Въпрос за предимство

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот 110afn » Сря 10 фев 2016 13:07


VWGT написа:от кога е странно да има знак B1 на улиците, които се включват в къговото?!

Странното не е в знаците, то така трябва да бъде. Странното е, че има хора, които не ги гледат , а още по-зле е като гледат и не разбират.
Това кръстовище в Свиленград е кристално ясно. Имаме си главен път, който завива. Тия със знак Б1 и Б2 се оправят на принципа на дясностоящия. Целия спор и объркване идват от Б2 и Б1. Едно и също е да са Б1-Б1 , Б2-Б1, Б1-Б2, Б2-Б2




goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот goldy » Сря 10 фев 2016 14:12


Iezekil:
"На главния път има гледам също пешеходна пътека.Ако някой по главния спре заради пешеходци и тоя от стопа мине през това време направо,на ляво...това нарушение ли е?" - Не е нарушение.
Ако пред стопа минават пешеходци и тоя от ляво спре,за да изчака стопаджията да тръгне пръв все някога-нарушение ли е? - Не е нарушение.
Ако по главния има движение само в отсрещната лента,тоя на стопа си чака за пролука,а от триъгълника може да си мине направо спокойно и мине пръв-нарушение ли е? - Не е нарушение.
Естествено, ако е далече или спрял заради пешеходци ще минеш. Затова е предимството - водачите да не се блъскат, когато могат да преминат едновременно. В горните предположения случая не е същия.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Iezekil » Сря 10 фев 2016 14:24


Аз се предавам,вие сте прави.
Едно време правилото на десния важеше за нерегулирано кръстовище.Пак тогава знак 36 гласеше"Спри,осигури предимство".Сега Б2 е "Спри,пропусни движещите се по пътя с предимство",а десния е с предимство на всяко кръстовище.Има ли разлика,какво означава "осигури"?.
Правилният отговор-тоя от ляво спира/нищо,че не е длъжен/,изчаква пешеходците пред стопа на бай Ристо,изчаква самия бай Ристо да се огледа навсякъде и да премине и тогава преминава и той.Това не е нарушение.Но ако премине докато бай Ристо дреме заради пешеходците-това пак не е нарушение.Нали,goldy?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот VWGT » Сря 10 фев 2016 14:35


https://www.google.bg/maps/place/bul.+K ... d701?hl=en

не ти разбирам очудването, същата ситуация, само дето пътеката е върху булевард, който е пътя с предимство. Можеш ли да ми обясниш ти как и кога смяташ да завиеш на ляво или да пордължиш направо ?! Всеки ден хиляди хора го правят този избор за части от секундата без да имат твоите притеснения.


_B4_
Мнения: 154
Регистриран на: Сря 25 апр 2012 10:40
Автомобил: Passat B4
Двигател: ABS 1994
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот _B4_ » Сря 10 фев 2016 14:50


Извинявам се на всички колеги на които опонирах, че стоящият на знак стоп е без предимство. А този който е променил значението на знаците с №1 и 36 /понастоящем Б1 и Б2/ от конкретни и ясни в лека мъглявина, и е направил на регулирано кръстовище да се водиш от правилото на нерегулирано.... да е..... жив и здрав. В стария правилник нямаше такава двусмислица. Нещата бяха конкретни и ясни. Бъдете живи и здрави. И дано някой умник се сети занапред, че няма смисъл два знака да дават еднакви права и задължения за водачите, и то на регулирано кръстовище


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот goldy » Сря 10 фев 2016 15:12


Iezekil написа:Аз се предавам,вие сте прави.
Едно време правилото на десния важеше за нерегулирано кръстовище.Пак тогава знак 36 гласеше"Спри,осигури предимство".Сега Б2 е "Спри,пропусни движещите се по пътя с предимство",а десния е с предимство на всяко кръстовище.Има ли разлика,какво означава "осигури"?.
Правилният отговор-тоя от ляво спира/нищо,че не е длъжен/,изчаква пешеходците пред стопа на бай Ристо,изчаква самия бай Ристо да се огледа навсякъде и да премине и тогава преминава и той.Това не е нарушение.Но ако премине докато бай Ристо дреме заради пешеходците-това пак не е нарушение.Нали,goldy?

Не те разбирам. Говорим за предимство - ако мине няма отнемане на предимство, защото другият водач не може да премине в този момент през същото място; ако стои на място, отново не му отнема предимството - няма нарушение на предимството. А дали има друго нарушение, това не го обсъждам, щото се почва скачане по различни теми. Придържам се към въпроса: "кой е с предимство?".


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Въпрос за предимство

Мнениеот ivo_555 » Сря 10 фев 2016 15:40


goldy написа:Iezekil:
"На главния път има гледам също пешеходна пътека.Ако някой по главния спре заради пешеходци и тоя от стопа мине през това време направо,на ляво...това нарушение ли е?" - Не е нарушение.




Ще коментирам конкретно тази ситуация, че е по ясно кой къде е на пътя. Значи аз смея да имам малко по различно мнение, като не казвам, че съм прав, може и да греша в разсъжденията си, затова нека ги обсъдим!

Значи за мен тоя който е спрял на пешеходната пътека си остава с предимство, просто в това уравнение слагаме едни пешеходци, които имат безкомпромисно предимство, те минават първи, но това по никакъв начин не променя реда на преминаване при останалите, пак първи трябва да мине тоя дето е на пътя с предимство, и после другия! Няма да се правя на луд, минавал съм хиляди пъти така без да чакам тоя с предимство, но какво би станало ако спрелия в тоя момент тръгне, има вече доста коли които докато ги видиш, че са спрели, така може и да ти влязат в калника в следващия момент, или го виждаш почти спрял обаче той решава да се промъкне между пешеходците и те блъска в кръстовището?

