Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот papa franku » Чет 06 авг 2020 23:09


Здравейте, това е първия ми пост тук, от скоро съм собственик на vw. Реших да споделя проблема си и решението му(сравнтелно ефтино и лесно) , дано на някой бъде полезно.

Края на миналата година закупих въпросната кола с 2.0тди, комон рейл двигател с 110 конски сили. Код на двигателя CBDC. Реални 180к километра, копувана нова от бг с документи. Всичко започна, когато се застуди, при палене на студен мотор между 2 и 10 градуса (при по-студно или топло време работи нормално). Двигателя пали нормално но до минута започва много силно тресене, вибрации и звуци все едно работи на 3 цилиндъра. Когато потеглиш е ОК, след няколко минути когато загрее мотора се оправя. На живо беше по-зле от колкото се вижда на клипа. Говорих с няколко майстора и накрая колата стоя няколко дни при най-известния във варна по TDI-та (няма да казвам име за да не правя реклама). Първоначално предположи маховик, после дюжи, после регулатор на налягането, след диагностики и тестове каза "сякаш нищо и няма на тая кола, всичко механично е наред и в норми". Като последно нещо реши да ъпдейтне софтуера, колата няма чип (още) и имаше няколко ъпдейта от VW. Миналия собственик ми беше казал че е ходил да му слагат ъпдейт за дизелгейт преди няколко години (не знам колко). На следващия ден ми каза да си взема колата и да покарам няколко дена да видя как ще е. За мое голямо учудване и негово също двигателя се оправи. От тогава до сега ( надявам се и за напред ) двигателя работи чудесно.

https://youtu.be/O9APB6IOSqs




Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2079
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот vladtod® » Вто 25 авг 2020 7:26


Браво ,че споделяш резултат, но за съжаление днешните кочини станаха като телефона в джоба ,не го ли ъпдейтнеш се *бава ..


Потребителски аватар
PzKpfW
Мнения: 209
Регистриран на: Нед 02 ное 2008 3:48
Автомобил: Golf 6
Двигател: CAYC
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот PzKpfW » Пет 28 авг 2020 23:01


Дааа, позната история. Моя 1.6 CAYC правеше абсолютно същото. И звучеше по абсолютно същия начин. И той се оправи след ъпдейт.


Потребителски аватар
no_name_bg
Мнения: 49
Регистриран на: Чет 25 мар 2021 20:55
Автомобил: VW Caddy
Двигател: CAYD 2011

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот no_name_bg » Съб 15 яну 2022 14:10


PzKpfW написа:Дааа, позната история. Моя 1.6 CAYC правеше абсолютно същото. И звучеше по абсолютно същия начин. И той се оправи след ъпдейт.



Колега какъв ъпдейт направи и при кого? Всеки път ли тресеше при палене или понякога само?


Потребителски аватар
PzKpfW
Мнения: 209
Регистриран на: Нед 02 ное 2008 3:48
Автомобил: Golf 6
Двигател: CAYC
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот PzKpfW » Съб 15 яну 2022 21:02


Това беше преди много много години. Колата тъкмо беше излязла от гаранция. Мой бивш колега и приятел беше приемчик в Ауди (Порше запад). Бях му я откарал и те я закачиха на диагностика. Казаха, че на колата и няма нищо и проблема е от дефектен софтуер. Те обаче нямали достъп с техните компютри да програмират Фолксвагени и ме препратиха в Порше изток. Там един приемчик с вид на дърт измамник веднага започна да ми обяснява как съм за дюза и как трябва да я сменя. В един момент се издадох, че всъщност знам за какво става въпрос и се разбрахме преди да се сменя дюза да се смени софтуера на мотора. Това беше направено след няколко дни и проблемът изчезна. А набедената тогава дюза все още работи след повече от 11 години и 272000км по родните пътища с хубавата ни нафта :smile

Съвет към всички колеги с двигатели EA189: При проблем закачете ODIS и стартирайте програмата за генериране на Readiness code. Тази програма вкарва двигателя в тестов режим и тества всички системи. Когато има проблем, програмата го изписва. Не разчитайте на диагностичната памет при тези двигатели. Там записи се появяват твърде късно, когато положението вече е станало прекалено лошо.


Потребителски аватар
no_name_bg
Мнения: 49
Регистриран на: Чет 25 мар 2021 20:55
Автомобил: VW Caddy
Двигател: CAYD 2011

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот no_name_bg » Пон 17 яну 2022 19:31


Благодаря за бързия отговор. Просто колата я имам от 9месеца и за първи път се сблъсквам с проблем при първо палене при по-студено време/3;4; до -5 градуса/
Пали на четвърт оборот и след 2-5 секунди оборотите почват да варират 300-1500, като през това време педала на газта въобще не реагира на натискане. Имам чуството, че едва не загася от тресене. Това ми го прави за трети път в рамките на месец. Акумулатора ми е куча марка, викам си от него ще да е ама пък върти?!?Другите варянти , които ми минаха са за подгревни свещи или дюза. Като цяло съм доволен от двигателя и освен едни 800лв за дюза други ремонти не съм имал за 12000км. Относно Порше Изток мисля, че знам за кой приемчк говориш(още работи там) , но аз не смея да оставя колата там, защото колата ми е със стария софт преди дизелгейт и със сигурност ще ми прецакат нещо, което така или иначе си работи добре.

Забравих да спомена, че преди проблемите с паленето смених крушките на плафоните и дневните с LED без да слагам съпротивления и колата отчете веднага изгорели кушки. Дали компа не се ошашква от това? Самия аз не намирам логика въпреки, че с тия модерни коли всичко може да се очаква. :banghead


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот tdi fen » Пон 17 яну 2022 20:18


имаш ли ваг-ком ,който да видиш дюзите след запалване на мен ми прилича на дюза


Потребителски аватар
no_name_bg
Мнения: 49
Регистриран на: Чет 25 мар 2021 20:55
Автомобил: VW Caddy
Двигател: CAYD 2011

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот no_name_bg » Пон 17 яну 2022 20:42


За съжаление нямам, а аз самия не смея да бърникам из неща които не са ми мн мн ясни. Ако се задълбочи проблема ще тръгна по майстори и ще видя кой какво ще се опитва да ме излъже и най-вече продаде lol


Потребителски аватар
PzKpfW
Мнения: 209
Регистриран на: Нед 02 ное 2008 3:48
Автомобил: Golf 6
Двигател: CAYC
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот PzKpfW » Вто 18 яну 2022 1:48


При мене през годините съм имал доста неизправности, които са предизвиквали нестабилни обороти или крякане. Първото беше софтуера, но аз подозирам, че тогава е започнал лека полека да дефектира EGR-а. След смяната на ангренажа колата също подобри оборотите на празен ход, особено в момента веднага след запалване, когато е студена. Когато ми се беше скапало термостатчето на горивния филтър също имах нестабилни обороти, но и трудно палене. Когато накрая EGR-а се скапа тотално имах нестабилни обороти и колата придърпваше при потегляне. Всички тези неща съм ги описвал през годините, само не знам доколко важат за 2.0TDI.

Не е никакъв проблем за човек да се снабди с диагностична програма и интерфейс. Парите, които ще дадете ще се избият след първите няколко диагностики. Варианти на пазара има много, не знам защо толкова хора се плашат да си правят сами диагностика. По кварталните гаражи е пълно с неграмогници, които се правят на диагностици.


Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот papa franku » Вто 18 яну 2022 21:13


В моя случай, диагностиката не показа никакви грешки и стойностите на дюзите тогава изглеждаха наред. Същото и при майстора. Взех си пиратския вагком от форума и съм доволен. Дори и кодирането на модули работи. Важно ако си взимате пиратски ваг-ком - никога не го ъпдейтвайте, засича си че не е лицензиран и си заключва кабела - става неизползваем.


Потребителски аватар
no_name_bg
Мнения: 49
Регистриран на: Чет 25 мар 2021 20:55
Автомобил: VW Caddy
Двигател: CAYD 2011

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот no_name_bg » Съб 22 яну 2022 21:36


PzKpfW написа:При мене през годините съм имал доста неизправности, които са предизвиквали нестабилни обороти или крякане. Първото беше софтуера, но аз подозирам, че тогава е започнал лека полека да дефектира EGR-а. След смяната на ангренажа колата също подобри оборотите на празен ход, особено в момента веднага след запалване, когато е студена. Когато ми се беше скапало термостатчето на горивния филтър също имах нестабилни обороти, но и трудно палене. Когато накрая EGR-а се скапа тотално имах нестабилни обороти и колата придърпваше при потегляне. Всички тези неща съм ги описвал през годините, само не знам доколко важат за 2.0TDI.

Не е никакъв проблем за човек да се снабди с диагностична програма и интерфейс. Парите, които ще дадете ще се избият след първите няколко диагностики. Варианти на пазара има много, не знам защо толкова хора се плашат да си правят сами диагностика. По кварталните гаражи е пълно с неграмогници, които се правят на диагностици.


Цитирах твоя пост защото видях,че си с почти същия двигател като моя. Аз съм с CAYD 1.6tdi vw Caddy. И аз имам съмнения за ЕГР но ми се иска да е нещо по поносимо от към цена хаха. Последните няколко дни въпреки по-ниските темпер. не ми прави тези номера, а си пали от 1/4 оборот.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот Andonov » Пет 28 яну 2022 11:30


Сблъсках се със същия проблем и със същия двигател на голф 6 1.6тди 105 коня.
След ходене по мъкитеи и смяна на доста неща, след затапване на ЕГР-а и спиране софтуерно проблема се реши.


Потребителски аватар
no_name_bg
Мнения: 49
Регистриран на: Чет 25 мар 2021 20:55
Автомобил: VW Caddy
Двигател: CAYD 2011

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот no_name_bg » Пет 28 яну 2022 20:07


А колата как се държи след затапването? Може ли да загрее при по-студено време в градски условия? Как седят нещата с регенерациите без функциониращ ЕГР?


Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 6, 2.0tdi тресене и вибрации + решение

Мнениеот papa franku » Съб 29 яну 2022 18:44


Колата се държи абсолютно нормално.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 192 госта