от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот stefan4o » Пет 13 мар 2009 22:00


Achim Lauritzen написа:9А е от GTI как си я сложил на 1,3 :shock

Чакай, че май и аз се обърках 7A ми е кутията, сложена е на 1.6 АБУ мотор. Надали е оригиналната за този мотор кутия, но е с нея.
А към автора на темата: ако смяташ да караш повече извънградско има смисъл от 5-степенна кутия, имай предвид, че ако я купиш за 150-200 лева, ще трябва да й смениш маслото - още 50, а ако не можеш да си я сложиш сам - още към 100 лева. Сам си направи сметката дали си заслужава инвестицията. В градското каране едва ли ще имаш нужда от 5 скорости...




Martin Petrovich
Мнения: 14
Регистриран на: Чет 04 дек 2008 8:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот Martin Petrovich » Съб 14 мар 2009 8:30


stefan4o написа:
Achim Lauritzen написа:9А е от GTI как си я сложил на 1,3 :shock

Чакай, че май и аз се обърках 7A ми е кутията, сложена е на 1.6 АБУ мотор. Надали е оригиналната за този мотор кутия, но е с нея.
А към автора на темата: ако смяташ да караш повече извънградско има смисъл от 5-степенна кутия, имай предвид, че ако я купиш за 150-200 лева, ще трябва да й смениш маслото - още 50, а ако не можеш да си я сложиш сам - още към 100 лева. Сам си направи сметката дали си заслужава инвестицията. В градското каране едва ли ще имаш нужда от 5 скорости...


... а иначе стандартно тази кутия 7А на какъв мотор е монтирана ? ... щом не е към АБУ !


Потребителски аватар
kamikadze
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 21:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот kamikadze » Съб 14 мар 2009 9:24


stefan4o написа:
Achim Lauritzen написа:9А е от GTI как си я сложил на 1,3 :shock

Чакай, че май и аз се обърках 7A ми е кутията, сложена е на 1.6 АБУ мотор. Надали е оригиналната за този мотор кутия, но е с нея.
А към автора на темата: ако смяташ да караш повече извънградско има смисъл от 5-степенна кутия, имай предвид, че ако я купиш за 150-200 лева, ще трябва да й смениш маслото - още 50, а ако не можеш да си я сложиш сам - още към 100 лева. Сам си направи сметката дали си заслужава инвестицията. В градското каране едва ли ще имаш нужда от 5 скорости...


колега по принцип съм от Добрич но сега съм заврян зет в каварна а родителите ми живеят в едно добричко село ,та мислиш ли дали въртя извънградцко :D а кутиятя ще си я сложа сам, имах едно време сеат ибиса порше систем ами 4 пъти съм му вадил куутията нато веднъж сам :)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот stefan4o » Съб 14 мар 2009 17:45


Martin Petrovich написа:... а иначе стандартно тази кутия 7А на какъв мотор е монтирана ? ... щом не е към АБУ !

Ами стандартно е вграждана на Голф Мк1 1.5-1.8 според ЕТКА, също така на МК2 1.6 и 1.8...


Потребителски аватар
kamikadze
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 21:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот kamikadze » Пон 16 мар 2009 10:44


колеги май само си направих вятър на устата относно въпроса за ск. кутия тая сутрин ми вземаха книжката :banghead: и ще поотложа ремонта на голфчето ,благодаря все пак за съветите ще се възползвам


metalhammer
Мнения: 75
Регистриран на: Нед 28 окт 2007 16:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот metalhammer » Вто 24 мар 2009 15:40


Жалко за книжкта колега.

Понеже виждам че по темата няма много полезно инфо аз все пак да споделя моя опит.

Скоростната кутия на 1.3 се различава от тази на 1.6

Трябва да си намериш скоростна кутия за 1.3 или от по нов 1.4 - монтират се на голф и на поло.

Аз лично си смених моята 4 скоростна с 5 скоростна закупена от форума от колега.
Колегата беше така учтив да ми даде и лапите на които се държи скоростната кутия защото се ралзичаваха от тези на моята стара.Така че имай го тва в предвид.

Разликата в предавателните отношения на старата ми 4 скоростна и новата 5 скоростна е минимална -от 1 до 3 скорост са еднакви.
4 скорост на 5 степенната е малко по ниска от старата 4 скорост а 5 скорост малко по висока.

4-5 скорост са много малко деления на оборотомера и като цяло е използваема само на дълъг път на магистрала за малко икономия - обикновено може да се включи чак на над 90 километра в час а за да дърпа добре над 100
което физически е над допустимото междуградско ограничение...

Като цяло ако наистина обичаш да се цапаш и да си преплескваш пръстите с гаечни ключове действай.
В противен случай е неоправдана хамалогия.

Лично при мен я подмених не заради гъзарията от 5 скорости а защото старата ми сдаваше багажа.

Надявам се да съм бил полезен.


ji4kata
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 04 ное 2008 0:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: около Несебър

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот ji4kata » Вто 24 мар 2009 23:55


Здравей колега аз на моето голфче 1.3 е направих тази операция от 4 минах на 5 степенна кутия от голф 3 1.4 но честно да си кажа ефект поне при мен няма от 5 скорост , на тази 5 степенна която сложих не обърнах какъв беше кода на кутията предавките са по къси и 5та мие като на старата 4та .На старата кутия на 4та скорост 120кмч бяха 4000об/мин сега с 5 степенната е същото положението на 5та с 120кмч пак са си 4000об/мин . Така че по добре си карай с 4 степенната аз ако знаех че така ще стане изопщо нямаше да си играя да е сменям но така се получи при мен и все мие в мисалта че сам улучил на такава кутия с къси предавки :(


Потребителски аватар
RS1
Мнения: 141
Регистриран на: Пет 14 яну 2005 22:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Офиса

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот RS1 » Сря 25 мар 2009 20:13


radotom написа:При Голф всичко до ABF е на жила. Какво да му гледа?


Колега, :) уточнявай се, :P съединителите са на жило, другото е лостова система и един път като избяга.... баш за 2та свободни дни... :|


red rider
Мнения: 1456
Регистриран на: Съб 13 яну 2007 7:47
Автомобил: virgine blue B3
Двигател:
Местоположение: ruse

Re: от 4 към 5 степенна кутия ,моля за съвет

Мнениеот red rider » Сря 25 мар 2009 22:39


Не забравяйте че има доста разлики между кутиите .Аз смених четиристепенна 4R със петстепенна 4S , до четвърта оборотите ми бяха като на старата кутия . На 5 със 2500 карам със 100 км/ч, 3000 -120 км/ч . Тук си сравнете сами предавателните числа на различните кутии .http://www.vwclub.bg/articles.php?id=5&page=3

020 е със лостчета
084 е със жила ако не бъркам :oops:



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта