VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
ivan9590
Мнения: 34
Регистриран на: Пон 12 авг 2019 13:35
Автомобил:
Двигател:

VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ivan9590 » Пон 04 окт 2021 21:23


Здравейте!
Видях, че подобна тема е пусната преди време, но реших да попитам отново, защото в нея доколкото видях не се стига до конкретно решение.
Проблемът е такъв - мига ми светлината за температурата на водата постоянно и стрелката на датчика не се вдига изобщо.
Имам датчик за температурата разположен на една от тръбите водещи към двигателя, на разширителното казанче датчик нямам.
Откачих кабелите към въпросния датчик към двигателя и ги дадох накъсо, след като ги дадох накъсо дадох на контакт и стрелката на таблото за температурата започна да се вдига. Това ме навежда на мисълта, че кабелите са добре. Не съм махал датчика на тръбата към двигателя да го замеря с мултиметър дали работи правилно. Видях обаче в интернет, че може да не е този датчик, а проблемът да е в таблото и по-точно в прибора за показване на температурата. Въпросът ми е: Как мога да разбера дали приборът работи без да го отварям?(откачил съм го нацяло от километража) Искам да го тествам без да го отварям, защото е занитен по някакъв начин и трябва да ползвам дремел. Ако го отворя и се окаже, че не е той обаче напразно съм се мъчил да го отварям и ще трябва да гледам как да го запечатам.

За други имащи същия проблем, видеа които биха били полезни:
https://www.youtube.com/watch?v=B1d7JBAVJtw - Тук се показва къде се намира термпературния датчик, за който аз говоря в моя случай. При вас може да има и втори намиращ се отстрани на разширителното казанче.
https://www.youtube.com/watch?v=39_dBvDduJE&t=136s - Тук се показва как да замерите напрежение на изходите на приборите и какво трябва да е то(хубаво е да се огледа дали няма прекъсване/пречупване по пътеките на платката, защото то също може да отвори веригата и нещо по таблото ви да спре да работи).
https://www.youtube.com/watch?v=YVRmzsdLm_w&t=372s - Тук от 5-та минута можете да видите отварянето на прибора, показващ температурата на охладителната течност на колата и неговото "поправяне" чрез зачистване на една медна жичка и запояването й обратно, за да направи по-добър контакт. Защото с времето тази жичка май оксидира.

Моля за помощ, който е оправил този проблем нека даде съвет, който ще бъде полезен и за последващи хора сблъскващи се с този проблем и се извинявам, ако не съм го обяснил добре, понеже съм нов в това.
Благодаря предварително!




Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот beuchat » Вто 05 окт 2021 13:41


Щом си дал кабелите на късо и стрелката е почнала да се вдига,значи датчикът е заминал.Няма смисъл да сваляш и разглобяваш таблото.Търси си обаче оригинален датчик от морга,защото новите показват каквото си искат и може да се вкараш в излишни филми.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот javor_bg » Сря 06 окт 2021 19:25


ivan9590 написа:Здравейте!
Откачих кабелите към въпросния датчик към двигателя и ги дадох накъсо, след като ги дадох накъсо дадох на контакт и стрелката на таблото за температурата започна да се вдига.


Според мене стрелката би трябвало да се вдигне докрая.

Какво би трябвало мигащата светлина да сигнализира ? Ниско ниво на охладителната течност ли ? В казанчето влиза ли датчик с жици ? Датчика би трябвало да няма нищо общо с датчика за температурата.


ivan9590
Мнения: 34
Регистриран на: Пон 12 авг 2019 13:35
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ivan9590 » Сря 06 окт 2021 23:32


javor_bg написа:
ivan9590 написа:Здравейте!
Откачих кабелите към въпросния датчик към двигателя и ги дадох накъсо, след като ги дадох накъсо дадох на контакт и стрелката на таблото за температурата започна да се вдига.


Според мене стрелката би трябвало да се вдигне докрая.

Какво би трябвало мигащата светлина да сигнализира ? Ниско ниво на охладителната течност ли ? В казанчето влиза ли датчик с жици ? Датчика би трябвало да няма нищо общо с датчика за температурата.


В казанчето не влиза датчик с жици и това ме навежда на мисълта, че няма как да разбере дали нивото на охладителната течност е ниско. Според мен сигнализира, че вече течността е много гореща, странното е че мига при паднала стрелка.


ivan9590
Мнения: 34
Регистриран на: Пон 12 авг 2019 13:35
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ivan9590 » Сря 06 окт 2021 23:33


beuchat написа:Щом си дал кабелите на късо и стрелката е почнала да се вдига,значи датчикът е заминал.Няма смисъл да сваляш и разглобяваш таблото.Търси си обаче оригинален датчик от морга,защото новите показват каквото си искат и може да се вкараш в излишни филми.


Мисля да извадя датчика и да го тествам с мултиметър, ако покаже грешка голяма или не се промени изобщо съпротивлението му, ще го сменя.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ktamen » Чет 07 окт 2021 2:41


Защо искаш да го сваляш, доколкото си спомням датчика е на много удобно място и може да се провери на място.
Не си и помисляй за нов датчик за файф паунд, щото оригиналния бил много икспенсив :exclaim
Вземи си от морга.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот javor_bg » Чет 07 окт 2021 10:01


Не разбрах като окъсиш кабелите стрелката вдига ли се докрай ?


ivan9590
Мнения: 34
Регистриран на: Пон 12 авг 2019 13:35
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ivan9590 » Чет 07 окт 2021 20:00


javor_bg написа:Не разбрах като окъсиш кабелите стрелката вдига ли се докрай ?

Започна да се вдига стрелката и след половината на разграфението спрях да гледам и махнах от контакт.


ivan9590
Мнения: 34
Регистриран на: Пон 12 авг 2019 13:35
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ivan9590 » Чет 07 окт 2021 20:01


ktamen написа:Защо искаш да го сваляш, доколкото си спомням датчика е на много удобно място и може да се провери на място.
Не си и помисляй за нов датчик за файф паунд, щото оригиналния бил много икспенсив :exclaim
Вземи си от морга.

Как да го проверя на място? Освен да замеря пиновете като не е запалена колата, да я запаля да я оставя да върви и да замеря пак на място като е загряла. Така става нали?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: VW Jetta mk2 1989г. 1.6 куб. 75 к.с. - Мигаща светлина на датчика за температура на охладителната течност

Мнениеот ktamen » Чет 07 окт 2021 21:22


Датчикът е най обикновен термистор, който си променя съпротивлението при промяна на температурата. Проверява се на място по абсолютно същия начин, както се проверява и като е свален - мери му се съпротивлението при няколко различни температури и числата се сравняват с референтни стойности от таблица за въпросния датчик.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 78 госта