GOLF 4 1.6 16v не превключва на газ и висок разход РЕШЕНО

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

GOLF 4 1.6 16v не превключва на газ и висок разход РЕШЕНО

Мнениеот gddbg » Съб 21 авг 2021 20:37


Здравейте, на въпросната кола има инжекцион Агис от около 5 години някъде около 50к км. От около 2 3 месеца доста се вдигна разхода на газ. Преди беше около 10 11 ,а сега може и над 15 да отиде ,а карам по един и същи начин. Не я засичам много често ,а и нали скочиха цените с 15ина стотинки последните месеци ,ноо вече започвам да не мога да мина и половината дистанция с количеството газ с което преди съм я минавал. Отделно много често играят оборотите като превключи и не е плавно както преди. Винаги съм сменял филтъра на изпарителя и течната фаза на около 10 12хил км. Отделно не ми работи нивомера на копчето за превключване и газджията като отидох каза ,че било нормално, бързо се чупели. Можел да ми предложи ново за 80 90лв. И си викам по-добре за газ да ги дам...
Към кое да се насоча за проблема с разхода. Не съм карал рейката да ѝ сменят уплътненията както и на изпарителя мембраните не са сменяни. Възможно ли е заради някое от тея двете да се в вдигнал разхода или към друго да се насоча? Благодаря

Последна промяна от gddbg на Нед 29 авг 2021 8:55, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот Tsankovski » Нед 22 авг 2021 21:48


Кабели свещи ако не са сменяни скоро може и да окажат влияние на мотора


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот brum » Пон 23 авг 2021 6:56


Може от много неща да е. При мен такива проблеми имаше от газовите дюзи - бяха евтини и на 20-30 хиляди километра трябваше да им правя реглаж с часовника. Rail уж им беше марката.

Има вариант и да имаш теч на газ от изпарител/маркучи след него.

И разбира се има вариант да са кабели/свещи. Но чак толкова висок разход от кабели/свещи очаквам да докара прекъсване и неравномерна работа на мотора.

Иска си диагностика от читав газаджия и евентуално механик. През форума толкова - може да е всичко :) .


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Пон 23 авг 2021 10:39


Ами не мисля ,че е от свещите или кабелите тъй като и те са горе-долу на същите километри, а и са иридиеви пък те нали издържали едно 80 90к км. Кабелите съм ги замервал и са си в норма. Пък и на бензин си е ок. Нямам забележки от към вървеж. За изпускане на газ не мога да кажа ,но мисля , че няма понеже не мирише ,а ми се е случвало да усетя как мирише като изпуска леко газ бутилката след смяна на сонда. Моите инжектори също са на рейл и точно ,защито съм чувал ,че се налага да се калибрират на 40ина хил. км се зачудих дали е възможно да се увеличи чак така разхода. Или за тея мембрани в изпарителя. Иначе нямам оплаквания от вървежа и с изключения на придръпване при превключване на ниските предавки ,но това мисля ,че е от настройката ,а като я карах последния път ми казаха ,че всичко е ок и било оптимално, а и другото е че само няколко човека се занимават с тая марка инжекциони в града, което усложнява намирането на добър газаджия.


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот vandu » Пон 23 авг 2021 16:17


Търси проблема някъде в изпарителя.
Аз съм със същия двигател, и същата газова. Дюзите ако са също АГИС са мембранни и не се настройват механично, а от газовия комп само.
Како ти казах в другата тема с паленето при мен проблема се оказа изпарителя. Когато вече се сцепи много ми светна EPC и отчета грешка със сместта на първи цилиндър (от там е взет вакуума за изпарителя). Хванаха го като ми гледаха живи данни.
Много добре си спомням как газаджията ми тегли една:
"дава ти роблем на първи цилиндър ходи си я оправи първо на бенин
- Аз идвам от диагностика и ми казаха проблем с вакумите
..... а, ама на теб са ти хванали вакуума на 1-ви, пък ие нашите ги хващаме на 4-ти и затова се обърках"

ПП: Моите свещи за 40 хил. не бяха трепнали, а са най-обикновенно NGK BKUR6ET-10


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Пон 23 авг 2021 22:40


Днеска се появи нов проблем, както си карам сама обръща на бензин, а тъкмо бях заредил и си викам няма как чак пък толкова бързо да я изгори. Погледнах бутилката и си показва почети пълна. Копчето и то иначе си свети с всичките диоди, а тя мина 6 7 км и обърна. Цъкам на копчето като спрях поне на място ама не. Цялата се разтриса и веднага обръща на бензин. Като се прибирам от работа паля и като си направи температурата обърна и няма никакъв проблем до след няколко километра и пак същия номер ,а газ има... Изчетох доста за такива случаи и при повечето се оправя след смяна на филтъра в изпарителя ама те си казват ,че е било много мръсно, а моя го вадих на скоро да го огледам и още му се вижда жълтия цвят нито пада графит от него а и няма 5к км дори. Съмнявам се за мембраните ,защото ако са зле много играели оборотите ,а аз нямам такова нещо. Четох и че при запушвания също се получавало това ,но предполагам ще ск личи доста мръсотията, та го изключвам и това.

Тъй като видях, че има температурен датчик на самия изпарител и на маркуча с газ след изпарителя ,се зачудих възможно ли е някой от тях при определена температура да почва да бърка компютъра на ГИ и за това да обръща?
И без това ми изглеждат супер паянтовите ,нещо като болтче от което излизат 2 кабелчета , доста тънки и предполагам не трябват мн усилия да се повредят.
Опитвам се сам да открия някакво решение и с ваша помощ евентуално тъй като поне още няколко дни няма да мога да я закарам на майстор, а ми трябва за транспорт.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот brum » Пон 23 авг 2021 23:47


Филтъра не спира всичко. Голяма част от нещата минават през него защото са разтворени в газта и при изпаряването остават в изпарителят и го задръстват.

Това след изпарителят е по-скоро датчик за налягане. Компютъра гледа какво е налягането и на база на него прави корекции на времето в което дюзата седи отворена. Отделно като хване, че налягането пада под определена граница решава, че газта е свършила и връща на бензин. И при задръстен изпарител точно това се случва.


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Вто 24 авг 2021 1:21


Ами то точно след тоя филтър за течна фаза имам около педя маркуч и тройник. През него си минава газта но има и изход към който се свързва маркучето отиващо към датчика за налягане и вакуум. На същия тройник има и дупка с резба в която е навито това нещо дето като се разтърсих го дават термодатчик и ги има с различни съпротивления и имам същото навито отдолу на изпарителя. Мисля да замеря моите въпреки ,че като не знам точно колко трябва да е ще е трудно да се прецени дали е изправно.
За задръстването на изпарителя не мога да кажа ,но частта където газта влиза в изпарителя и минава през филтъра си е чиста сеедно не се ползва. Като сменям и другия филтър след изпарителя никога не съм забелязвал кой знае какво замърсяване по маркуча до него, а предполагам щеше да е очевидно. Изпарителя е някакво копие на томасето ,май беше роялгаз ,но никъде не намирам такъв :D


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот vandu » Вто 24 авг 2021 6:07


Аз го играя този филм от както стана топло.
От доста четене стигнах до извода евросонда или запушване около изхода на бутилката. Прави ми го най-вече при спускане и рязко подаване на газ.
Темп. датчик също ги прави тези мизерии. Мисля че не е проблем да се замери понеже са 3-4 вида и са нещо от сорта 2.2, 4.7, 5 кОм.
При моя като размърдаха кабелите и обръщаше на бензин, бяха се скъсали точно на изхода и контактуваха когато им е кеф. Това можеш и сам да го провериш. Иначе в сервиз. Температурния датчик не се ли намира на изпарителя отгоре.
Трети вариант е мап сензора за налягането.

ПП: къде ти е монтирана газовата?


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Вто 24 авг 2021 9:54


Ами при мен от 2 3 месеца се забеляза постепенно увеличаване на разхода и за това ппц пуснах темата, но вчера направо си обърна обърна на бензин ,но ми прави впечатление ,че не издава звук вече. Преди като прехвърля сама си изпискваше. И се чудя дали не е така,защото реално прехвърля при наличие на газ ,а не на празна бутилка. Но не знам. Иначе никога не го е правило преди без значение жега, студ или рязко подаване на газ и при спускане.
Газовата е монтирана във Варна като преди година и половина някъде търсих диагностика и се оказа ,че има само 2ма със софтуер за Агис или поне тоя модел. Тоя дето я слага беше все зает като отида и за това търсих другия ама сега пък него го няма там където беше гаража му.
Днеска ще си поиграя да поразвия кабелчетата и да ги видя на тея термодатчици да видя в какво състояние са въобще и ще ги поразмърдам докато работи газовото ако е на кеф. Иначе според мен не е мап сензора ,защото въобще нямало да прехвърли на газ ако не бачка, а моето вече няколко пъти прехвърля вс е ок известно време и после като си реши пак обръща. Предполагам той или работи или не. Моя е някакъв mpxhz 6400 и гледам руснаците доста си играят да ги поправят ама техните са с 5 пина ,а моя е с 4 и се отказах да го диагностицирам ,че ако е ок 90лв в кофата ако го прецакам. Само разбрах ,че като не работи просто не прехвърля на газ. За това реших ,че той е добре за сега.
Моя термодатчик е отдолу. Даже не знаех ,че го има до преди да разгледам кабелите, защото не се вижда. Не знам дали оригинално трябва да е там или росто е пробил дупка и е решил да е там.
И имам един въпрос към разбиращите, та тоя маркуч дето е между изпарителя и дюзите и на който ми е закачен маркуча за мап и термо сензора ,при отворен кран на бутилката винаги ли е под налягане или само докато работи ГИ?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот brum » Вто 24 авг 2021 12:29


Би трябвало да има електрически клапан преди изпарителят и на изхода на бутилката. Ако поне един от двата работи, то при неработещ ГИ не би трябвало да има подаване на газ към изпарителят и маркучите след него.


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Вто 24 авг 2021 12:51


Да и аз имам на изпарителя и на бутилката ,но вчера реших да сменя маркучето за налягането към мап сензора ,че си викам знам ли да не е пукнато нещо и несъзнателно го дръпнах от тройника и в същото време си викам ей то няма ли останала газ в тоя маркуч? Не би ли трябвало да се чуе някакво фъскане поне все пак е директно към маркуча за газ свързано? Тоест
е нормално да няма налягане при неработещ двигател? А какво става тогава с налягането което е било в маркуча при изключване на ГИ или гасене на двигателя?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот brum » Вто 24 авг 2021 20:56


Налягане има, ама при разкачането на маркуча трябва да съсне и да приключи веднага. Ако продължи да съска има проблем. Та тоя маркуч не е сувсем празен, но газта в него е нищожно количество.


gddbg
Мнения: 244
Регистриран на: Съб 18 юни 2016 20:05
Автомобил:
Двигател:

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот gddbg » Вто 24 авг 2021 23:45


Мислих ,че винаги има налягане вътре, но поне научих нешо ново.
Тая вечер се заиграх и замерих двата термодатчика и показват около 1.65к ома, та предполагам още са в норма ,а и като обърна на газ размърдах всеки кабел и на мап сензора и нищо. Не прехвърли. Излязох да я карам обаче и вече ми прави впечатление ,че прехвърля горе-долу на едни и същи изминати километри ,което ме кара да мисля ,че си отчита правилно ,че няма налягане и се замислих възможно ли е клапана отзад да не се отваря изцяло? Смисъл е така от нищото или да се е зацапал нещо? Смисъл колата при каране си обръща и всичко е точно около 4 5 км като мисля ,че ако има проблем по системата ще си личи веднага. После като изчакам малко докато карам на бензим мога да прегвърля и пак след някакви км си обръща. Иначе чувам изщракване като прехвърля отзад. За отпред никога не съм го чувал. Какво съпротивление трябва да имат бобините? Мисля ,че са най-обикновени с малко болтче ,че има и с голямо. За изпарителя ми е ясно, че мога да отвия тая тръбичка на клапана като съм завил крана на бутилката обаче на самата бутилка клапана мога ли да го сваля като завия крана само. Сондата е само с едно кранче което обаче съм забелязал ,че единия ппът се завива свободно другия път сеедно ще падне халтае ,че и се чува скърцане от някакво уплътнение в него явно.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: GOLF 4 1.6 16v висок разход на газ

Мнениеот brum » Сря 25 авг 2021 13:08


И се връщаме на запушване по тръбите (изхода от бутилката) или задръстен изпарител. И двете не можеш да ги оправиш сам като гледам колко опит имаш с тези системи. Та отивай на сервиз и сподели после.

Ако много си ентусиазиран можеш да смениш филтъра на клапана преди изпарителят. Но там може да стане сакатлък и бих го оставил това за сервиз. Има и начин за продухване на тръбите със смяната на този филтър, ама не те виждам да пуснеш течна фаза от бутилката да фъщи на воля :) . Това продухване е и тест да се види дали е проблем в бутилката или в изпарителят.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 61 госта