Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
kukata_pasat
Мнения: 863
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот kukata_pasat » Нед 25 окт 2020 15:35


Здравейте колеги имам Ауди А 4 Б6 1.9 AVF 130 КС и в скоро време му предстои смяна на маслото защото в момента е на 8300км.Извинявам се че пиша в форума на Фолксваген,а не в този на Ауди просто този е доста по често посещаван и колегите са по отзивчиви.Решил съм като сменя маслото да използвам добавка за почистване на бардал https://bardahl.bg/bg/product/i/4293 понеже едни разбирачи ме наплашиха че ми е заминал разпределителния вал защото се чува съвсем леко боботене в въздушния филтър в следствие от недобре затварящи клапани,аз понеже винаги се надявам да е по малкия дявол се съмнявам,че проблема може да се корени в старото замърсено масло от което повдигачите да са замърсени и да не изпълняват функциите си нормално и съм решил първо да опитам с промивка и смяна на маслото,да видя резултата и след това да мисля за вала.Моля ви за мнения по въпроса за промивката и поставената ми диагноза разпределителен вал.Мерси предварително.

Последна промяна от kukata_pasat на Нед 25 окт 2020 16:40, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Промиване на двигателя с смяната на маслото за и против

Мнениеот muns61 » Нед 25 окт 2020 16:11


Няма да помогне, но няма да навреди.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот cecoa1 » Нед 25 окт 2020 17:45


Не се плаши от смяна на вал, около 600-700лв е с работа и нови читави части.
Промивка не вреди, но едва ли ще помогне.


kukata_pasat
Мнения: 863
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот kukata_pasat » Нед 25 окт 2020 17:56


cecoa1 написа:Не се плаши от смяна на вал, около 600-700лв е с работа и нови читави части.
Промивка не вреди, но едва ли ще помогне.

Не се плаша,разбирача който даде тази диагноза каза,че може и много време така да си кара без да има проблеми.Единствено се притеснявам ако евентуално работата на вала се влоши дали може да ме остави на пътя.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот cecoa1 » Нед 25 окт 2020 18:00


По принцип не може да те остави на пътя. А и не се влошава толкова бързо.
Аз бих отворил поне капака за да видя какво е състоянието.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот stefan4o » Нед 25 окт 2020 19:53


kukata_pasat написа:
cecoa1 написа:Не се плаши от смяна на вал, около 600-700лв е с работа и нови читави части.
Промивка не вреди, но едва ли ще помогне.

Не се плаша,разбирача който даде тази диагноза каза,че може и много време така да си кара без да има проблеми.Единствено се притеснявам ако евентуално работата на вала се влоши дали може да ме остави на пътя.

Майка ми я качиха на пътна помощ. Строши вал на магистралата.AWX двигател.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот valiosport » Нед 25 окт 2020 20:21


Кука, за да добиеш представа, при мен имаше повишен разход на празен ход, от рода на 1,0-1,1л/ч и много характерно е силното боботене.
Една сутрин отидох да закарам баща си до гаража и ми направи впечатление че като пуших цигара покрай колата, много силно боботеше и нямам спомен така да е работил двигатела, но си казах че сигурно е нормално, щото малко преди това бях монтирал тръба от голф 4 Р32 Дсг от филтърната кутия до фара. Качих се и тръгнах към нас и зададох газ и колата се разчука, пуснах педала и спрях пак да огледам какво се случва, на празен ход не чукаше, подавах газ няма проблем и се прибрах но ми дойде на акъла откъде чукаше.
Намерих вал от един приятел в Троян на Колбеншмид и я карах може би около 2-3 седмици преди да го смена, дори до Троян отидох с голфа, чукане нямаше. Даже до последно я карах и я закарах в гаража на ход вече да почвам ремонта.
Като свалих вала първия повдигач имаше малка дупчица и се виждаже пружината, явно не беше голяма дупката и успяваше да напълни повдигача с масло


kukata_pasat
Мнения: 863
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот kukata_pasat » Нед 25 окт 2020 21:05


При мен боботенето е слабо,след като за него ми съобщиха без аз да съм усещал по странен шум до сега(не че съм знаел за какво да се ослушвам)завишен разход не констатирам,градско в Плевен 7.8-8 дълъг път 5-5.2литра на 100км проблеми с вървенето нямам, веднъж само имах грешка р0102 нисък въздушен поток,но изчистих дебитомера и маф сензора с спрей за почистване на дебитомери и изчистих грешката и колата се оправи. Просто от както ми вкараха тази муха в главата с вала мира не ми дава и все се опитвам да отрека диагнозата.

cecoa1 написа:По принцип не може да те остави на пътя. А и не се влошава толкова бързо.
Аз бих отворил поне капака за да видя какво е състоянието.

Колега Цецо.Като махна капака на главата за да видя състоянието на вала ще трябва да махна и кобилиците(или там както се наричат) които натискат дюзите.Въпросът ми е може ли да възникне някакъв проблем от тази интервенция като ги махна на как да разбера дали има евентуален проблем с вала.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот valiosport » Нед 25 окт 2020 21:32


Кука никви кобилици не се махат, щото после трябва дюзи да регулираш. Махаш само капака вдигаш едното колело във въздуха и включваш 6-та и въртиш колелото докато първа гърбица дойде Отзад или отгоре, наблюдаваш странично на гърбицата дали има осенък, ако прави осенък вала е тръгнал. Най-често яде крайните гърбици, огледай всичките да си по спокоен. Ако е в краен стадий вала гърбицата не стои остра а се заобля като яйце и има обесцветяване на метала, ако имаш път към Ловеч може да ти покажа износен вал на ПД


kukata_pasat
Мнения: 863
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот kukata_pasat » Нед 25 окт 2020 22:07


Бате Вальо от Ловеч ли си,но така кажи мога да дойда по всяко удобно за теб време да погледнем вала когато ти е удобно пиши на лс аз съм от братския Плевен и разходката до Ловеч винаги ми е приятна.


Потребителски аватар
NathaN
Мнения: 247
Регистриран на: Съб 02 юли 2011 9:17
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: PD 131кс BLT 2006
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот NathaN » Нед 25 окт 2020 22:25


и аз го имам това боботене и някой път доста се чува и карам така няма ядове, иначе и аз съм от Плевен с ПД това боботене аз смених повдигачи и лагери, но при мен не се оправи иначе вала ми е добре. Казаха ми че проблема ми най - вероятно е всмукателен клапан, но не ми се занимава да отварям глава и да си карам така, както ти казват колегите вала можеш да си го провериш сам имам едни познати които на ПД много разбират, като цяло от както имам колата само те ми я правят никой друг не ми е пипал колата освен тях и няма ядове.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот valiosport » Нед 25 окт 2020 23:23


NathaN написа:и аз го имам това боботене и някой път доста се чува и карам така няма ядове, иначе и аз съм от Плевен с ПД това боботене аз смених повдигачи и лагери, но при мен не се оправи иначе вала ми е добре. Казаха ми че проблема ми най - вероятно е всмукателен клапан

От клапан може да боботи, но ако ми говориш за характерната работа на ПД като махнеш ауспусите, не не е това, боботенето се чува във кутията на филтъра. Клапан ако не затваря плътно, на тест за компресия ще излезе някой цилиндър с по ниска компресия.

kukata_pasat написа:Бате Вальо от Ловеч ли си,но така кажи мога да дойда по всяко удобно за теб време да погледнем вала когато ти е удобно пиши на лс аз съм от братския Плевен и разходката до Ловеч винаги ми е приятна.

Знам че си от Плевен, казвал си. След 14,30 тази седмица съм свободен, ако ти се идва може да видим вала 11 болтчета са, имам обезмаслител ще обезмаслим гарнитурата и ще мазнем с масло устойчив силикон че тия капаци често протичат след махане, ще го стегнем капака на 10нм както го дават. Инструмента си го карам в багажника знаеш аз сервизи не ползвам. Аз тая седмица два пъти идвах на метро, дори днес минах през Плевен че си идвах от село


Потребителски аватар
NathaN
Мнения: 247
Регистриран на: Съб 02 юли 2011 9:17
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: PD 131кс BLT 2006
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот NathaN » Пон 26 окт 2020 6:08


Мдаа точно за боботене във филтъра, и не знам къде тука в Плевен може да се направи този тест за компресия. Най - интересното е, че това боботене някой път се чува много, някой път се чува слабо, а някой път въобще не се чува и колата работи като часовник и не мога да си го обясня. Добре ако е така както казваш за компресия та няма ли да прави проблем при по - студено време сутрин да пали трудно? Понеже нямам такива ядове колата е чакмак и пали от ряз. Другото относно гарнитурата, гледам че си писал, наскоро я сменях и онзи ден я гледах пак цялата от зад блока се ольоскала в масло и дори по кората имаше... Явно и силиконец ще трябва.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот valiosport » Пон 26 окт 2020 10:38


Щом е понякога не е клапан, по скоро демпферния маховик, натисни съединитела и пробвай пак. Клапан не се криви току така, виж биела се криви при дръпване на вода, но там вече са други симптомите, разминаване в компресия между цилиндри почти винаги ще има, но не трябва да е повече от 5 атмосфери за ТДИ двигател


Потребителски аватар
NathaN
Мнения: 247
Регистриран на: Съб 02 юли 2011 9:17
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: PD 131кс BLT 2006
Местоположение: Плевен

Re: Промиване на двигателя със смяната на маслото за и против

Мнениеот NathaN » Пон 26 окт 2020 12:34


Мдаа маховик ми е тръгнал и се чува



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта