Въпрос за клапан на всмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Въпрос за клапан на всмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот dontaskdontsay » Вто 28 дек 2021 15:38


Здравейте!
От няколко дни се опитвам да разгадая каква функция изпълнява този клапан и необходим ли е изобщо.
Наричат го: клапан за вентилация на всмукателния колектор, разтоварваш клапан,предпазен, редукционен ...

Става въпрос за една кръгла капачка с 2 дупки върху всмукателния колектор (с оранжева мембрана вътре). Първоначално си мислех че го има само при двигатели BSE но от руските форуми разбрах че и при АКЛ го има.

Ако правилно съм разбрал, този клапан е нещо като кихалките за газовите уредби :gruebel При ускорение клапана затваря плътно, а когато отпуснем педала той отваря и изпуска излишното налягане от колектора, с цел да го предпази от спукване (ако греша ме поправете).

По интересния въпрос е, защо при Ауди и Шкода го има този клапан (при въпросните два модела двигатели), а при Голф и Леон го няма :gruebel
При Голф 5 и Леон дупката за клапана е затапена и има само резба. Как така са решили да го премахнат и заменен ли е този клапан с нещо друго ?
Не съм сигурен но мисля че при Голф 4 този клапан си присъства но в последствие е бил премахнат от Голф 5.

В българските форуми не открих нищо за този клапан дори не се и споменава :eek Може би тук го наричаме с друго име и затова не съм открил нищо за него. Така че ако имате някаква информация относно този клапан, принципа му на действие и неговата необходимост, то може да го споделите :beer


Изображение
Изображение
Изображение

Последна промяна от dontaskdontsay на Вто 28 дек 2021 21:39, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за клапана навсмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот Ивайло Димов » Вто 28 дек 2021 15:59




Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за клапана навсмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот dontaskdontsay » Вто 28 дек 2021 16:44


Не, това е съвсем друг клапан и се намира под колектора.
Аз питам за този над колектора.


Pepsito
Мнения: 109
Регистриран на: Съб 14 мар 2020 14:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за клапана навсмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот Pepsito » Вто 28 дек 2021 18:43


Здравей , колега! Аз съм с Голф 5 ,BSE и имам такъв клапан. Чудил съм се за какво е и как се сваля. Гледам, че е на резба-така ли е? Как се сваля? Ако е на резба, нормална ли е?Евентуално искам да го почистя.Благодаря!


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за клапана навсмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 28 дек 2021 19:12


1.8 AGN има също нещо такова.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Въпрос за клапана навсмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот dontaskdontsay » Вто 28 дек 2021 20:27


Pepsito написа:Здравей , колега! Аз съм с Голф 5 ,BSE и имам такъв клапан. Чудил съм се за какво е и как се сваля. Гледам, че е на резба-така ли е? Как се сваля? Ако е на резба, нормална ли е?Евентуално искам да го почистя.Благодаря!



Прегледах над 10 колектора от голф 5 и ти си първия с този клапан :surprised

Да на нормална резба е. Първоначално е необходимо повечко усилие и след това се развива с пръсти. Когато се напълни с мръсотия под мембраната има вероятност да ти бягат оборотите на празен ход.

Взимаш един електрод или пирон (примерно 10см) и с клещите или чука и менгемето го правиш на буквата П. Задължително да му резнеш главата :mhihi може и върха да резнеш. После с една отвертка по средата и развиваш :th_up


vali74
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 30 авг 2016 23:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за клапан на всмукателния колектор 1.6 AKL/BSE

Мнениеот vali74 » Сря 12 яну 2022 19:06


И на моя голф 5 1.6 bse 2009 година го има този клапан.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Kassy, plamen7667 и 205 госта