Единия с предимство, другия без.......?



Sent from my HTC Desire 500 using Tapatalk


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот goldy » Сря 10 фев 2016 16:09


Ivo_555 "...не променя реда на преминаване при останалите..." Много често го променя.
"но какво би станало ако спрелия в тоя момент тръгне" Същото каквото става, ако някой спре, включи задна предавка, даде газ, ти си зад него и те удари. По оборима презумпция (предположение), движещият се по главния път е прав, ако не се докаже противното.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот 110afn » Сря 10 фев 2016 16:32


Неофициално променя реда на преминаване ако оня на главния път спре на пешеходната пътека, но официално не е така. Ако стане ПТП ще го отнесе оня с Б1 или Б2 защото има предимство след като МПСто на главния път завърши маневрата си, а реално то изчаква пешеходец и не е завършил маневрата в кръстовището


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот goldy » Сря 10 фев 2016 19:58


. В София на обозначените пешеходни пътеки денонощно (предимно след полунощ) се монтират камери и половината вече са инсталирани (не се виждат на гугъл мапс). До няколко месеца ще има и на другата половина. Нещата не са такива, каквито бяха.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Iezekil » Сря 10 фев 2016 21:24


_B4_ написа:Извинявам се на всички колеги на които опонирах, че стоящият на знак стоп е без предимство. А този който е променил значението на знаците с №1 и 36 /понастоящем Б1 и Б2/ от конкретни и ясни в лека мъглявина, и е направил на регулирано кръстовище да се водиш от правилото на нерегулирано.... да е..... жив и здрав. В стария правилник нямаше такава двусмислица. Нещата бяха конкретни и ясни. Бъдете живи и здрави. И дано някой умник се сети занапред, че няма смисъл два знака да дават еднакви права и задължения за водачите, и то на регулирано кръстовище

Напълно и аз съм на това мнение.С тея промени реално ставаме млади срещу стари/шофьори/.Не е въпроса дали са еднакви правата на двата знака/видимо така излиза/,въпроса е защо въобще се слагат при това положение?Наистина умна глава е мислила по въпроса.
Както сами виждате в последните постове,според конкретна ситуация има и различни мнения,даже излиза на моменти,че който и да мине пръв според обстоятелствата не е в нарушение....но аз също имам съмнения.Даже помня,че преди много години инструктора ми казваше,че отнема ли си сам предимството пускайки друг,всъщност правя нарушение.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Водния дух1 » Чет 11 фев 2016 18:40


Да вземат да ни спретнат по едно проверовъчно изпитче на всичките и тогава ще видим кой крив,кой прав -ама много от нас ще изгорят-гаранция.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Iezekil » Чет 11 фев 2016 20:26


Трябва.Вече решавам онлайн листовки,обичам да знам правилника.


Потребителски аватар
GRUEL
Мнения: 541
Регистриран на: Пет 24 авг 2007 17:18
Автомобил: 1995 Golf III GT
Двигател: AEK
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот GRUEL » Вто 23 фев 2016 14:12


Iezekil написа:
_B4_ написа:Извинявам се на всички колеги на които опонирах, че стоящият на знак стоп е без предимство. А този който е променил значението на знаците с №1 и 36 /понастоящем Б1 и Б2/ от конкретни и ясни в лека мъглявина, и е направил на регулирано кръстовище да се водиш от правилото на нерегулирано.... да е..... жив и здрав. В стария правилник нямаше такава двусмислица. Нещата бяха конкретни и ясни. Бъдете живи и здрави. И дано някой умник се сети занапред, че няма смисъл два знака да дават еднакви права и задължения за водачите, и то на регулирано кръстовище

Напълно и аз съм на това мнение.С тея промени реално ставаме млади срещу стари/шофьори/.Не е въпроса дали са еднакви правата на двата знака/видимо така излиза/,въпроса е защо въобще се слагат при това положение?Наистина умна глава е мислила по въпроса.
Както сами виждате в последните постове,според конкретна ситуация има и различни мнения,даже излиза на моменти,че който и да мине пръв според обстоятелствата не е в нарушение....но аз също имам съмнения.Даже помня,че преди много години инструктора ми казваше,че отнема ли си сам предимството пускайки друг,всъщност правя нарушение.


Не сме млади срещу стари, макар и променени, знаците си значат все същото, а останалото е някакво насосано тълкуване. В последно коментирана ситуация изобщо няма какво да се мисли - тоя на стопа е последен в цялата "игра", Няма никакво значение има ли пещеходци няма ли, тия на булеварда спрели ли са да чакат нещо или не - трябва чинно да си ги изчакаш да освободят кръстовището и чак тогава евентуално да минеш ти ако няма някой друг. Те и да спрат заради пешеходци са в правото си да спрат на самата пешеходна - респективно запушват кръстовището, а този на стопа трябва да си чака. Друг е въпроса ако видят че има пресичащи и от колегиалност спрат по-рано, та да може да се промуши тоя дето е на стоп-а, но това не му дава никакво предимство...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот VWGT » Вто 23 фев 2016 15:02


добре де, а на кръстовище на което има 2 стопа, тия със стоповете докога ще се чакат един друг?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ronnie72, Каспър и 55 госта