Сигурност при използване на АГУ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот 777 » Чет 01 окт 2020 14:52


petar_a написа:Беше разбито задното стъкло на колата точно над газовата бутилка,умишлено полята с бензин и запалена.
Няколко минути след палежа,при вече силно разгоряла кола се отвори аварииният клапан и през вече разбитото задно стъкло, право на горе, изфуча 3 метрова струя газ.

Звучи ми като недомислен клапан. Аз имах бутилка в резервната гума и клапанът беше насочен да изпуска надолу, под колата. При тоя Москвич, ако стъклото не беше счупено и в колата имаше пътници (евентуално и пишач) какво щеше да стане? Тая струя газ можеше да е гърмеж в купето, ако прозорците са затворени.

За случая не разбрах дали е бил експеримент или саботаж? Звучи като експеримент с огън в близост до къща.




petar_a
Мнения: 254
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот petar_a » Пет 02 окт 2020 8:43


Беше тежък криминален случай.Стана на една вила.Освен колата, човек беше запален докато си почива.Заключен със собствените си ключове с решетъчна врата и прозорци.След намесата на пожарната беше спасен, излезе сам и разговаряше. След няколко часа изпадна в кома и почина. Случаят не беше разкрит. Добре си спомням,че пожарната служба, почти научно, документира и разследва пожара на колата.Дори беше направен план минута по минута на ескалацията на огъня.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kris11 » Пет 02 окт 2020 18:28


777 написа:[
...Звучи ми като недомислен клапан.

Алеко и ГУ с евросонда - 2 разминаващи се в 2 века неща.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот muns61 » Пет 02 окт 2020 19:46


Имам бутилка Виале от 70-те години с предпазен и електромагнитен клапан.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kamaza11 » Съб 03 окт 2020 20:38


Аз не правя редовни прегледи на ГИ- то ми, но пък си оглеждам колата редовно, всеки ден дори, та като има нещо- разбирам. Като има проблем- усеща се, не малко пъти съм попадал на коли изпускащи газ, както казах в предния си пост. Последният път спах в колата на един язовир, та на сутринта всеедно бях в газова камера :scare3


Потребителски аватар
IvanMan
джедай
джедай
Мнения: 10401
Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
Двигател: CRLB
Местоположение: София

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот IvanMan » Нед 04 окт 2020 6:29


Разчистих.
Придържайте се към темата.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kris11 » Нед 04 окт 2020 18:52


muns61 написа:Имам бутилка Виале от 70-те години с предпазен и електромагнитен клапан.

Може да се каже , че си имал. Ще я смениш и започва плащането за нови приумици


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот vandu » Сря 07 окт 2020 21:22


За да има експлозия е необходимо гориво, въздух и искра ако не се лъжа 7% пропан е минимума за запалване, а при 14% достига най-голямо налягане (утре ще проверя). Ако купето се напълни с 7% газ ще сте се задушили много преди да запалите цигарата. Грешно е да се мисли че газта не гърми, а само гори. Опасна е в затворени пространства и лоша ел. инсталация.
Пълна бутилка не може да гръмне дори вътре да има искра. Но ако има теч в гараж... жална ви майка.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kamaza11 » Чет 08 окт 2020 9:09


Общо взето грешно е схващането, че газта е супер опасна и е бомба в багажника. Теч на бензин е не по- малко опасен.
Иначе, редовен оглед на тръбички, скобички, маркучи е достатъчен. Натрапчива миризма на газ НЕ Е нормална.


rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот rld » Чет 08 окт 2020 11:00


Смятам да проверя като пръскам със пулверизатор, пълен с вода и сапун, където са снадките на маркучите и филтрите. Възможно ли е да има теч, а да не мирише?
Другото, което забелязах, е че при отвиването на капачката за пълнене се изпуска леко налягане и се усеща миризма на газ за секунди


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kamaza11 » Чет 08 окт 2020 11:15


Възможно е да не усещаш мириса на газ, ако изпуска малко.
За пълначката- това е от сачмата, но не знам защо се случва като отвориш капачката, тя не е пряко свързана със затварянето.


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот vandu » Пон 12 окт 2020 14:41


Днес погледнах из дебелите книги и диапазона на възпламеняване на пропан-бутан е 2,1-9%, което е изключително малко.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот инжектопляктор » Сря 14 окт 2020 21:26


VWGT написа:И двата пъти хората бяха обгорени и пострадали заради искра от цигара в купето, което е било наситено с газ.

Не знам нормален човек, който да му мирише зверски на газ в купето и да пали цигара или да продължи да кара на газ.
Имам и един приятел, на който от скъсан маркуч за бензин по пътя докато я спре се запали предницата и докато излезе вече беше пламнала почти цялата. И в интерес на истината беше VW. Golf или Polo след 2000 година. Бензинът е много по-голяма бомба от газта. Летливите изпарения от него директно могат да избухнат. Имаше някъде тест от Fifth Gear където пробваха да взривят чрез палене и искра кола с пълна бутилка LPG и кола с доста бензин в резервоара. Експлозията от бензина беше значително по-внушителна.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот kamaza11 » Чет 15 окт 2020 11:39


Преди години съвсем съзнателно карах една работна седмица със скъсан бензинов маркуч и як теч... не знам с какъв акъл, сега не бих го направил. Не е като да не знаех, не е като да не можех да го сменя, просто явно съм бил мега тъпанар тогава. Добре, че в този период карах основно вечер и нямаше други участници в движението около мен, а и не качвах пасажери... Имам и случай, в който запалих цигара при яка миризма на газ... абе общо взето съм бил мнооого зле като по- малък.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сигурност при използване на АГУ

Мнениеот инжектопляктор » Чет 15 окт 2020 20:16


kamaza11 написа:Преди години съвсем съзнателно карах една работна седмица със скъсан бензинов маркуч и як теч..

Бензин = 1,70лв/литър. БГ Бензинов маркуч = 2лв/линеен метър. Наистина, не знам с какъв акъл, но горивото не ти е виновно.
Ако бръкнеш с вилица в контакта, токът ще е виновен и да го спрем на всички ли?



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта