Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангренажна верига- Решен.

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангренажна верига- Решен.

Мнениеот polovera_9n3 » Чет 09 яну 2020 1:06


Здравейте колеги. Търсех и рових доста в търсачките и нищо конкретно не открих за моя проблем. Та след седмица в гаража- днес тръгвам за работа, качвам се в колата, паля, вадя я от гаража, тръгвам лекичко и чух едно доста яко пукане някъде отпред. Викам си- това пък какво беше, и докато се чудя- лампата за маслото светна и зумера се разписка, веднага гася мотора и слизам- проверявам маслото- на макс. Гледам гледам- уж всичко наред. Пак паля и тръгвам обратно към гаража- няма и 50 метра супер лекичко- лампата за маслото пак светна, и след 5 секунди угасна. Стигам пред гаража и гледам един бус се мота там. Загасих, изчаках да се разкара, запалих и я прибрах вътре- последния път лампата не светна. Колата е на почти 200 000 реални, щото от почти нова е при мен. Когато запали- пали си нормално- няма странични шумове. Та... знам, че има там някакъв шестостен, дето прави е такива работи като превърти. Колата ще се кара на сервиз с платформа, но никъде из нета не го намирам тоя шестостен. Гледах и видеа, се вижда там, че има и верига на балансиращия вал, но и нея не мога да открия в сайтовете за части. и Няма намиране, не за друго, ами да видя и да знам колко ще се друсна за ремонт и части долу горе... Предварително благодаря.
И предварително се извинявам, ако съм объркал раздела- чудех се в Поло или в дизели, и реших тук...

Последна промяна от polovera_9n3 на Чет 16 яну 2020 7:50, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.

Мнениеот tdi fen » Чет 09 яну 2020 8:34


мисля,че няма шестостен комплекта ,който се сменя се състои от 4 зъбни колела обтегач и верига скъпичък е към 600-700 лв https://youtu.be/6FwuLz3qHmA


Потребителски аватар
vasko__2
Мнения: 995
Регистриран на: Чет 19 фев 2009 0:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.

Мнениеот vasko__2 » Чет 09 яну 2020 12:22


Къса се веригата задвижваща маслената помпа. Често тогава се поврежда и зъбното колело на коляновия вал(оригинално е комплект с вала).Това им е слабо място на тези двигатели.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.

Мнениеот samo_pechka » Чет 09 яну 2020 13:55


Обтегача и веригата се сменят по план график. Не съм сигурен на колко км ( 120к.км ?) , но са често явление проблемите след 180к.км с веригата, дори и при добри масла. Запознатите сервизи препоръчват при тези коли смъкване на картер, след достигане на 180к.км за да няма изненади после.
П.п. тя трябва да е "тропала" вече чувствително при теб. Не си обърнал внимание сигурно. Ще видиш предполагам колко се е скапал обтегача и как веригата е търкала в близост.
Понеже нямам досег и не съм се занимавал с точно такава, потърсих нещо като упътване в нета за смяната , за да няма и друг колега изпищял https://www.a2oc.net/community/index.ph ... ent.35539/


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.

Мнениеот polovera_9n3 » Чет 09 яну 2020 23:41


Благодаря за информацията колеги. Колата допоследно с мотора не е имала ама абсолютно никакви сериозни проблеми, освен един пукнат маркуч за нафтата и една ролка на генератора дето забиваше понякога. Последно почивах почти месец, в гаража смених каквото имаше за смяна по окачването, стана като гумена топка... Ама както и да е, кола е, кара се, троши се... то тва добре, че стана пред гаража, че последно имаше доста дълги пътувания с нея посреднощ из магистралите. Ако беше изпаткало там някъде, сигурно и мотора щеше да е за кофата. За събота ще уговоря платформа до сервиза, че не ми се рискува да я карам или да ме дърпат през града. Ще снимам и ще пиша каква е белята. ... Че се чупи баш след празниците, и положението си е :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm :stumm майна..... :Mr Green Fun


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.

Мнениеот polovera_9n3 » Чет 16 яну 2020 6:52


Та вече колата е готова, сменена е веригата комплект с водача и обтегача...
колата с платформа я закарах в сервиз....
Прикачени файлове
начало.jpg
начало.jpg (71.57 KиБ) Видяна 2557 пъти
картер поло.jpg
След сваляне на картера, вътре има още един "леген", в който е цедката на маслената помпа...
картер поло.jpg (38.49 KиБ) Видяна 2556 пъти
верига2.jpg
Като свалихме и него се показа долната част на ангренажното задвижване. Следва сваляне на ангренажния ремък, ролката на коляновия вал, и там какво да видим- снимката е малко лоша, но водач- разбит, обтегач- разбит, начупен, веригата разтегната, балансиращия вал не беше на градус...
верига2.jpg (34.43 KиБ) Видяна 2556 пъти
верига 3.jpg
Тук вече е монтиран новия комплект. Следва събиране на всичко. Междудругото обслужихме и стартера. След този ремонт мотора работи значително по-стегнато и по-тихо.
верига 3.jpg (53.32 KиБ) Видяна 2556 пъти


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангренажна верига.

Мнениеот polovera_9n3 » Чет 16 яну 2020 7:16


Десния венец е задвижването на маслената помпа. Направете разлика колко е опънат обтегача на старата верига, и колко на новата. Стария беше излезнал докрай, и в комплект с разтегнатата верига- без голямо усилие превъртях на ръка веригата оклоло венеца на маслената помпа. Та колко ми струва това- откак стана проблема досега- 330лв комплекта верига+ ролките водача и обтегача, 150лв труд, 20лв семеринги+ 25лв литър масло= 525 лв излезе смяната на тази верига, отделно още 50 лв за пълно обслужване на стартера... Та който кара 1,4ТДИ да знае, че има такова животно като тая верига, дето не се споменава никъде за нея в сервизните книжки, но ако изпатка на някоя магистрала- мотора отива в кофата, аз имам късмет, че стана пред гаража ми, и успях да реагирам и нямам абсолютно никакви щети по мотора.... :beer
Ще променя заглавието на темата, за да може да се намира по-лесно....


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангрежажна верига- Решен.

Мнениеот samo_pechka » Чет 16 яну 2020 11:24


Много добре! А ангр. ремък? Моментът е бил идеален , дори и да е имало още време до смяна


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангренажна верига- Решен.

Мнениеот polovera_9n3 » Пет 17 яну 2020 21:08


Ангренажния ремък с ролките и водната помпа е сменен преди няма и 20 000км. Няма смисъл пак.
Интересно... в комплекта верига, обтегачната плочка и ролките, бяха само 3 те ролки без тази на коляновия вал. Като ги замерихме старите с микрометър, нямаха старите абсолютно никакво износване спрямо новите. Тази на вала също. те са еднакви по диаметър, брой зъбни колела- всичко. Износването беше на веригата основно, и на водача и обтегача....


BlackSpot
Мнения: 5
Регистриран на: Пет 20 фев 2009 18:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofiq

Re: Polo 9n3-2007 1,4TDI BNM-Проблем с маслена помпа.Ангренажна верига- Решен.

Мнениеот BlackSpot » Пет 10 юни 2022 8:14


Здравейте, да повдигна леко темата. Някой колега в София да е правил процедурата? Къде и какво точно е сменил, ако може да сподели впечатления и подробности? Поздрави :)



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта