Проверка за наличие на дизел в маслото?

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот brum » Нед 04 юли 2021 7:05


Чета и търся варианти за сигурна проверка за количеството дизел в нафтата. Наясно съм, че към края на живота на едно масло ще има дизел в маслото и е нормално. Въпроса е, че искам да направя тест след 1000км пробег за да проверя дали случайно нямам теч от дюзите.

Има лесен начин за проверка с кухненска хартия и с капка масло. Гледа се каква точка се образува и има ли чист кръг отвън или не. Но теста не е достатъчно чувствителен за малки количества дизел. Писано е в интернета за тоя тест, но не върши работа за моите цели.

Втори вариант - лаборатория. Знаете ли лаборатория предлага такива изследвания. Изпратих съобщение на лаборатория Неохим, но не знам дали въобще ще обърнат внимание на някой за еднократен тест.

Трети вариант който обмислям е с UV оцветител за масло за климатични системи което да сипя в резервоара. Този тест ще е чувствителен - сипвам на 20-30 литра нафта определено количество оцветител. Ако светне има проблем. Ако не светне - няма проблем.

Та така. И защо питам - имам един бус с 2.5 TDI R5 мотора. Не качва видимо маслото по щеката и на база на това най-вероятно няма голям теч. Въпроса е как да проверя дали няма малък теч който да разрежда маслото и да му скъсява живота. Още повече, че теста по щеката показва нещата в много крайно състояние.

Та така - споделям терзанията ми и търся информация от хора дето евентуално са минали по този път.




brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот brum » Пон 05 юли 2021 18:39


Тъй, след десетина телефонни разговора най-накрая стигнах до лаборатория която предлага услугата - СЖС (SGS). Същите SGS дето са на sgs.com. Уж са най-голямата лаборатория за България. Малките лаборатории се оказа, че предлагат изследване на горива, но не и на масла.

Изпратил съм запитване за детайлите. Като имам повече информация ще пиша тук.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот cecoa1 » Пон 05 юли 2021 19:05


Според мен се престараваш, но щом си решил...излишно е да те разубеждавам.

Логиката ми е, че малки пропуски не могат да навредят съществено(а и вероятно сменяш масло на сравнително къс пробег), а големи ще ги усетиш по миризма и вдигане на нивото.
Отделно, за да държи ниво, и същевременно маслото да се разрежда с нафта съществено, предполага и да гори доста масло. Два не много зависещи един от друг проблема. Малко вероятно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6173
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот ktamen » Пон 05 юли 2021 19:23


cecoa1 написа:Според мен се престараваш, но щом си решил...излишно е да те разубеждавам.

Логиката ми е, че малки пропуски не могат да навредят съществено(а и вероятно сменяш масло на сравнително къс пробег), а големи ще ги усетиш по миризма и вдигане на нивото.
Отделно, за да държи ниво, и същевременно маслото да се разрежда с нафта съществено, предполага и да гори доста масло. Два не много зависещи един от друг проблема. Малко вероятно.

:th_up
Същото исках да го напиша снощи, ама ме домързя.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот muns61 » Пон 05 юли 2021 19:48


Нафтата в намалява вискозитета, а това можеш и сам да си го измериш.


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот morfei1 » Пон 05 юли 2021 20:41


За нероден Петко са кахариш файда никва.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6173
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот ktamen » Пон 05 юли 2021 22:29


Лабораторната екипировка за измерване на вискозитета се състои от някаква пробита съдинка с мъничка дупчица, в която наливаш маслото и засичаш времето за което ще изтече. И повтаряш теста с читаво масло за да сравниш резултата. Просто и евтино, ама излишно според мен.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот brum » Вто 06 юли 2021 6:51


Лабораторната проба би трябвало да каже процентно съдържание на гориво в маслото и тип на металните примеси. Първото е полезно за да разбереш състоянието на мотора, а второто - да видиш кое дава фира - лагери или никасила примерно. Това с епруветки с дупки няма как да стане.

