Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Сря 22 юли 2020 22:54


valiosport написа:Имат значение разбира се.. По дебелостенния е отгоре, а какъв цвят е не знам, защото слагам на Бош а там са черен и черно бял.
Интересно ми е какъв ремонт ще направиш.. Динамометричен ключ взе ли си, тия болтове на дюзите кесим не се затягат защото дюзата разчита само на по един болт и слагай нови щото ще видиш като вземеш да ги натягаш на градуси как главите щети останат в ръцете

Взех динамометричен, взех болтове за дюзите, взех индикаторен часовник със стойка, взех ремонтен комплект на елринг, взех си камък за болта на коляновия вал че е 12 стенна звезда, а нямах такава, всичко съм взел, остава утре сутринта да я почна.




Rtt T
Мнения: 55
Регистриран на: Вто 21 апр 2020 9:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот Rtt T » Чет 23 юли 2020 15:45


успех колега явно си решил да правиш всичко като по учебник,щом си взел индикаторен часовник


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Чет 23 юли 2020 17:27


Без магнитната стойка все едно нищо не правиш, така става най-прецизно, виждал съм страшни методи на регулиране, чак смях ме избива :mhihi


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Чет 23 юли 2020 23:36


Днес я направих за 4 часа. Дори часовника не беше нужен, защото като се приравни гърбицата за всмукателния клапан на вала със кръгчето на кобилицата ефекта е същия, но все пак гледах кога спира стрелката на часовника. Голям стрес брах като стягах болтовете на дюзите на последните градуси, а при кобилиците тези 90 градуса си бяха мъка, имах чувството че ще се скъса болта :mhihi :mhihi . Както и да е ремонта мина добре, после от 3тото 4тото въртене запали, изпуши си доволно сиво/бяло, пак си цъкаше/тракаше въпросното нещо докато позагрее и мисля скоро да сменям маслото пак. Чувствам, че няма да изчезне тоя шум дори след това и ще се наложи да се сменят повдигачите.
Имам друг въпрос, като седи колата и работи на място, след известно време почва да пуши синкаво, не много, но ако съм я пуснал по баир на свободна и после подам газ си изпушва кажи речи обилно. Дали не са износени гумичките на клапаните, въпреки че не гори много масло и на 10хил.км. доливам най-много 1л.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пет 24 юли 2020 0:44


Гумички, като тръгнеш да сменяш повдигачи ще разкопчаеш и клапаните, 12 лева са гумичките на елринг


@nTon
Мнения: 79
Регистриран на: Чет 06 сеп 2018 18:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот @nTon » Пет 24 юли 2020 7:12


А да питам, знаещите: ако въпросния реглаж не се направи в най-натиснатото положение на дюзата, както е правилното (щото съм го виждал), какъв би бил ефекта/резултата?


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пет 24 юли 2020 7:38


@nTon написа:А да питам, знаещите: ако въпросния реглаж не се направи в най-натиснатото положение на дюзата, както е правилното (щото съм го виждал), какъв би бил ефекта/резултата?

Все едно не си правил регулировка


@nTon
Мнения: 79
Регистриран на: Чет 06 сеп 2018 18:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот @nTon » Пет 24 юли 2020 8:12


Точно твоето мнение очаквах, но ще се радвам, ако обясниш защо, ввярвам, че ще е полезно на всички. Блаходаря!


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пет 24 юли 2020 9:20


А ще схванеш ли това което ще кажа? "
Регулиращия болт е със стъпка М10х1мм. Това означава че имаш 10мм болт със стъпка 1мм, тоест за един оборот на завъртане на регулиращия винт се навива с 1мм.
Сега да кажем че сте решили да правите регулировката на 0,25мм. преди ДМТ на Помпа дюзата, направил си регулировката на точните 180°,обаче дюзата има още 0,25мм(две десети и половина от милиметъра както казахме до достигане на ДМТ) или до точката на регулиране.

Както казах по горе винта е със стъпка М10х1мм, което означава 1мм за оборот, 0,5мм за 180°, 0,25мм за 90°.

Както казахме по горе решили сте да регулират дюзата 0,25мм преди точката на регулиране и като слезе още 0, 25мм надолу до точката на регулиране, без да пипате реглажния болт все едно сте натегнали дюзата с 90° и регулировката ви от 180 става на 90

Две десети няма да ги хване неопитното око никога, аз ги хващам защото съм бивш стругар :mhihi С две думи не си правете експерименти за да не плачете после, при студен старт нафтата е по плътна и при липса на хлабина буталото на дюзата има опасност да удари в дъното, или ще се подбие или ще изпадат пружините на дюзите при следващо разглабяне :mhihi


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пет 24 юли 2020 9:59


Сега се сетих преди време един майстор ми беше казвал че пренарязвал резбата на болтовете на дюзите и слага М8 болтове от железария.. Това също не го правете, дори по големия болт не е по здрав от оригиналния М6 който е с 10,0 клас на опън.
Един нормален болт М8 е с 5,8/6,8 клас на опън
Цецко Стамов, ако решиш да разкопчаваш клапаните на място и да подменяш гумичките ще слеза до мазето да ти снимам какъв ключ трябва да си направиш за свиване на пружините на клапаните?


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Пет 24 юли 2020 11:17


Мисля да я оставя така за сега, защото не ми се отваря пак, а мисля че няма и да се справя с махането на ремъчната шайба и вала. Ще объркам нещо 100%, твърде сложно ми идва. А гумичките на клапаните могат да се сменят без да се сваля главата така ли?


@nTon
Мнения: 79
Регистриран на: Чет 06 сеп 2018 18:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот @nTon » Пет 24 юли 2020 11:33


valiosport написа:А ще схванеш ли това което ще кажа? "



:mhihi

Отлично те разбрах! Благодаря :beer


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот valiosport » Пет 24 юли 2020 16:42


CeckoStamov написа:няма и да се справя с махането на ремъчната шайба и вала. Ще объркам нещо 100%, твърде сложно ми идва. А гумичките на клапаните могат да се сменят без да се сваля главата така ли?

Гумичките се сменят без да се маха главата да, попитах защото каза че ще сменяш повдигачи, а за да смениш повдигачи те вала го вадиш и си на една стъпка да разкопчаваш клапаните


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот Водния дух1 » Пет 24 юли 2020 16:58


Аз бих посъветвал колегата да прочете тук и там да се посъветва с други колеги/приятели и да занесе колата при някой майстор ,който''чува петела''.


CeckoStamov
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 25 фев 2019 19:59
Автомобил: Голф 4
Двигател: ASZ 2003

Re: Тракане/чукане/цъкане при студен старт 1.9TDI ASZ 131к.с

Мнениеот CeckoStamov » Пет 09 окт 2020 13:26


Здравейте колеги, със смяна на масло и добавка за хидравлични повдигачи на лики моли нямаше голям ефект. Днес паля и се спускам до магазина и няма тракане, качвам се в колата катеря баира, спирам пред нас и трака. На клипа се чува. Колата загря до 65 градуса на антифриза за това време. Като загрее напълно тракането изчезва, но ако я мачкам или карам екстремно из балкана се разчуква. Следващото нещо, което ще опитам е промивка с продукт отново на лики моли и ако не стане ще сменям повдигачите.
Към колегата @valiosport - Моля да ми изпратиш информация за инструмента за откопчаване на клапаните, защото ще сменя и гумичките.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 195 госта