EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
EOS TDI2.0
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 13 фев 2024 13:43
Автомобил:
Двигател:

EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот EOS TDI2.0 » Вто 13 фев 2024 14:28


Здравейте,

преди да пиша проверих чрез търсачката дали има тема с подобен проблем, но не открих.

Накратко: колата е EOS 2.0 тди, DSG от 2008 година. Основно се кара само лятото. Миналият месец (януари 2024) се наложи да я ползвам, поради проблем с основния ми автомобил. Е и тук започнаха проблемите.
1. Тъй като я карам само лятото акумулаторът сдаде фронта в студа - беше -6 градуса. Купих нов. Пали от раз, само с мисъл :-) Така я карах 9 дена.

2. На 22.01. в София, където бях паркирал беше минус 7 градуса. Запали от раз. Оставих я да поработи около 3 минути преди да тръгна. Минах 4 км до центъра и отидох по работа. След 40 минути се върнах и запали нормално. На излизане от центъра и около 2 км шофиране по "Ботевградско шосе" започна да претреперва и да сваля оборотите, съответно и предавките. Така мина още около 300 метра и угасна в движение. Отбих по инерция и пробвах да запаля. Уви само едно жестоко тресене като, че ли няма гориво. Викнах колега и ме издърпа до сервиза, където обслужват и ремонтират двете ми коли.

Момчетата предположиха някакъв дросел или дебитомер. Пръснаха го със стартер спрей и след много въртене запали. Отвориха горивния филтър и се оказа, че не е пълен догоре. Направих едно кръгче при вече работещата кола, обаче след около 15 минути пак угасна в движение както и първия път.
Да отбележа, че колата имаше около 3/4 пълен резервоар, последно зареден Август месец, предходната година.

Оставих я в сервиза и ми се обадиха след около 2 часа, че проблемът е в горивната помпа в резервоара. Един път работи нормално, после с намален дебит и това се повтаря постоянно. Сменихме я.

Взех колата и я ползвах около 50 км с 4 спирания. Движение по големите булеварди без задръствания и малко светофари. Тогава отново се повтори случката от първия път - двигателят започна да губи обороти, да претриса, предавките започнаха да падат, но този път не успя да угасне. Тресенето на място си остана. Пробвах да включа на скорост и да мръдна, но рязка загуба на обороти и се отказах.

Пак обратно в сервиза. На диагностиката няма видими грешки, но под зеленото на двигателя излезе грешка Р0642 - ниско напрежение във верига А. Смениха датчика на коляновия вал, който е част от тази верига и прозвъниха кабелите. Всичко е в норма. Колата са я пробвали в движение около 6 км и се държи нормално. Но след това оставена на място да работи 90 минути отново угасва.

Проблемът е, че на диагностиката вече не се показват никакви грешки, дори и скритата Р0642. Температурата се вдигна над 10 градуса и ако евентуално е имало проблем с нафтата в студа, то сега вече не е така.

Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо и какво е установил като причина?

Благодаря за търпението!




Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот radotom » Вто 13 фев 2024 14:56


Първо - добре дошъл във Форума. Рядко ми се случва да прочета толкова добре структуриран и обяснен въпрос дори и от стари потребители! :th_up

Докато четях, ми се въртяха спомени от разкази на стари шофьори за замръзнала нафта Ама това е било по времето, когато все още имаше зими
Принципно, в бензиностанциите още от края на есента започват да зареждат гориво с противозамръзващи добавки. А твоето си е от лятото, та явно ги няма. Башка, че е остаряло и парафина в нафтата се е поутаил.

Пробвай да сипиш някаква анти-гел добавка. На Бардал добавките са добри:
https://fanshop.vwclub.bg/dobavka-barda ... tika-dizel

Макар, че сега вече е жега и не трябва да има опасност от замръзване, де! :rolleyes


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот railfan » Вто 13 фев 2024 16:12


За най-сигурно аз бих източил тая нафта нацяло и бих налял нова.
Помпата е чувствителна при тези коли, а ако нещо се прецака ремонта няма да ти хареса като сума.


EOS TDI2.0
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 13 фев 2024 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот EOS TDI2.0 » Вто 13 фев 2024 16:15


radotom написа:Първо - добре дошъл във Форума. Рядко ми се случва да прочета толкова добре структуриран и обяснен въпрос дори и от стари потребители! :th_up

Докато четях, ми се въртяха спомени от разкази на стари шофьори за замръзнала нафта Ама това е било по времето, когато все още имаше зими
Принципно, в бензиностанциите още от края на есента започват да зареждат гориво с противозамръзващи добавки. А твоето си е от лятото, та явно ги няма. Башка, че е остаряло и парафина в нафтата се е поутаил.

Пробвай да сипиш някаква анти-гел добавка. На Бардал добавките са добри:
https://fanshop.vwclub.bg/dobavka-barda ... tika-dizel

Макар, че сега вече е жега и не трябва да има опасност от замръзване, де! :rolleyes


Благодаря за посрещането и мнението!

Нафтата като проблем беше съмнене №1. Обаче при смяната на помпата в резервоара не ми казаха за утайки или някакви замърсявания - ако имаше щяха да ги почистят. Момчетата в сервиза си разбират от работата - 16 години работя с тях и никога не съм имал забележки. Тази добавка ми я показаха - ползват я и те. Сега обаче и те се изчерпаха откъм идеи и реших да помогна с каквото може.

Притеснителното е, че няма нещо записано като грешка при диагностиката. А за да гасне колата по този начин означава, че не стига гориво в цилиндрите. Лошото е, че за да се засече проблема, според мен, трябва на момента да се проследи цялата верига от резервоара до цилиндрите, а не се знае кога ще се прояви точно проблема.

Другото е, че е възможно някой второстепенен датчик да се задейства но пък не записва данни затова.


kukata_pasat
Мнения: 869
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот kukata_pasat » Вто 13 фев 2024 19:00


Сигурно ли е че е сменен датчика на колянов вал,да не би да са уцелили менте датчик или евентуално да е измит и върнат обратно ти видя ли стария с очите си? Питам тези въпроси защото ще обясня как беше с мойта 1.9 ПД преди време угасна в движение и наби грешка датчик колянов вал изчистих я и колата запали после свалих датчик измих го с брейк клинър и всичко точно карах така една седмица на къси разстояния в града и нямаше проблеми и мислих че това е изолиран случай.Един ден тръгнах на дълъг път 70 км и на отиване всичко точно, обаче на връщане на средата на пътя колата пак угасна имах диагностика в мен изтрих грешката и запали от там нататък започна да гасне регулярно на 90 секунди работа после след три минути почивка пак палеше и така 35 км ги минах за два часа колкото да се прибера, тоест когато колата загрееше на някакви градуси датчика отказваше след лек спад в температурата за тези три минути се оправяше и после при най малкото покачване на температурата за 90 сек работа датчика пак отказваше.Когато се прибрах след престой колата отново нямаше проблеми, естествено на следващия ден смених датчика с нов и всичко се оправи.Споделям това защото при теб е горе долу същото след като за 90 Мин работа пак е угаснала.Аз бих се насочил отново към датчика защото симптомите са такива.Или си уцелил менте датчик или може да е изчистен и върнат на място си.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7656
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот goppa » Сря 14 фев 2024 7:14


Ако е запушен отдушник на резервоара и прави вакуум в него колата би реагирала така както е описано. Пали нормално след престой и след известно време гасне поради недостиг на гориво.


EOS TDI2.0
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 13 фев 2024 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот EOS TDI2.0 » Сря 14 фев 2024 10:48


goppa написа:Ако е запушен отдушник на резервоара и прави вакуум в него колата би реагирала така както е описано. Пали нормално след престой и след известно време гасне поради недостиг на гориво.


И това го пробвах ме. Последният път оставиха колата да работи без капачка на резервоара. :cry


EOS TDI2.0
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 13 фев 2024 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот EOS TDI2.0 » Сря 14 фев 2024 10:52


kukata_pasat написа:Сигурно ли е че е сменен датчика на колянов вал,да не би да са уцелили менте датчик или евентуално да е измит и върнат обратно ти видя ли стария с очите си? Питам тези въпроси защото ще обясня как беше с мойта 1.9 ПД преди време угасна в движение и наби грешка датчик колянов вал изчистих я и колата запали после свалих датчик измих го с брейк клинър и всичко точно карах така една седмица на къси разстояния в града и нямаше проблеми и мислих че това е изолиран случай.Един ден тръгнах на дълъг път 70 км и на отиване всичко точно, обаче на връщане на средата на пътя колата пак угасна имах диагностика в мен изтрих грешката и запали от там нататък започна да гасне регулярно на 90 секунди работа после след три минути почивка пак палеше и така 35 км ги минах за два часа колкото да се прибера, тоест когато колата загрееше на някакви градуси датчика отказваше след лек спад в температурата за тези три минути се оправяше и после при най малкото покачване на температурата за 90 сек работа датчика пак отказваше.Когато се прибрах след престой колата отново нямаше проблеми, естествено на следващия ден смених датчика с нов и всичко се оправи.Споделям това защото при теб е горе долу същото след като за 90 Мин работа пак е угаснала.Аз бих се насочил отново към датчика защото симптомите са такива.Или си уцелил менте датчик или може да е изчистен и върнат на място си.


Ще споделя с момчетата в сервиза твоят случай. Има една разлика при мен - не изписва никаква грешка. От тази гледна точка вакумирането на резервоара изглежда по-вероятно, обаче и това отпадна кагато поработи без капачка и пак изгасна.


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот NikMar55 » Сря 14 фев 2024 11:43


Както писа kukata_pasat от "лъжливи" датчици може да се побърка човек докато ги открие. Патих с Фиат Брава на 2 пъти заради такива, първия път беше от датчика на коляновия вал а втория от дюзата на карбуратора /моно инжекция/. Като загрееше колата и датчика отказваше, явно вътре намотката е била прекъсната и при студено прави контакт, при загряване се разширява и прекъсва. Пробата е лесна, закачаш го на мултицета и го загряваш със сушоара. Само дето трябва да прегледаш възможните причинители, за тях немога да помогна.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 15 фев 2024 20:43


Това е нафта, не бензин да старее. Проблема не е в горивото. И да напълни резервоара едва ли ще реши проблема.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот radotom » Чет 15 фев 2024 22:45


Не, но парафина вътре се утаява, слепва и става на желе.
Не-случайно, когато имаше и зими в България, имаше и поне по 2-3 теми за замръзнала нафта (основно на Г2 и Пассат В3) по магистралата.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот samo_pechka » Пет 16 фев 2024 11:56


Надали е причината от нафтата.
Някъде из нета бях засякъл мнение за ЕСП системата , за склонност да "гаси" мотор. Изключи я за пробата ( ще светне лампа на таблото )
Второто ако има старт/стоп система, може да се магерясва . Изключи я от бутона . Ако акумулатора е пътник, пак има сходни проблеми.
Като цяло много дразнещ проблем. Аз също го имах нещо подобно на този проблем. При мен обаче се прояви на два пъти при излизане от остър завой и изключване от предавка ( ръчна кутия ) . Загасна ми, запалих я от бутона и си продължих , не намерих причината и в двата случая. От близо три години не се прояви повече като проблем .
Странното е, че съм се мъчил няколко пъти после да го провокирам, не се получаваше.
Записвам се за темата ,
П.п. замислих се да не би при теб да има проблем с нужното налягане в рейла, или стружки нещо..


EOS TDI2.0
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 13 фев 2024 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот EOS TDI2.0 » Пон 19 фев 2024 18:06


Обновена сводка:

Колата е още в сервиза. Проверени са и дюзите. Няма проблеми по тях - проверени при Иван от Яна. Проблемът все още остава наличен.

Колата се пали и работи около час на място, докато загрее. Няма отклонения. Когато обаче се направи проба за тръгване, почти веднага започва да се "дави" и е готова да угасне. Веднага след такова състояние е проверен горивния филтър дали има нафта в него. Вече проблемът е след него, защото има гориво до горе. Най-неприятното е, че вече не изписва никаква грешка, да знае човек откъде да я подхване.

Има подозрения дали все пак някоя дюза не дефектира като се загрее до 90 градуса.


Потребителски аватар
boichopavlov
Мнения: 186
Регистриран на: Чет 13 юли 2006 21:37
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2006
Местоположение: Плевен

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот boichopavlov » Вто 20 фев 2024 7:05


Запушен ДПФ? Отворете АГР или сонда и опитайте!


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7656
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: EOS 2.0TDI 2008 гасне в движение

Мнениеот goppa » Вто 20 фев 2024 7:23


Да. При запушен ауспух също няма да записва грешка и ще гасне.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 189 госта