Теста е финансово оправдан ако с 50лв тест можеш да прецениш нужен ли е ремонт за четири цифрена сума започва да изглежда леко оправдан. Още повече, че можеш да го направиш на кола която мислиш да купуваш и да отървеш ремонт за сериозни суми след това.

За вдигането на нивото на маслото - това вече е изтървано положение. Да - в такава ситуация се действа на момента и двигателят оцелява. Но 2% дизел в маслото е достатъчно да скъси живота на вала и повдигачите (за PD става дума), а 2% трудно се забелязват. На 8л масло това са едни 150мл нафта. 2% нафта докарва сериозен спад в едно нещо дето му викат shear rating. И като почне да се разкъсва масленият филм точно повдигачите почват да работят без мазане на моменти.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот milmar » Вто 06 юли 2021 7:52


Е, въпросът, който би останал е: ако лабораторията ти даде резултат 1.5% дизел в маслото, но същевременно точността на метода е 10% (или колкото и да е, едва ли ще е 0.1%), би ли предприел ремонт. Освен това, ако този тест не е популярен и не се прави често, едва ли ще е много надежден, нищо чудно 10% точност да се окаже добро желание (пожелание).


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот morfei1 » Вто 06 юли 2021 8:09


PD-моторетките си ядът валчетата и без наличие на дизел в маслото, същото така разбиват леглата на дюзите. Туй за първо поколение с едното валче, второто поколение с по две валчета дертовете стават още повече, та валовете са им най-малкия проблем. Т'ва от личен опит ти го казвам :) .

Лично аз не вярвам лаборатория да ти изследва маслото за 50лв. поне тай как съм гледал навремето как го правят Хамериканците по чуждите форуми.

Последна промяна от morfei1 на Вто 06 юли 2021 8:16, променено общо 1 път.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот brum » Вто 06 юли 2021 8:16


Наясно съм с проблемите им. Тоя моя е с никасилови цилиндри - още един проблем.

За 1.5% нафта (ако кажем, че 1% е границата) - или ще сменям маслото по-рано, или ще слагам по-гъсто масло. Така мога да отложа ремонта за неопределено време.

А как се определя границата - не знам към момента.


Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот morfei1 » Вто 06 юли 2021 8:19


Кво значи по-гъсто масло, мотора си има норма за масло която е препоръчително да се спазва. 5W40 - 505.01 за без DPF и 5W30 - 507.00 за с DPF, без оглед на пробега.

Начи ако си съвсем наясно с проблемите на PD като цяло, ще се насочиш или към дядовците с роторките или към комън рейл. И двато мотора са в пъти по надежни спрямо PD, въпреки че всеки от тях си има също своите недостатъци.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9891
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот group® » Вто 06 юли 2021 8:37


Не знам, защо толкова старателно се опитвате да го откажете?!
Тест на масло е нещо много полезно за хора, които педантично се грижат за колите си.
Може да бъде полезно и при покупка на кола.

Браво, че споделяш информацията brum!
Дано има пробив. И аз бих си направил такъв тест.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот milmar » Вто 06 юли 2021 8:56


Далече съм от мисълта, че някой от пишещите в темата си създава или променя мнението и убеждението от две прочетени думи. Просто разсъждавам, ако аз направя теста, какво бих предприел след това. Нямам време да проверявам тези неща и давам тема за разсъждения на колегата, и без това се е заел, да провери, а ние наготово да прочетем. Не е нагло, а просто откровено :-) .


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка за наличие на дизел в маслото?

Мнениеот brum » Вто 06 юли 2021 13:29


morfei1 написа:Начи ако си съвсем наясно с проблемите на PD като цяло, ще се насочиш или към дядовците с роторките или към комън рейл. И двато мотора са в пъти по надежни спрямо PD, въпреки че всеки от тях си има също своите недостатъци.


T5 Multivan исках с 4х4. Бензиновитр са като бяла лястовица. Дизелите са с 2.5 ПД до 2010, а после са малолитражки (2л на бус). Това е причината за 2.5 мотора.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 60 госта