Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот retaer » Вто 26 юли 2022 15:32


Колеги привет, към ден днешен впечатления някой по-близки има ли от тези тип системи където се препоръчват предимно особено за ДВГ с LPG особено за коли производство на ония с дръпнатите очички/японки а не толкова на европейки и други марки автомобили.
Впрочем преди доста време един приятел караше мазда на газ пътуваше не малко километри редовно и беше ниско летящ обект..стигна до ремонт на двигателя и се събирахме да играем карти и на две на три разказа какво са му обяснили ,че при работа на газ поради по бавното горене на газта от бензина през изпускателния клапан преминава горяща смес и температурите са огромни на клапана и леглото на клапана и за да се избегне до някъде това се препоръчва тази система и течност и тя отнема топлината като се изпаравя в горивната камера.

Въпреки това си махна газта но пък не му излизаше сметката на бензин и пак мина процедурата от началото но си сложи тази система и вече поне 2г си си търкаля маздичката и няма ядове.
//впрочем където той ходи до града да му слагат АГУ-то са различни хора от там където аз си я сложих на моя сеат 1.8т а освен тях други които обират огромна част и си разбират от работата на 100% в града по-скоро няма.Въпреки ,че ми го препоръчаха това да си го сложа с половин уста до някъде стигнахме и до признанието преди вече почти 2г. че за моята кола и двг не е супер наложащо но си сложих.//

Срещал съм какви ли не мнения из нета но са доста стари и ми е интересно какво мислите към днешна дата за това нещо...дори бях чувал ,че TUV в немско са се застъпили зад това и имаше някаква дали е схема не знам ,че застрахователните компании са карали задължително да се монтира това нещо на коли с газ или метан с оглед застраховката.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19138
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот stefan4o » Вто 26 юли 2022 17:56


Какво ти е питането, колега? Дали са те прекарали или не?


retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот retaer » Вто 26 юли 2022 18:22


Не точно ...130-50лв де не съм ги дал и си купих три литра на добра цена и си сипвам и без това не карам чак толкова много за 6месеца едва съм минал 5к+ км...дали помага или не това питам ако някой има по задълбочени виждания и опит така или иначе съм си купил масло още тогава и наскоро отворих втория литър шишето и сипвам пък ква е файдата едва ли пречи пък за напред ще видим дали ще купувам като свърши.
Просто реших да пусна темата всякакво мнение добре дошло хах.

//Далеч съм от мисълта че регулярната проверка на 50к на клапаните примерно не е по-доброто и въобще обслужването на самия автомобил но все пак го имам някой автомобили заводски дори ..ей така да разчепкаме темата малко.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот cecoa1 » Вто 26 юли 2022 18:47


За твоя двигател е напълно излишно.
За разни други...може и да има някаква съмнителна полза.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот muns61 » Вто 26 юли 2022 20:35


Абсолютно излишно, по-добре не сменяй гумички на клапаните.


retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот retaer » Вто 26 юли 2022 20:49


muns61 написа:Абсолютно излишно, по-добре не сменяй гумички на клапаните.

Не те разбрах колега да съм честен втората част от изречението?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот ivan_pop » Сря 27 юли 2022 7:27


retaer написа:
muns61 написа:Абсолютно излишно, по-добре не сменяй гумички на клапаните.

Не те разбрах колега да съм честен втората част от изречението?

Предполагам има в пред вид, че като не сменяш гумички, в цилиндрите от там ще вслиза двигателно масло.А тази система за омасляване помага!


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот muns61 » Сря 27 юли 2022 13:48


Тази с електронното дозиране може и теоретично да помага, ала вакуумната е бошлаф. Тя пуска по-малко на голямо натоварване. Номеопатичната доза масло е без значение за мотора.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот nikmar » Чет 28 юли 2022 10:01


"и тя отнема топлината като се изпаравя в горивната камера"

Дали се изпарява? Аз си мисля, че изгаря и ако е така, допълнително натоварва термично изпускателните клапани (особено тези тънките на новите коли). Защо не пробваш от шишенцето дали тази течност ("масълце") гори. Стана ми интересно!


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот muns61 » Чет 28 юли 2022 12:19


Гори.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот nikmar » Чет 28 юли 2022 12:40


Ами колегата сам да си преценява... Ако това масълце помага в известна степен на всмукателните клапани, а в друга "неизвестна" степен може би дори вреди на изпускателните, трябва всичко да се сложи на везните и всеки да си преценя. Освен това всмукателните клапани се охлаждат по-добре от изпускателните от горивовъздушната смес (условно казано). Вярно е, че изпускателните клапани се правят да издържат на по-високо термично натоварване (напр. Na), но къде е границата? Ако нещо е изследвано в лаборатория или просто изчислено и произведено за такова гориво е друг въпрос, но при нашите горе-долу произволни монтажи на газови инсталации, никога няма да бъдем сигурни в едното или другото...


retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот retaer » Чет 28 юли 2022 13:06


Пробвах дали гори на flashlube едно 50гр ама тц нема палене не знам muns61 какъв експеримент си е правил :biggrin .Не знам на другата марка която имам е друго масло ще пробвам и него като го отворя скоро.

"Освен това всмукателните клапани се охлаждат по-добре от изпускателните от горивовъздушната смес (условно казано)" - :th_up

пп. https://www.youtube.com/watch?v=XsfS-rXI39o


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот cecoa1 » Чет 28 юли 2022 13:35


Ей, сложна материя тия клапани бре...
Повърхността клапан - клапанно легло си има естествено износване винаги. При работа на газ, скоростта на това износване се увеличава, но само по себе си то не е голям проблем, защото предвидения ресурс обикновенно е доста голям. По-същественото е, че това износване променя хлабината на клапаните, когато тази хлабина не се регулира автоматично, и това води до момент, в който клапаните почват да не затварят, и в следствие на това понякога и прегарят.
На японските двигатели сравнително по-често се ползват клапани, които искат регулиране и контролиране на топлинната хлабина, затова по-често на тях им слагат разни такива системи за смазване, макар и ползата да не е съвсем категорична. Има двигатели, при които реглажа на клапаните е доста трудоемък, и там колкото е възможно да се отложи във времето, все е от полза...
От друга страна, много двигатели пък въобще не ги бърка тоя реглаж, защото от завода са проектирани с хидрокомпенсатори на топлинната хлабина, и там хлабината си остава в предписаната норма практически постоянно, т.е. все едно те се регулират сами постоянно.
При тези двигатели, допълнително смазване на клапаните е излишно. В общия случай те надживяват останалите ключови износващи се части.

ПП: И да, 1,8Т е точно с хидравлични повдигачи на клапаните, както и голямата част от двигателите на VAG след 1986г. Затова писах, че излишно си слагал.


retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот retaer » Чет 28 юли 2022 13:47


ceco1 мерси за мнението доста полезно явно се приппокрива с общата информация че за конкретни марки автомобили и двигатели е препоръчително ,и ето този списък с "проблемни автомобили" от време оно и в кой форум беше ,че го затворих...

"Само във форума на Subaru попаднах на реални данни от употреба на омаслители - за моделите на Subaru на които им ремонтират клапаните на 150 000 км. при каране с омаслител клапаните издържат 175 000 км"

////пп. да и аз стигнах до това заключение след преглеждане и четене на форуми и теми тия два-три дни от нямане на какво да правя... но вече си имам :biggrin
То сервиза където си поддържаме 3те коли братчеда първо повдигна темата (разбирай ,че сефте чувахме за такова нещо)и той нави фитилите на стария ,че той като по свободен се занимава и занимаваше с колите тогава.И стана малко по телефона цялата работа и така им дадох зелена светлина...при едно ходене за до-настройка след като си махнах чип-а на колата те му казали,че няма нужда голяма за тоя мотор ама стария все да се застрахова (и сами се сещате ,че тях не им се обяснява и все отгоре отгоре и я разбереш я не) ..мен не ми пречи като цяло и без това при последвалото ходене и той вика няма голям смисъл за твоя мотор ние така и така му казахме на баща ти и викам е ако няма масло кво правим...вика нищо караш си така няма проблеми.

Все пак интереса за това полезно ли е или не и за кои коли е препоръчително и не и разяснението си остават в форума всеки да ги види за което благодаря и аз. :beer

пп.И няколко статии намерих където jlm и другите са минали някакви "road test"-ове и другите им стандарти на TUV... https://gazeo.com/automotive/products/J ... ,7232.html
Прикачени файлове
iztegli_spisyk_s_problemni_abtomobili_2010.pdf
(120.26 KиБ) Свален 63 пъти

Последна промяна от retaer на Чет 28 юли 2022 14:06, променено общо 2 пъти.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Има ли полза от система за смазване на клапаните LPG

Мнениеот nikmar » Чет 28 юли 2022 14:05


Аз карам на газ от 36 години (с едно изключение от 10-ина години в чужбина) какви ли не двигатели и никога със смазване от горепосочения вид. Това, което установих, е, че по-новите мотори с алуминиеви глави, почти нямат проблеми с газта, особено ако са с хидравлични повдигачи и по-дебели клапани. Друг е въпросът при старите мотори с чугунените глави - там гнездата на изпускателните клапани буквално биват издухвани. Експериментирал съм с V-образен мотор: при едната глава сложих стоманени легла на изпускателните клапани, а другата си остана с чугунените легла (сив чугун). След 40 000 км на газ на първата глава нищо й нямаше, а на втората изпускателните клапани бяха увиснали и леглата отвяти. Изводите са за вас...



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 165 госта