DPF пране - размисли и страсти

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
pavel31
Мнения: 108
Регистриран на: Пет 14 дек 2012 21:44
Автомобил: Skoda Kodiaq NS748Z TDI 140kW 4x4
Двигател: DFHA 2017
Местоположение: Варна

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот pavel31 » Нед 14 авг 2022 18:15


Здравейте колеги,
Колата ми е Passat B8 CRLB 2.0 TDI 150hp (2016). Каква е цената на един нов DPF филтър ?
Послепис: Забелязах, че почна да прави по-често регенерации: на около/ < 300 км. (50/50 градско/извънградско). Възможно е и кофти нафта... Скоро ще посетя Сами (Gunter Service) да видим как е здравето на ДПФ-а, но все пак ми е интересно колко струва един нов DPF.
Поздрави!




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот fur1ous » Нед 14 авг 2022 18:20


От 3 до 6 хиляди лв.
Според мен на филтъра ти му няма абсолютно нищо за евро 6 регенерации през 300км са много добре, повечето евро 6ци регенерират на 100-150км.


Потребителски аватар
pavel31
Мнения: 108
Регистриран на: Пет 14 дек 2012 21:44
Автомобил: Skoda Kodiaq NS748Z TDI 140kW 4x4
Двигател: DFHA 2017
Местоположение: Варна

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот pavel31 » Нед 14 авг 2022 18:41


Благодаря!
Ще споделя повече данни за ДПФ-а ми след като посетя сервиза.


iwan33
Мнения: 78
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот iwan33 » Пон 15 авг 2022 6:57


Здравейте колеги! Автомобила ми е от друга марка, но прочетох темата с интерес. По-назад има качени скрийншотове от програми за диагностика и ми стана интересно доколко коректни данни показват, все пак това не са инструменти за професионална употреба? Скрийншота по-долу е от програма, която аз ползвам да следя състоянието на DPF, добри ли са показателите? Да уточня, че на този етап нямам проблеми с колата, въпросите ми са от чисто любопитство...
Прикачени файлове
IMG_20220814_223051_836.jpg


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот fur1ous » Пон 15 авг 2022 8:57


Трудно е да се каже за друга марка, за всяка марка има различни алгоритми и итервали за регенерация. В опел форума нямате ли тема?

Иначе сам виждаш,че всичко излиза в норми, колата регенерира средно на 135км пробег което за мен лично е много малък пробег между регенерациите, но ако я караш само градско може и да е нормално.


iwan33
Мнения: 78
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот iwan33 » Пон 15 авг 2022 16:04


fur1ous написа:...В опел форума...
...всичко излиза в норми, колата регенерира средно на 135км пробег...

Толкова голяма тема по отношение на DPF действително няма, повечето неща, които ме интересуваха, ги намерих тук.
По отношение на нормите наистина всичко изглежда наред, въпроса е дали са коректни показанията. Може би трябва да потърся човек с професионална техника и да сравня показанията.
Що се отнася до 135-те километра, наскоро смених телефона и съответно наново инсталирах програмата. Може би заради това този пробег е толкова къс, на старите логове цифрите бяха нещо от порядъка на 450-500км., не мога да се сетя...


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот Svetlix » Пон 15 авг 2022 18:29


А този софт само за опел ли става или е универсален?


iwan33
Мнения: 78
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 20:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот iwan33 » Пон 15 авг 2022 20:05


По принцип при покупката избираш една марка, която ти е с доживотно обновяване на диагностичният софтуер. Можеш да си платиш софтуер и за друга марка, дори за няколко, но всяка от тях струва по 22$ на година.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот group® » Вто 16 авг 2022 1:03


iwan33 написа:По отношение на нормите наистина всичко изглежда наред, въпроса е дали са коректни показанията. Може би трябва да потърся човек с професионална техника и да сравня показанията.


Проблемът не е в техниката, а липсата на данни, референтни стойности и интерпретирането.
Когато аз задълбавах в тази тема се оказа, че няма реални измерители, по които да си вадиш изводи за състоянието на филтъра.
По форумите се хвърлят някакви стойности за диф. налягане, но често са плод на някакви мантри от незнайни разбирачи и дори не е ясно за какви генерации двигатели се говори (при vw).

Та трудно някой тук ще разчете нещата правилно.

Има тема за данни от конкретна генерация vw двигатели и пак не може да се каже, че има обективен начин за определяне състоянието на дпф.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6060
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 16 авг 2022 8:07


Едно време така се вълнувахме за катализаторите, имахме един пасатт В4 на 7 години, на който всички разбирачи искаха да му махнат катализатора, че бил запушен щом мирише на сяра като го понастъпиш. Това е било 2003г. Към днешна дата все още си върви безгрижно със същия този катализатор. Та и на ДПФ-а ще спрем толкова да му се задълбочаваме , но трябва да свикнем че проблемите обикновено са преди ДПФ-а, а не в самия ДПФ


Atanas85
Мнения: 101
Регистриран на: Сря 16 мар 2016 18:24
Автомобил: Vw touran 5Т1
Двигател: DFEA 2016

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот Atanas85 » Сря 21 сеп 2022 21:42


Някой може ли да препоръча сервиз в или около Пловдив за пране/почистване на ДПФ? От известно време ДПФа започна много чести регенерации и по-странното е, че постоянно следя с vag Dpf кога започва регенерация, за да я изкарвам до край, но к проблемът е там, че от две седмици както е на 42-50 % и изведнъж на 100% и започва регенерация. Преди това винаги започваше на 22 г калкулирана пепел, а сега на 22 г измерена пепел. Винаги калкулираната ми е била в повече от измерената, а сега обратно. Диференциалното налягане взе да се вдига много, днес настъпах колата на 42% показания на vag dpf уж и ми изписа 720 hpa налягане. Петък я настъпах на един баир и влезе в авариен режим, загасих запалих и се оправи. Грешката беше
19225 - Boost Pressure Regulation P0299 00 [101] - Control Range Not Reached


soulcrew
Мнения: 4
Регистриран на: Сря 25 окт 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот soulcrew » Сря 25 окт 2023 10:36


Здравейте.

Ще използвам тази тема, за да не откривам нова т.к. може би ще ми помогнете. Карам Touareg 2006 г., 3.0 TDI, 224 к.с. BKS двигател. Преди 2 седмици светна чек енджина заедно с реотана на свещите и мощността падна до авариен режим. Отидох на серви и по диагностика се оказа, че че грешката е за дроселовата клапа, която смениха с нова, лявото моторче на вихровите клапи и запушен DPF. Грешката за вихровите клапи изчезна за момента, след като смениха само лостчето, което ги отваря и затваря. В момента остана грешката на ДПФ-а и колаат все още е в авариен режим. По препоръка на майстора се опитах да пусна регенерация на ДПФ-а и евентуално да изгасне грешката, но не се случи. Карах я 3 пъти. Веднъж на 2500 оборота, веднъж на 2700, последния път - на 3000. Нада - все още си седи в авариен режим.
Обмислям почистване на ДПФ-а като следваща мярка и затова искам да се допитам до вас към кого да се обърна. Чувам негативни отзиви за Дунев и Ем Комплект 33, защото към тях се бях насочил и искам вашето мнение. Става въпрос за София.
Благодаря предварително.


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: DPF пране - размисли и страсти

Мнениеот Svetlix » Съб 11 ное 2023 17:29


Не знам въобразявам ли си, но когато карам в дъждовно и мъгливо време забелязвам, че DPF регенерира по-рядко. Някой с подобни наблюдения?



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 83 госта