MK6 как да процедирам с тази ръжда

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот papa franku » Сря 13 апр 2022 18:14


Привет,
колата е голф 6, преди година за белязах леко набъбване на ръждичка по прага от страната на шофьора, където се одтича водата. Това им е болно място, 2-3 пъти в годината отварям кората на калника и чистя мизерията която се събира там (но предишния собственик не го е правил.)
Миналото лято махнах гумата, кората и изшкурих ръждата (до където можах, от вътре е доста трудно за почистване, дори и с дремела). Намазах с ръждопреобразувател на вюрт 2 пъти през 2 часа. Метала стана черен. Дупки в ламарината нямаше никъде. После минах с грунд на спрей, отгоре с черна боя и отвътре със 'гумиращ' спрей. Не зачистих само между калника и прагът, защото не ми се сваляше калника, а можеби трябваше да го направя.
Освен мизерията, която се събира вътре, има и една гъба, която пречи на боклуците да отиват към вратата, но попива здраво вода и държи влага на мястото.
Резултата след няколко месеца е нулев, дори отрицателен - стана малко ръждиво. В момента съм го намазал с горяло масло, уж да забавя процеса.

Питането ми е какво да правя. Да го мажа ли периодично с масло и да се надявам че ще си остане така или отново да повтарям процедурата сваляйки и калника?
Калникът лепен ли е освен болтовете, трудно ли се напасва после. Какви материали да използвам. Определено не съм доволен от спрейовете, имам чувството че с лак за нокти да го бях намазал щеше да изкара повече. Има ли някакви двукомпонентни грундове които да лепнат повече на метала и какви. Не разполагам с бояджийски пистолет и компресор.

Като цяло не ме е страх да го направя отново, но ме е страх че след това ръждата ще избие още повече и ефекта ще е обратен.
Също тази гъба в калника се чудя дали да не я изкарам и да я пропия с паравин или нещо друго за да не задържа вода.

Или да оставя всичко както си е, да го мажа с масло през месец и когато стане дупка да я водя на тенекеджия?
Прикачени файлове
IMG_20220405_184211.jpg

Последна промяна от papa franku на Сря 13 апр 2022 18:15, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот muns61 » Сря 13 апр 2022 19:38


Последното.


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот apolon » Чет 14 апр 2022 9:52


Смяна на праговете с нови.Всичко друго води до :banghead
:beer


Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот papa franku » Чет 14 апр 2022 22:21


Иска ми се да го избегна докато още няма дупки. Имам едни съмнения че майстора ще удари няколко точки, вместо да направи хубав шев и ще го пръсне отгоре с обикновенна боя и догодина пак... А колата не е лоша, с малко километри и още има стойност


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот brum » Чет 14 апр 2022 23:00


Има по-удачни неща от маслото - парафин за кухини. Пръска се в топло време (жегите), до есента ще се е разнесъл на всякъде.

Имах една Витара дето са пословични с това колко ръждясват и отварят дупки. През някакво време свалях корите и изпръсквах по 1-2 литра парафин в тях. Забавяше гниенето забележимо.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот Vasseto » Пет 15 апр 2022 6:08


Здравей колега,
купи си 100 гр преобразовател за ръжда на Würth. Ако трябва бутни леко ръждата и го напои обилно с четцица. И не барай повече.


Потребителски аватар
kn9453
Мнения: 731
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 21:00
Автомобил:
Двигател: AHF 99
Местоположение: Kn

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот kn9453 » Пет 15 апр 2022 17:18


Ръжда и жена тръгнат ли спиране няма!
По темата:
и аз имам същия проблем само че на Г4, какво ли не пробвах Вюрт цялата им серия за корозия, включително и спрея за кухи пространства години наред дори имам още флакони, преди три години смених калника, след година ръждата от прага се пренесе и го почна. Вече се отказах и чакам да "изяде" цялата кола.


Потребителски аватар
papa franku
Мнения: 127
Регистриран на: Чет 06 авг 2020 19:22
Автомобил:
Двигател:

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот papa franku » Пет 15 апр 2022 18:02


Vasseto написа:Здравей колега,
купи си 100 гр преобразовател за ръжда на Würth. Ако трябва бутни леко ръждата и го напои обилно с четцица. И не барай повече.


Имам го, мазал съм с него метални планки от вътрешната страна на лодката ми за захранка, без да ги боядисам отгоре. Ръждата стана черна, но понеже не ги боядисах, буквално за седмица раждяса пак. Мисля да си напавя експеримент на някое желязо с ръждопреобразувателя и различни покрития отгоре, ще го оставя за месец където тече външната мивка и ако някое от покритията се окаже читаво, тогава да го слагам на колата си. До тогава ще мажа с масло и парафин както казаха колегите.
Чудя се дали да не напръскам с масло/парафин/някаква смазка през тапичката на прага от вътрешната му страна, там още не е гнило.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 15 апр 2022 20:26


Ако е временно, доколкото е временно 4 години,пръскай с цинков спрей. Вече ги има и в цвят. Личи разбира се,но държи,и спира ръждЪтъ. Имам една кела на стария капак,който смених по принуда,не е мръднала.


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: MK6 как да процедирам с тази ръжда

Мнениеот apolon » Пет 15 апр 2022 21:08


Не лъжете колегата.Все още не е открит начин или препарат спиращ ръждата,а само такива,които забавят процеса.Препаратът преобразовател за ръжда на Würth наистина запечатва,но е до време.После ръждата надува и като се спуква пласмасовата покривка-се започва на ново с бясна скорост.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 142 госта