Компресор на климатик Бора-1.6SR

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
alexkoleff
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 29 юли 2007 2:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Berlin/Варна

Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот alexkoleff » Пон 19 окт 2009 14:16


Здравейте всички, започвам с описание на симптомите: колата е Бора (1.6SR 74kW AKL '99-2000г модел) с климатроник(ако има значение). Когато включа климатика компресора се включва и започва да си работи идеално. Изстудява си нормално, но ми направи впечатление случайно, че компресора претраква леко. Сигурен съм, че е от него, защото когато спря климатика спира и тракането. Тракането по-скоро е нещо като почукване, което не е постоянно, започва минута две след като поработи климатика, понякога и повече(случва се и след 5-10мин). После се засилва и намалява-немога да определя никаква зависимуст за четотата. За да чуеш това почукване трябва да се наведеш към компресора, иначе със затворен капак не се чува.
Минах през сервиза на Бош (Варна) до Метро и там един младеж каза че компресора е започнал да заминава и той неможел да направи нищо. Също каза, че новите са над 1000лв. Стана ми много странно дали наистина неможе нищо да се направи, а пък и "майстора" ми се стори доста млад за да му се доверя. На вас какво ви е мнението. Дали някой друг има същите симптоми.
Благодаря Ви.

P.S. Забравих да напиша модела на компресора: SANDEN SD7V16-model 1215 (1J0520803F)
RESPECT.




Потребителски аватар
alexkoleff
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 29 юли 2007 2:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Berlin/Варна

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот alexkoleff » Пон 19 окт 2009 17:11


....минах през още един майстор и той каза, че щом климатроника управлява всички клапи и охлажда добре това било износване вътре в компресора и било нормално с времето. Казаха ми също. че така можело да се кара и 10години. Не си струвало да се отваря компресора.
Mодератора може да заключи темата ако реши, че е изчерпана и няма какво друго да се добави.

RESPECT


Потребителски аватар
torgata
Мнения: 6
Регистриран на: Пон 13 юни 2011 22:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: VARNA

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот torgata » Пон 13 юни 2011 22:57


Здравей колега,

Продължи ли да караш въпреки тракането и какво се случи с компресора ???
някакви проблеми с компресора ?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот zfa159 » Вто 14 юни 2011 7:04


Да,ако диагностиката ви е права и трака вътре,не може да се ремонтира.Така определено няма да караш 10 години ;) Очкава те много кофти случка - както си караш,компресора блокира като за това има два начина - с дупка в корпуса и без дупка в корпуса.При вариант 1 с дупка в корпуса,фреона ти изтича в атмосферата и си 80лв назад,защото иначе може да се събере.При вариант 2 просто спира студеното от раз. Ест. ако блокира по-качествено (с чупене на биелата и т.н.) или ще откъсне ремъка (оставаш с колата ти на място) или ще превърти съединителя на компресора (чува се ужасен скърцащ звук,който ще спре,като изгасиш климатика) или просто ще изгаси двигателя.
В момента не подхождаш добре към твоята климатична система,защото я пълниш с много фини метални стружки,които маслото разнася и които дехидратора не може да обира,защото са много фини...так запушваш ТРВ-то и кондензатора.Съответно като се скапе компресора,ще смениш така или иначе и дехидратора,но ще трябва да смениш и ТРВ (още 100лв за частта и поне 40-50 за труда,понеже е на ужасно място) и да се промива много щателно цялата система от тези фини стружки,които ще са навсякъде.
Евентуално можеш да я караш така,до пълен разпад,може и да смениш компресора на време и да си спестиш малко главоболия.Нов е между 700 и 1300лв според мястото,от където го взимаш.Иначе има така наричаните рециклирани за по 250-350лв според мястото,които са втора употреба,добре прегледани и със сменени всички О-пръстени по тях и с нов лагер...те не са лош вариант в предвид,че нито за нов,нито за стар ще ти дадат гаранция,защото дори да ти я дадат,после не я признават и казват,че заради нещо друго се е прецакал.
А перките на колата тръгват ли заедно с компресора? Като тръгне компресора трябва и двете перки да тръгнат заедно с него на бавната си степен,да поработи известно време и да тръгнат на бързата си степен.Ак не работят (а това никак няма да ме учуди),трябва да ги оправиш много бързо,защото те охлаждат фреона и разказват играта на компресора (заради което може да трака без да е потрошен изцяло).
:beer


Потребителски аватар
botor
Мнения: 140
Регистриран на: Пет 20 ное 2009 6:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: gorna

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот botor » Вто 14 юни 2011 8:09


и аз имах същите симптоми.купих си компресор на старо-250лв.стария го разглобих сам-бяха се откършили едни пластинки които служат като клапани над буталата.самата пластина е подобна на звезда.беше начокала челото на буталото,а парчетата които бяха малки са някъде из ситемата,но и досега нямам проблеми.определено не е хубаво да се кара с тези симптоми.намерих на старо такава същата пластина и си ремонтирах стария компресор.


Потребителски аватар
torgata
Мнения: 6
Регистриран на: Пон 13 юни 2011 22:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: VARNA

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот torgata » Вто 14 юни 2011 22:33


Здравейте отново,

Аз съм с Бора 1,9тди, 99г., 115к.с.
Доколкото разбрах от прочетеното - това е традиционен проблем при Голф4-ките/Бора.

При мен има едно тракане от компресора когато автомобила работи на место,
ходих при майсторчета които редовно посещавам тук във Варна. Тяхното мнение също е че тракането е от компресора (при включване на ECON режим веднага изчезва).
Иначе климатроника си работи, охлажда, перките работят, но това тракане е притеснително.

Не ми е по възможностите да си купувам нов определено,
Какво ще ме посъветвате - да търся ли компресор на старо възможно най-бързо и да го сменям?


Vladivladv
Мнения: 15
Регистриран на: Сря 27 яну 2010 8:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Компресор на климатик Бора-1.6SR

Мнениеот Vladivladv » Сря 15 юни 2011 9:23


И моят компресор беше заминал (Бора, 2.0) заради невключване на перката (проблем с бушона, който е върху акумулатора).
От месец някъде съм с рециклиран компресор, поставен от ZFA. (Благодаря пак за труда и коректното отношение. Честно казано такива хора ме карат да мисля, че не всичко е съвсем загубено в милата ни татковина. )
Та досега всичко работи перфектно по климатичната инсталация.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта