Golf MK4 1999 1.6 AKL - проблем с оборотите (високи обороти на място))

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
g0lf4
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 09 юни 2020 19:56
Автомобил: Golf 4
Двигател: AKL 1999
Местоположение: Варна

Golf MK4 1999 1.6 AKL - проблем с оборотите (високи обороти на място))

Мнениеот g0lf4 » Съб 15 авг 2020 21:34


Здравейте!
Намерих доста теми, свързани с този проблем, но нека споделя и моята ситуация:

Колата я имам от 2 месеца, нов внос, не е на газ. След покупката я карах около 1000 км без да я обслужвам - имаше драма около минаването на емисиите в КАТ, тъй като фирмата-посредник я беше пратила студена... както и да е. Мина си тестовете после - ламбда сонда и катализатор си работят коректно, на компютър излиза единствено грешка в ABS, която за в момента не ме вълнува (лампата понякога се включва). Та за тези ~ 1000 км колата пали на 1000 оборота, след загряване държи 1000, понякога 1200, понякога си падаше до коректните 800. Когато я купувах ме привлече това, че при палене и при работа известно време оборотите НЕ мърдаха - независимо дали са 800 или 1000. Така или иначе, единственият проблем през тези начални километри бе една сутрин на проблемно палене, при което няколко пъти захапва и веднага изгася - изчаках минутка и палих пак - тръгна. Този "инцидент" не се повтори, колата си палеше и работеше с нормални обороти (или 800, или 1000, но си седи на тях).

Минах регистрацията, дадох я да я обслужат - всички масла, филтри, свещи. Помолих да ми почистят дросела, защото ми казаха, че от него може да дава проблеми с оборотите. Та въпросната част по думите на майстора е почистена - но адаптация през компютър не е правена. Взех я от майстора, който ми обърна внимание на проблемите с оборотите - но тъй като колата стоя при него над 3 седмици поради натоварен график, го отдадох на ниско количество на бензина и стоене на едно място. Предположих, че компютърът на колата ще си регулира сам оборотите, когато сипя бензин и мина известно разстояние... След ровене в интернет разбрах, че трябва да се прави адаптация на този дросел. Прочетох, че може и да се самоадаптирал с каране, затова покарах около 100 км градско-извънградско в различни режими - и на 4 без газ, и в обороти, и извън скорост...

В момента ситуацията е следната - при палене, при студен двигател, при загрял двигател, на място - колата прескача ритмично между 1200 и 1400 оборота. Майсторът спомена, че при включване на климатика оборотите падали до 800 - пробвах - падат на 1000 (при първото включване на климатика след палене), но после пак си се връщат на танца 1200-1400.

Още нещо, което не знам дали има някаква връзка - от една китайска джаджа в запалката виждам напрежение между 13.1 и 13.8 при запален двигател, включени фарове и обороти. Изключена дава около 12.5 волта. Акумулаторът не е ясно в какво състояние е, но това напрежение на работещ автомобил ми намирисва на проблем с алтернатора - не знам дали това има връзка с оборотите, но така си показваше и преди "обслужването"...

Да разкачам ли клеми, да карам ли още така, да я нося ли на диагностика (и на каква), или ще има нужда от смяна на някакви части? Проблемът се появи след смяна на свещи и почистване на дросела - та предполагам някое от тези неща прецакаха оборотите? Моля, обяснявайте като на малоумен, тъй като досега не съм се сблъсквал с кола с адаптации и тем подобни...





Благодаря предварително!




vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf MK4 1999 1.6 AKL - проблем с оборотите (високи обороти на място))

Мнениеот vandu » Нед 16 авг 2020 9:16


Направи диагностика на температурния датчи, дали това което подава към компа отговаря на истината.
Може и да дърпа въздух от някъде, това също може да ти го хванат на диагностика, но трябва да разбират. От видяното на клипа според мен е проблем с вакуума.
Ако си от София мога да препоръчам диагностика в Перник.
Не съм 100% сигурен но нормалните обороти май трябва да са 630-730, а не 800


Потребителски аватар
g0lf4
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 09 юни 2020 19:56
Автомобил: Golf 4
Двигател: AKL 1999
Местоположение: Варна

Re: Golf MK4 1999 1.6 AKL - проблем с оборотите (високи обороти на място))

Мнениеот g0lf4 » Нед 16 авг 2020 21:50


Благодаря на vandu за мнението. Майсторът е проверил с обезмаслител гарнитурите - каза, че всичко е наред.

И тъй като в неделя няма много какво да направя, разкачих за няколко часа минуса и после покарах. В началото тръгна на 1400, падна на 1200 и след около 3 минути спря на 1000 оборота, и тамън като се зарадвах и тръгнах да карам, след няколко километра започна познатия танц на оборотите - абсолютно еднакво и ритмично. На клипчетата се вижда как работи мотора (надявам се...)







Ще я водя тези дни на диагностика - струва ми се, че просто трябва да й се "каже" на колата какво да прави, и че няма дефектни части. Ще пиша като получа допълнителна информация.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Golf MK4 1999 1.6 AKL - проблем с оборотите (високи обороти на място))

Мнениеот kris11 » Пон 17 авг 2020 21:21


Неадаптирана др. клапа след почистване. НА АКЛ е в реда на нещата Сименсов комп Симос.
Първо си направи проверка дали променя обороти в ляво и дясно на колелата /клапан на хидравликата/.
Потърси теми за АКЛ и проблем с оборотите - бях писал там и не ми се повтаря отново.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: jordan17772, Ивайло Димов и 257 госта