Golf MK4 - Проблеми с централното заключване

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
transform
Мнения: 227
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 14:24
Автомобил: Golf 4 1.4 16V
Двигател: AHW 1999
Местоположение: silistra

Re: Golf MK4 - Проблеми с централното заключване

Мнениеот transform » Чет 10 окт 2019 20:05


jordancho написа:Задните стъкла електрически ли са ?


Електрически са.
Мисля че започнах да се ориентирам в нещата и да стеснявам кръга на заподозрените.
Във всяка врата има модул, този е на задна врата:
IMG_0080.jpg

А този е на шофьорската врата и се вижда, че черната кутийка е по-голяма:
P1150429.jpg

Която кутийка разглобих и в нея има такава електроника:
P1150427.jpg

Та явно централното не е толкова централно, а е разхвърляно по всичко врати, като всеки модул си управлява неговата врата и са свързани помежду си. Може би този модул в шофьорската врата да е главният...
Подозирах, че щом без комфорт модула пак прави тези проблеми, значи има електроника на друго място, която управлява тези неща, но не очаквах, че електрониката е толкова сериозна.
Малко предистория. Беше ми се заключила задна лява врата, така нареченото мъртво заключване - не се отваря нито отвътре, нито отвън. Моторчето беше отказало. С голям зор при затворена врата смъкнах кората. Бутах, рових с куки, натисках...няма отваряне. Тъкмо когато се бях отказал вече, заключих/отключих от едната ключалка и видях че въпросната врата реагира - отключи се след две седмици в заключено състояние.
Отворих въпросната врата, извадих бравата, имаше проблем с моторчето - не винаги въртеше при подаване на 12V. Почистих го в ултразвукова вана, оправи се, и сега вече няма проблем. Прегледах за напукани спойки, презапоих, проверих ключетата, всичко си беше нормално.
Извадих и останалите три брави на другите врати. Почистих моторчетата, имаше и напукани спойки(две-три), оправих всичко.
След три дни обаче се появи този проблем, който описах.
Явно пак ще трябва да се рови по бравите или проверка на окабеляването.
Така е със старите коли и техника - едно оправяш, друго се разваля.
Две седмици се мъчих да отключа една врата, а сега две седмици се мъча да заключа всички, щото се отключват сами :11




Потребителски аватар
jordancho
Мнения: 487
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 19:15
Автомобил: VW Bora
Двигател: AGZ 1999
Местоположение: Пловдив

Re: Golf MK4 - Проблеми с централното заключване

Мнениеот jordancho » Чет 10 окт 2019 23:56


Според мен някой от микро-бутоните които следят положението на ключ на някоя от предните врати се е прецакало. Можеш да го оровериш с диагностиката като се поровиш из отделните канали, а можеш и с уред да ги замериш, но ще трябва да разгкобяваш.


transform
Мнения: 227
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 14:24
Автомобил: Golf 4 1.4 16V
Двигател: AHW 1999
Местоположение: silistra

Re: Golf MK4 - Проблеми с централното заключване

Мнениеот transform » Пет 18 окт 2019 21:05


Имам доста какво да напиша :c020 .
И моите съмнения бяха към някое микроключе в бравите на една от двете предни врати свързано с ключалките в положение на отключване. Действително се оказа нещо такова в бравата на шофьорската врата. Явно като съм я отварял и презапоявал напуканите спойки, в бързината не съм почистил флюса, който използвах. После в един момент бегло ми мина през ума този пропуск, но вече бях монтирал бравата във вратата. Сега отново като я отворих, имаше някакъв окис на спойките на ключето и утечка от няколко мегаома, но след ново презапояване и почистване със спирт на спойките утечката изчезна, изчезна и проблемът. Явно електрониката следяща тези ключета е с доста високоомен вход :screwy .

Понеже имам кабел за диагностика не ми беше проблем да следя и там какво се случва.

По време на проблема със самоотключването грешките по вратите бяха - една редовна, която си я имаше от няколко години и след изчистване веднага пак се появяваше:
2019-10-06_135834.png
2019-10-06_135834.png (45.1 KиБ) Видяна 1365 пъти

и не винаги по време на проблема със самоотключването се появяваше и тази - 00931:

2019-10-02_170848.png
2019-10-02_170848.png (54.42 KиБ) Видяна 1365 пъти

което в един момент ме заблуди, че проблемът може да е в задна дясна врата...
След изваждането обаче на куплунгите на модулите за централното заключване(снимката на модула е в предишния ми пост) на двете задни врати, самоотключването продължи, което показа, че проблемът е в някоя от предните врати.
На диагностиката естествено вече се появиха двете грешки, че липсва комуникация със задните врати, но ако забелязвате изчезна и постоянната грешка - 01329(за нея после ще пиша).
2019-10-06_170557.png
2019-10-06_170557.png (46.83 KиБ) Видяна 1365 пъти


След изваждане на куплунга на модула на шофьорската врата( на снимката в предния ми пост), самоотключването спираше, което ме насочи, че проблемът е в шофьорската врата.
В деня, в който реших да разглобя шофьорската врата отново, буквално минути преди това направих последна диагностика и тогава вече, най-после се появи насочващата грешка за проблема - 01031 и другата 00928, явно флюсът беше достигнал моментът на пълно узряване :icon_lol .

2019-10-12_102325.png
2019-10-12_102325.png (59.12 KиБ) Видяна 1365 пъти


Така...проблемът със самоотключването се оправи, вече 6-ти ден няма проблеми засега...

Да се върна на грешката - 01329, която нямаше изтриване. Оказа се, че я причинява модулът в задна дясна врата, не разбрах точно от какво, въпреки че централното на тази врата си работеше нормално, както и стъклоповдигача. Но при изваждане на куплунга на модула на тази врата грешката изчезваше. А там в този модул има тази електроника:
P1150430.jpg


Имам уредче за отчитане на електромагнитно поле.
Всеки от тези модули във вратите, когато е в някакъв "буден" режим излъчва електромагнитно поле, което уредчето улавя.
И какво забелязах - при отваряне на една от вратите всички модули на централното във вратите се"събуждат" и това вече е свързано с комфортмодула под волана. Той управлява осветлението в плафоните на вратите и в купето при отваряне на врата. При затваряне на вратите плафоните в купето изгасват след около 20 сек., чува се как щраква някакво реле, след което тези модули във вратите веднага заспиват - няма електромагнитно излъчване. При мен обаче заспиват веднага, само когато е изваден куплунга на задна дясна врата, явно в него има проблем или нещо свързано с него. След като всички модули са заспали, като свържа куплунга на задна дясна врата, веднага всички други се събуждат и стоят така неопределено време. А това е консумация от акумулатора от около 200 милиампера. Тази утечка я бях хванал от преди много време и беше с променлив характер - понякога изчезваше след минути, а понякога не изчезваше и с дни. След игнориране на задна дясна врата, утечката я няма вече, но нямам централно и стъклоповдигане на тази врата - така реших засега да оставя нещата.

Комфорт модула под волана прави също така и мъртвото(двойно) заключване, което за мен е неудобство, защото точно от там ми тръгнаха проблемите - ако откаже моторчето, няма отваряне на вратата. При изваден комфорт модул - мъртво заключване няма, но няма и осветление в плафоните на вратите и купето, също така не работи и управлението на стъклоповдигачите от панела на шофьорската врата.

Последна промяна от transform на Пет 18 окт 2019 21:27, променено общо 1 път.


transform
Мнения: 227
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 14:24
Автомобил: Golf 4 1.4 16V
Двигател: AHW 1999
Местоположение: silistra

Re: Golf MK4 - Проблеми с централното заключване

Мнениеот transform » Пет 18 окт 2019 21:13


Продължавам.
В бравите има една механика, която ако се премахне, това мъртво заключване се игнорира. Пробвах го и се получи.
Става дума за това, което съм посочил с червената стрелка, то е едно палче с пружинка, може да се извади.
Това обаче е свързано и с микроключето със жълтата стрелка, което ключе прекъсва веригата при това мъртво заключване и дава сигнал на комфортмодула, ако всички тези ключета са затворени(прекъсната верига), тогава мига и светодиодът на шофьорската врата и показва, че има мъртво заключване на всички врати. С уточнението, че нямам заводска аларма.
IMG_0068.jpg


В крайна сметка обаче сглобих бравата в оригинален вариант и я оставих така с възможността за мъртвото заключване.
Искам обаче да го махна това мъртво заключване и мисля, че това може да стане и софтуерно с програмиране на комфортмодула. Но със VCDS, която имам, рових по каналите, но не открих такава опция.
Ако някой знае как да стане, да свирка.
Това е засега от мен, без да искам станах "полуексперт" по тези неща.
:beer


Потребителски аватар
aladin
Мнения: 37
Регистриран на: Нед 21 ное 2004 8:48
Автомобил: Mercedes CLK 192 ps
Двигател: M 111 944 1998 cm3
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 - централното не отключва дясната врата

Мнениеот aladin » Вто 09 ное 2021 14:07


izzo_ написа:Абсолютно същия проблем имам от доста време. Когато си иска се отключва.

Една и съща грешка излиза винаги на VAG-COM:

00929 - Locking Module for Central Locking: Front Passenger Side (F221)
27-00 - Implausible Signal

Мен ме съмнява за прецакани микроключета или студена спойка. Разглобяването на модула не е сложно. Правил съм го няколко пъти. Когато имам време и не ме мързи ще го разглобя да го видя.

Погледни ТУК - много добре е обяснено.


При мен палчето "мърда" нагоре и после пак се върне леко надолу и не може да се отключи. т.е. сработва, но не отключва.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kosata72, ktamen и 180 госта