Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Naumakus
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 19 юли 2008 15:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Naumakus » Съб 26 мар 2022 20:02


Възможна ли е преработката на фабрично монтирана метанова уредба на уредба с пропан бутан.
Не говоря за варианта за слагане на изцяло нова пропан-бутанова уредба.

Става въпрос за 2.0i(до колкото знам модификация на стария 2.0i ADY) двигателя se монтиран на Touran водят го EcoFuell на места го пишат Bifuell.

Искам да сменя колата, а района в който живея няма наблизо метан станции, а за пропан-бутан има почти на всякъде.




thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот thanis » Съб 26 мар 2022 21:14


Колега, до къде искаш да ти се разпрострат инвестициите, защото трябва да се сменят бутилки, да се слага нов клапан, да се прокарват нови тръби, да се смени/препрограмира газовия комп, евентуално да се види, дали няма да има конфликт с ЕКУ-то на колата и т.н.

На теоретичния ти въпрос - може ли, отговора е Да, но дали е икономически целесъобразно да преправяш от колкото да сложиш нова уредба е друг въпрос.


nikolay_v
Мнения: 259
Регистриран на: Сря 10 авг 2016 13:24
Автомобил:
Двигател: BSX
Местоположение: София

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот nikolay_v » Нед 27 мар 2022 9:15


Bifuel и Ecofuel са различни неща


Naumakus
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 19 юли 2008 15:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 12:53


Знам, че преобразуването е теоретично възможно. Затова съм посочил конкретен двигател.

Просто смятам, че използването на фабричните възможности(основно електрониката и сензорите) е много по-добро решение от добавянето на всякакви външни електроники и сензори.

Наясно съм достатъчно с устройството на метанов и пропан-бутанов инжекцион. Не съм запознат с конкретния заводски монтиран газов инжекцион на този двигател.

В момента заради цената на метана масово се продават автомобили с метанови уредби.
На личния ми автомобил му е време за смяна и се оглеждам за подмяна конкретно съм си харесал Touran с бензинов 2.0i 109 к.с. двигател и се чудя какво да търся със или без метанова уредба. И се опитвам да се ориентирам.

За цена на преработка на метанова в пропан-бутанова съм готов да платя, като за нова пропан-бутанова уредба. Става въпрос за законно преобразуване, с което мога да минавам ГТП.
За около година ще си избия парите от разликите в горивото, да не говоря за времето което ще си спестя от ходене да търся метан станции.


Naumakus
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 19 юли 2008 15:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 13:00


nikolay_v написа:Bifuel и Ecofuel са различни неща


Съгласен съм че са различни системи, но не знам защо по различни статии и тех. информации ги срещам за едно и също нещо

Принципно Ecofuell е на VW и се ползва автомобили на метан, a Bifuell e на Subaru и се ползва автомобили на течен пропан-бутан.
Но ги срещам за едно и също нещо.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот stefan4o » Нед 27 мар 2022 13:00


Колега, филмирал си се много с тая "преработка"....


Manev1
Мнения: 7
Регистриран на: Чет 21 дек 2017 12:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Manev1 » Нед 27 мар 2022 20:16


Здр. Възможно е но не си заслужава. Към 1200лв е газовата инсталация. С 2.0 109 к.с разхода ми средно е 5 кг на 100 км. При 3 лв на 1кг можеш да си сметнеш цента. С газов ижикционн мин по каталог го дават 8 л. На 100 за бензин. Средно 10 л на газ ще ти е поне 11л. По 1.6лв за литър можеш да си направиш колко ще ти е разхода и кога ще си избиеш Тези 1200лв за инжикционна.


Naumakus
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 19 юли 2008 15:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Naumakus » Нед 27 мар 2022 21:09


Проблема в случая не е водеща цената а достъпа до метанстанции
Всяко зареждане ще ми коства миниум 50км по калпав път в двете посоки, и поне час време. И то по два пъти седмично поне.
А бензиностанция с пропан бутан имам на под 2 километра


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 27 мар 2022 21:11


Лош избор на автомобил.


Потребителски аватар
M.Georgiev
Мнения: 208
Регистриран на: Пет 02 ное 2018 21:18
Автомобил: Touran
Двигател: BSX-109hp-2009

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот M.Georgiev » Пон 28 мар 2022 5:38


Изборът не е лош, а неподходящ.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2163
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот buller » Пон 28 мар 2022 8:39


Naumakus написа:...На личния ми автомобил му е време за смяна и се оглеждам за подмяна конкретно съм си харесал Touran с бензинов 2.0i 109 к.с. двигател и се чудя какво да търся със или без метанова уредба. И се опитвам да се ориентирам...

Аз бих търсил такъв, но само на бензин и след това бих монтирал нов ГИ.
От една страна, тези с фабричен метан са купени с цел много каране и ще е риск откъм поддръжка и амортизация.
От друга, цената на метана, както и достъпността му са проблем.
Преработката на метанова уредба - хората преди мен са казали и явно не е оправдано упражнение от финансова гледна точка.


nikolay_v
Мнения: 259
Регистриран на: Сря 10 авг 2016 13:24
Автомобил:
Двигател: BSX
Местоположение: София

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот nikolay_v » Вто 29 мар 2022 2:56


Ми защо не търсиш bifuel ,ми ще преправяш ecofuel, нещо колега не мога да разбера в какви филми се вкарваш


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 29 мар 2022 8:46


Едно време ми предлагаха В6 с необходимост от доста скъп ремонт на метабова уредба, редуктора още не се ремонтираше, компютъра беше наводнен. Иначе колата слънце. Мой познат я взе и бая време си я би в главата тая кола... В крайна сметка взе еку от бензинов Пасат, някакъв мапер нещо там я лъга. После разкара метановите бутилки и сложи 2 газови пури на техните места. После заминаха бензиновите дюзи и в момента пали и работи само на газ. Трагедия, свети като коледна елха, не работи добре, сменя изпарители и мембрани вече сам, че поне два пъти в годината се разваля изпарителя. Като цяло на кади двигателя е супер за газ и ще си спестите доста от изброените драми, но пак ще е филм, най малкото с екуто , ще си търси метана... Газовия нов комп не е ясно ще може ли да си получи нужното от бензиновия , иначе схемата с бутилките е ясна, махаш метана и набиваш газова една или две бутилки на тяхно място. Около 1200-1500 лв за хубава газова уредба, но е хубаво преди да започнеш филма да посетиш кадърен газаджия който да помисли и да ти даде реална оферта за всичко.


Caddyluck
Мнения: 50
Регистриран на: Чет 03 мар 2022 18:14
Автомобил:
Двигател:

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Caddyluck » Сря 03 авг 2022 20:10


Няма ли ,някой от клуба да се произнесе и наеме за тази конверсия?


Radko81
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 15 авг 2022 6:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Възможна ли е преработката на фабрична метанова уредба на пропан-бутанова

Мнениеот Radko81 » Пон 15 авг 2022 6:39


Миналата седмица ми демонтираха метана и монтираха газ на VW Touran 2007г 109к.с.Вместимост на бутилката 47л .Смяна на всички компоненти на метан .Основен проблем беше метанови датчик,колата си го търси за това не се маха.Колата отчита че няма метан просто и си врътка на газ.Смяната ми коства 1500лв.Но при кадърен майстор.Разхода не мога да кажа с точност но преблизително 11л...градско.
Друг проблем е окачването ,колата се вирна нагоре тъй като метанките тежаха и я натискаха,но сега на газ стана возията като маршрутка,предполагам ще трябва да се барат пружини и амортисьори.Леко по нестабилна задница .Но пък разбрах че имам 2.0 /109 к.с доста пъргава стана .



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта