ще доизпипат нещата и ще променят нещо :th_up Ако някой иска да добави нещо към темата, нека заповяда. Приемам критики :rolleyes




Ето и втори вариант, предложен от колегата: muns61

muns61 написа:.... Може да се спести смяната на резисторите. Скалата се нагажда с 2 съпротивления - едното успоредно, другото последователно на сензора. Първо се слагат тримери, да се намерат крайните положения и после се слагат обикновени резистори.....

Последна промяна от dontaskdontsay на Сря 23 сеп 2020 20:39, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 03 сеп 2020 6:39


:bowdown


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 03 сеп 2020 9:48


Много добра работа!
Поздравления.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот muns61 » Чет 03 сеп 2020 19:49


Браво за старанието и споделената информация.
Може да се спести смяната на резисторите. Скалата се нагажда с 2 съпротивления - едното успоредно, другото последователно на сензора. Първо се слагат тримери, да се намерат крайните положения и после се слагат обикновени резистори. В началото на демокрацията, когато нямаше рез. части, или бяха скъпи, така присаждаш термодатчици.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот Bai Sando » Чет 03 сеп 2020 21:44


Браво за изчерпателната тема,аз на 2-ката съм си вързал бензиномера,но при мен отчита само до средата.Тогава ме мързеше да разпоявам тия миниатюрни резистори и го оставих така.Сигнала го прехвърлям с реле вързано към + на евросондата.Аз използвах един потенциометър и с него си нагласих да ми показва горе долу в средата,но определено ще пробвам твоя метод на 3-ката :beer


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот dontaskdontsay » Вто 22 сеп 2020 14:44


Важно уточнение !

Резистор R1 не трябва да е по-малко от 30 ома !!!


При табло Motometar на голф 3 възниква проблем. Когато напълниш бутилката и стрелката на уреда подмине 1/1 (FULL), тя увисва право на долу и спира да работи. Единствения начин да я оправите е да отворите таблото, да я върнете с пръст обратно (докато премине ограничителя и се чуе едно щракване че пружината е закачила на ново), след което си я връщате пак на 0.

При табло VDO този проблем го няма!

Затова препоръчвам, датчика на бутилката в напълно заредено състояние да не дава стойност по-малка от 30 ома!


Редактирал съм и първото мнение за да не стават грешки.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 15:19


Много интересна тема и браво за старанието. По принцип обаче ако си вземеш копче за газова с лампички, тогава си спестяваш фундаментална част от тази работа.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот muns61 » Сря 23 сеп 2020 17:11


Електричарите, прочетете внимателно предния ми пост.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Показване количеството газ на заводския нивомер

Мнениеот dontaskdontsay » Сря 23 сеп 2020 20:43


Да, прочетох го още първия път, и оценявам много помоща ти. По твоя начин се спестява много време.
И преди съм чувал за този метод но просто още не съм го пробвал.

:beer



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта