Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Какво има предвид водачът на МПС-то отпред пускайки десен мигач?

В насрещното платно НЕ идва друг автомобил и можеш да ме изпревариш безопасно!
27
96%
В насрещното платно НАБЛИЖАВА друг автомобил, незабавно преустанови изпреварване!
1
4%
 
Общо гласове: 28
Потребителски аватар
lz1kka
Мнения: 295
Регистриран на: Вто 25 апр 2006 9:57
Автомобил: Audi S7
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот lz1kka » Съб 30 мар 2024 9:19


Привет на всички!

С мой близък приятел имаме дългогодишен спор, който е крайно време да решим и за целта отварям анкета.

Въпросът е следният... Нека предположим, че шофираме с автомобил по междуградски двупосочен път със завои. Действието се развива в Европа, където движението е дясно (т.е. автомобилът е с ляв волан). Наближаваме автомобил пред нас, който искаме да изпреварим. Приемаме, че автомобилът пред нас ни е забелязал в огледалото и е разбрал за намеренията ни. Оказва се, че пътят е така устроен, че често водачът пред нас има по-добра видимост за насрещно преминаващи автомобили и поради тази причина водачът пред нас решава да ни даде светлинен сигнал пускайки десен мигач за да ни помогне да разберем дали в насрещното движение идва автомобил и дали изпреварването ни би било безопасно...

Въпросът е - Какво има предвид водача пред нас с пускането на десен мигач?

А) В насрещното платно НЕ идва друг автомобил и можеш да ме изпревариш безопасно!

Б) В насрещното платно НАБЛИЖАВА друг автомобил, незабавно преустанови изпреварване!

С подобна ситуация се сблъскваме при почти всяко извънградско пътуване, особено когато на пътя има ТИР, но явно въпросът се възприема двусмислено, което е и предпоставка за много опасни инциденти!




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот samo_pechka » Съб 30 мар 2024 11:12


Преустановяваш изпреварването.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот batjoro » Съб 30 мар 2024 11:15


Мисля, че няма никакво двусмислие. Десен мигач означава, че е безопасно да го изпревариш.
Случвало ми се е да ми подадат десен мигач и още преди да се изнеса за изпреварване да ми включи ляв мигач, защото се е променила ситуацията и отсреща идва някой.
Нещо важно: Никога не се доверявайте на 100%, защото отсреща може да идва автомобил, а десният мигач на този пред вас да е подаден защото ще спира на крайпътна отбивка!


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот gadnyara » Съб 30 мар 2024 11:21


Десен = "Предлагам съдействие да ме изпревариш, според мен има достатъчно свободен път напред".
Ляв = "Според мен няма шанс за безопасно изпреварване". Обикновено се ползва като корекция след "десен". Или когато настигнатият забележи нетърпеливост и нервно показване вляво.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 30 мар 2024 13:20


Естествено, че означава, Действай, безопасно е. Левият мигач в тази ситуация означава, Задръж, не е безопасно сега.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот fur1ous » Съб 30 мар 2024 14:15


Нищо не означава, ако нямам видимост няма как да се доверя на друг, че е безопасно да изпреваря.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот samo_pechka » Съб 30 мар 2024 15:07


Затова съм написал:
samo_pechka написа:Преустановяваш изпреварването.

Когато един човек не е сигурен кво значат подадените му знаци, значи преустановяваш изпреварването или ако го правиш, се доверяваш на собствената си преценка.
Иначе-да, когато ти се подаде десен: имаш фронт да изпревариш
Когато е подаден ляв, значи - не.
Но в случай , че пред теб иска да отбие /завие/паркира може да се изтълкува грешно. Абе умната.
Аз лично съм изпадал в кофти ситуация и не преценя ли, че имам фронт/видимост , не се доверявам на 100% на подадени сигнали.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот Кайзен » Съб 30 мар 2024 16:19


Ако подадения сигнал е къс - две-три премигвания означава, че можеш да изпревариш.
Ако подадения сигнал е продължителен - иска да отбие /завие/паркира.

Удоволствие е да се кара с истински шофьори през планински преходи. Още по-голямо удоволствие е като се водят няколко автомобила, но всички трябва да знаят како означават сигналите. За съжаление все повече са каруцарите по пътищата. Особено в западна Европа.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2116
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот Petrolhead » Съб 30 мар 2024 17:57


fur1ous написа:Нищо не означава, ако нямам видимост няма как да се доверя на друг, че е безопасно да изпреваря.


И аз съм така. И да ми мигат и да не ми мигат, ако нещо не ме кефи, не изпреварвам.

Самият аз пускам десния мигач, ако знам че карам бавно и знам че преча. И не само пускам мигач, а и намалям драстично


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1631
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот MMX » Съб 30 мар 2024 20:55


Няма как с десен мигач да ти казва, че отсреща идва някой - може да го направи някой, който не знае какво прави (предупреждението става с ляв мигач). С десен мигач ти казва, че ще отбива скоро или ти дава сигнал, че може да го изпревариш, НО важи основно за камиони. Лек автомобил да ти дава съвети дали отсреща има движение е безсмислено и тъпо (може да видиш сам), така че най-вероятно мисли да отбива, спира или завива.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот georgebonev » Съб 30 мар 2024 21:10


Ако забележа, че някой бърза зад мен и иска да ме изпревари, в първата възможност му пускам десен мигач за кратко и се прибирам възможно най-в дясно и леко намалям, за да може да види напред ситуацията, да си прецени и да ме изпревари.
Ако съм сгрешил първоначално, след десния мигач, пускам кратък ляв и се изнасям леко в ляво, за да попреча на изпреварването.
И в двата случая, ако преди това няма възможност за изпреварване (завои, много насрещни автомобили...), се опитвам да забързам, ако мога и позволява ситуацията.

За благодарност.. кратки аварийни от изпреварващия и мигване с дълги от изпреварвания.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот dalgia-73 » Нед 31 мар 2024 6:12


Имал съм случай подава ми се десен мигач да изпреваря,и насреща след 3-4 секунди се появява автомобил.Водачът беше на преклонна възраст.Чувал човека,че се подава мигач за изпреварване ама недоразбрал.Далече съм от мисълта че беше нарочно.Явно толкова си можеше човечеца.Така,че имайте едно наум.На камионджиите по може да се има вяра,но все пак отговорността си остава на тоя който изпреварва.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 31 мар 2024 6:57


Аз пускам десен мигач с 2-3 премигвания и намалявам скоростта леко с изнасяне плътно в дясно когато пускам някой да ме изпревари.
Случвало ми се е и да пускам ляв мигач за да предотвратя изпреварване, което виждам, че няма да е безопасно


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 892
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот MamaMy » Нед 31 мар 2024 8:43


Явно в школите на запад преподават и колегиалност на пътя. Всички шофьори там са запознати със сигналите и ги ползват редовно. Примери: при включване в многолентов път движещите се в платното в което трябва да влезеш ти се преустройват в съседното ляво платно и ти осигуряват чист коридор за да се включиш без да намаляваш дори. За спиране и дума не може да става. Когато те изпреварва камион или дълъг автобус веднага след като те изпревари неговата задница пресветкаш с дълги за да знае, че вече може да се прибира безопасно. При много лентови пътища и плътно движение във всички ленти всяко преустройване е песен. Докато пуснеш мигач и веднага лентата към която си се насочил намалява или спира и те пускат да влезеш. Това дори и в най-голямото задръстване го има. Особено в Германия. Съответно при подобен жест се отговаря. При нас е прието Благодаря да кажеш с аварийки, но на запад основно се ползва ляв мигач, десен мигач няколко пъти бързо. ако правиш колона или някой зад теб много бърза, съвсем естествено е при първа възможност да те изпревари безопасно е да му пуснеш десен мигач. Ако се натиска, но няма такава възможност пускаш ляв. Има и други, но не се сещам в момента. Има и знаци с ръце като "много моля", "извинявай" и други подобни. Това не е само до манталитет. Задължително е!


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1631
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Кога и как подпомагаме с мигач водача на МПС, което ни изпреварва?

Мнениеот MMX » Пон 01 апр 2024 19:26


dalgia-73 написа:Имал съм случай подава ми се десен мигач да изпреваря,и насреща след 3-4 секунди се появява автомобил.Водачът беше на преклонна възраст.Чувал човека,че се подава мигач за изпреварване ама недоразбрал.Далече съм от мисълта че беше нарочно.Явно толкова си можеше човечеца.Така,че имайте едно наум.На камионджиите по може да се има вяра,но все пак отговорността си остава на тоя който изпреварва.

Гледай филма Дуел по темата (от 1971).

Иначе с мигачите имаше и по-висш пилотаж. Когато се движи група от 2-3 коли и между тях има други МПС, предния подава ляв мигач (ако не се бъркам) за да каже на следващия от своите хора, че може да изпреварва.



Върни се в “ОФФ-Топик”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 130 госта