Акумулатори - колко им е животеца?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Asko VW » Чет 23 апр 2020 16:31


По мое скромно мнение, закупуването на стартова станция (биче) за един автомобил т.е. за лични нужди е нерационално, да не забравяме, че тези устройва в същината си са някакъв вид акумулатор, който иска грижи - периодично зареждане за да се неутрализира саморазряда, а и след няколко години пак ще си отиде и цялото устройство е за кофата (цената за нова батерия е почти колкото самото устройство). Ако е за сервиз или автопарк, където по-често се налага спешно да се палят коли с паднал акумулатор да, но иначе е излишна инвестиция.
По-рационален вариант е едни кабели в колата, за спешни случаи и едно зарядно в къщи, за периодично, профилактично дозареждане и за случаи когато акумулатора е паднал в следствие от нещо забравено или проблем с колата. Не винаги причината за падането на акумулатора е в самия него, не рядко е в кола (утечка, алтернатор, забравен плафон ....) и след като този проблем се отстрани акуто след зареждане може да изкара още години.
Аз лично си дозареждам акумулатора профилактично два пъти годишно - есен и пролет.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот muns61 » Чет 23 апр 2020 17:01


Още един вариант - ставаш фен на електрическите радиоуправляеми автомодели, техните 3-клеткови батерии успешно помагат старта.


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот vladovelin » Чет 23 апр 2020 17:07


Голф3 2Е 1994г
Акумулатор Банер 12v 55Ah.
Закупен и въведен в експлоатация 16 12. 2009г
Снет от употреба. 14. 12. 2019г

Режим на работа. Ежедневно ходене на работа на десет км от къщи.
Колата нощува в подземен паркинг и температурите са над нулата и при студени зими.

Чести пътувания На дълго : 100. 200.........500. 600км
През периода На експлоатация два случая На изтощаване на акумулатора При забравени консуматори.

Първия път забравих радиото и на сутринта тока го няма / при влиза не в подземния паркинг звука на радиото спира, но консумацията си продължава/.
Наложи се сваляне и зареждане в магазина от който го купих срещу 5лв.
Втория случай : дадох си колата на дъщерята преди две години да отидат на море с децата и държали я две седмици пред квартирата без да я запалят без да я мръднат нито веднъж, а в багажника платина светел докъто можел.
С кабелите им подали ток и се прибраха без проблеми.

Относно работата на алтернатора : след старт държи 14,4 v и постепенно намалява до 13,8v

За режима на експлоатация: след пенсионирането ми : отпадна ежедневното ходене На работа, намаляха и дългите пътувания , но често я карах и проблем с акумулатора не съм имал и не съм го зареждал с изправите.

С този корона вирус новият акумулатор няма да изкара и половината от това което издържа предишни ия.
Още си карам бензин на 2,25лв/л който заредих в началото на март.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот muns61 » Чет 23 апр 2020 17:17


muns61 написа:Предвид прочетеното, очаквам да прочета за дизелова кола, стояла 2 години на паркинга пред блока и запалила след яко въртене. Докато подкачи нафта.

:mhihi


Vasila6ko
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 17 окт 2020 16:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Vasila6ko » Съб 17 окт 2020 16:45


:bishop Колеги, карам Пасат б5 98г 110hp 1.9tdi купих го преди 3 години, акомулатора вече 2 пъти ме предава, а даже и лепенките са се разлепили, не се знае какъв е. Намислил съм да го сменя, бюджета ми е 150лв, мисля да взема 75аh, но се чудя какъв да е, педлагат ми ЕАС със 680А пусков ток и Банер със 700А пусков ток съответно за 130 и 125 лв. Та въпросът ми е кой от 2та да избера, или предложете друго решение.


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 675
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот jordan17772 » Съб 17 окт 2020 17:31


Добри и евтини са GIGAWATT 74AH 680A R+. Поразтърси се.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот joro_kem » Съб 17 окт 2020 18:11


+1 за гигават


Tedko
Мнения: 114
Регистриран на: Чет 30 ное 2017 17:32
Автомобил: VW Jetta 6
Двигател: CAYC 2011

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Tedko » Нед 18 окт 2020 19:37


9 месеца и Alles kaputt. Една клетка е аут.
В експлоатация от 10.01.2020г.

Topla Top 78Ah 750A(EN)

IMG_20201018_200959.jpg


Преди да се включи на зарядното:
IMG_20201018_200004.jpg

След няколко часа на автоматично зарядно:
IMG_20201018_191742.jpg

Включена автомобилна лампа като товар:
IMG_20201018_200136.jpg

IMG_20201018_200154.jpg


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Svetlix » Нед 18 окт 2020 19:57


Vasila6ko написа::bishop Колеги, карам Пасат б5 98г 110hp 1.9tdi купих го преди 3 години, акомулатора вече 2 пъти ме предава, а даже и лепенките са се разлепили, не се знае какъв е. Намислил съм да го сменя, бюджета ми е 150лв, мисля да взема 75аh, но се чудя какъв да е, педлагат ми ЕАС със 680А пусков ток и Банер със 700А пусков ток съответно за 130 и 125 лв. Та въпросът ми е кой от 2та да избера, или предложете друго решение.


Аз лично на същата кола карам с Banner. Като кажа, че тези батерии карат поне по 7 години и никой не ми вярва. Но фактите са такива. Banner-ът на бензиновата ми ежедневка е Starting Bull 72 ампера и е закупен през март 2011 г. Върти безотказно и се надявам и тази зима да ме изкара. Имам и като твоя пасат, той е с PowerBull Pro 77 ампера. Ще карам 4-та зима с него.


Потребителски аватар
kijelmi
Мнения: 117
Регистриран на: Нед 21 мар 2010 13:13
Автомобил: Passat R-Line BiTDI
Двигател: CUAA 2020
Местоположение: София

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот kijelmi » Нед 18 окт 2020 22:55


+1 за Банер, карах такъв 6 години на 1.9 TDI и го смених преди да е загинал напълно. Мисля, че беше 82 Ампера.


Jack Krauser
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 13 яну 2010 21:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Jack Krauser » Пет 04 дек 2020 14:08


vocil написа:Защо си усложнявате живота със зарядни и стартерни устройства и с какво ли не. Един акумулатор тръгне ли да се зарежда, значи е пътник и по-добре направо нов.
Имам и трансформаторно зарядно, и от лидъл, и качване, сваляне акумулатори.... Накрая само губене на време, пари, притеснение кога няма да запали и пак нов акумулатор на края.
Щом е в гаранция, в нея трябва да има телефони и къде да се занесе и там да се оправят. Зареждането на колата се мери при покупка на акумулатора и се вписва в гаранцията за да важи. Уловката е къде е сервиза и транспорта до там и обратно е за сметка на клиента. Случи ми се да ползвам гаранция със сервиз в Стара Загора, ако трябваше да го изпращам или карам до там два пъти излизаше по-евтино да си купя друг, добре че имаше служебен транспорт на там и не ми бе единствен автомобил . Приели го, тествали и след няколко дни го смениха с нов акумулатор.
Така че възползвайте се от гаранцията. Ако не е икономически изгодно, изискват време да е при тях или проблемите продължат-нов акумулатор.


Според мен пишеш глупости. Съвременните акумулатори по калциева технология се нуждаят от по-често допълнително зареждане, защото продължителното седене в разредено или в недозаредено състояние рязко им скапва състоянието, капацитета, и работоспособността.
За да се поддържа калциев акумулатор в добра форма, пълна зарядка трябва да му се прави поне веднъж на 6 месеца минимум. И то не с фалшивото лидълско зарядно, а с читаво зарядно, което може да вдигне напрежението до 16 волта.
При каране на къси разстояния с хронично недозареждане също е необходимо да се прави пълно зареждане на няколко месеца.
Недостатъкът на калциевите батерии е, че ако стоят в недозаредено състояние, бързо сулфатизират. Повърхността на пластините вътре се покрива с гипс(калциев сулфат), който трудно провежда ток. Един вид акумулаторът сам се "гипсира" :mhihi , започва да върти трудно, и като си изкара гаранцията не след дълго отива на боклука.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот инжектопляктор » Пет 04 дек 2020 14:54


Ако си прекарате всички вторични консуматори през реле със схема, която изключва всички тези консуматори генерално при пад на напрежението на акумулатора под еди си колко волта, голяма част от драмите с изтощени и съсипани акумулатори ще спрат. При мен, на всяка кола включвам радио, габарити, ел.стъкла през контактен ключ. Всичко, което свети, бръмчи или свири е прекарано през релета.
Типичното е забравени габарити или лост на мигачите и габаритът продължава да си свети. Дори когато е габарит през лост мигач никъде не се отразява на таблото и на немалко коли често и зумерът не сработва, който пък и фабрично се прекарва през положение на контактен ключ, което често се прецаква. Затова "екстрата" при оставено лостче на мигачи в положение различно от изключено и да ти светят габаритите от нея страна я отстранявам на всяка кола VW. Интересното е, че Ford такава екстра нямат.


Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот stoi4o.d » Пон 04 яну 2021 15:22


Мнения за FIAMM (имам отстъпка от кварталния косер), става въпрос за 65-75ач :eek :rolleyes


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 713
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Lupender » Пон 04 яну 2021 15:37


Преди години фича (Фиат Уно) дойде с FIAMM от Италия - изкара 6 години с него.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8116
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Акумулатори - колко им е животеца?

Мнениеот Bai Sando » Пон 04 яну 2021 16:43


Фиам от косер взимам 2ри път и карат по 4-5 години при мен.Последния го купих зимата на 2016та,но го усещам,че май ще му е последна година :biggrin Но пък като за 100-тина лв.с отстъпката,биват.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 66 госта