Тежък волан след смяна на хидравлична течност

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Тежък волан след смяна на хидравлична течност

Мнениеот Каспър » Пет 18 юни 2021 13:54


Здравейте.
След смяна на хидравлична течност волана ми стана много тежък. Като отворя казанчето на работещ двигател и течността в казанчето се движи все едно бълбука, но няма мехури. Така ли трябва да бъде или системата не е обезвъздушена добре и затова и волана е твърд?
Сменям за трети път за 10 години. Предната смяна беше преди 5 години и нямаше такъв проблем.
Също са сменяни маншоните на рейката без да е сваляна и е демонтирано магарето заради скъсани болтове при смяна на тампони на предна стаб. щанга, но тези две неща не мисля че имат връзка със втърдяването на волана.

Последна промяна от Каспър на Съб 19 юни 2021 22:38, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 18 юни 2021 14:21


Чува ли се помпата на хидравликата да вие при пълен ляв и пълен десен ?Принципно ако бълбука значи в системата има въздух .


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Пет 18 юни 2021 14:54


Помпата не вие, течността се движи в казанчето, но не е точно бълбукане защото не се образуват балони.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 18 юни 2021 14:59


А течността какъв цвят е ,трябва да е червена ..........старата с какъв цвят беше ,че я смени ?


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Пет 18 юни 2021 15:24


Хидравлична течност сменям на всеки 5 години без причина. За 11 години откакто колата е при мен това е трета смяна. Оригиналната течност за Пежото е Total Fluide ATX.
Сега виждам, че погрешка съм писал в темата за спирачната течност. Моля, някой мод да премести последните няколко мнения в правилната тема за смяна на хидравлична течност.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 18 юни 2021 16:08


Аз лично на моите 3 коли не съм сменял никога хидравлична течност !А са дъртички .Та питах те къв цвят е течността ?Трябва да е бистра и червена ,ако след като се е развъртяла е станала мътна и кафява с вид на нескафе с мляко значи Хюстън имаме проблем ,пресякла се е .


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Пет 18 юни 2021 16:51


Малко колеги сменят въобще някога хидравлична течност, аз обаче го правя. Спирачна сменям на две години, хидравлична и антифриз (longlife) на 5 години. Източената течност е била бистра, не е пресечена, не съм се заглеждал в цвета. Преди смяната с новата течност волана беше доста лек, а сега се движи по-тежко. Замислям се дали сменените маншони на рейката нямат нещо общо, но не виждам връзката. Рейката не е сваляна, само магарето е разкачано цялото.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 18 юни 2021 17:10


Маншоните нямат отношение към тежестта на рейката ,всичко идва от помпата и сервото.Аз сменям антифиз на 2 години ,тва с лонглайфа е алабаланица .Спирачна течност и хидравлична не съм сменял никога .Понякога имам чувтсвото ,че зорлям си дирите кусури по колите .


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Пет 18 юни 2021 21:32


Нищо не диря. Просто съм чел какво пише в книжката на автомобила и се старая да го изпълнявам. Когато редовно обслужвам автомобила си съм по-спокоен на пътя. Всеки може да не сменя нищо с години и да се хвали колко е здрава и безпроблемна колата му, обратното обаче се среща рядко особено при стар автомобил.
Това че не сменяш редовно консумативите на колата си не я прави здрава или безпроблемна :c020
А за антифриза, карам само с оригинален такъв longlife, сменям на 4-5 години и вече 11 години не съм имал ядове с охладителната система, та колко е алабаланица не знам :th_up


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна на хидравлична течност

Мнениеот Vlad777 » Съб 19 юни 2021 8:47


Така и не разбрах какво общо има проблем с хидравликата на Пежо с темата за смяна на спирачната течност...

Затова мненията са отделени.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна на хидравлична течност

Мнениеот silent » Съб 19 юни 2021 11:30


При 5.5 има един деаератор в казнчето прилича на дебела цедка като се извади от гнездото си волана натежава и помпата почва леко да виие....виж дали и при пежо няма нещо подобно...


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Смяна на хидравлична течност

Мнениеот Каспър » Съб 19 юни 2021 22:22


Vlad777 написа:Така и не разбрах какво общо има проблем с хидравликата на Пежо с темата за смяна на спирачната течност...

Затова мненията са отделени.

Няма общо. Погрешка съм писал мнението в темата за спирачната течност, вместо темата за смяна на хидравличната течност, знам че имаше и такава тема. Видях си грешката чак на третото мнение и затова помолих мненията да бъдат преместени в правилната тема.
Иначе хидравличната система на 406 не се различава от същата такава на Пасат 5 примерно. Цедка няма в казанчето. Оригиналната течност, колата и майстора който сменя са едни и същи за последните 10 години, но за пръв път имам толкова тежък волан след смяна на течност. Също при пълен ляв или десен помпата не вие, но толкова товари мотора, че оборотите му на ПХ падат много и гасне. Преди смяната пак имаше лек товар при навит докрай волан, но не събаряше толкова мотора.
Все още се надявам да се пооправи след малко каране. Ако ли не, означава че или помпата сгъва или че тоя Total Fluide ATX който съм купил този път, няма нищо общо с онзи отпреди 5-10 години.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Тежък волан след смяна на хидравлична течност

Мнениеот viksanlg » Нед 20 юни 2021 5:38


Последното ще е вярното.При смяна на вискозитета ще се промени и натоварването на помпата...


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тежък волан след смяна на хидравлична течност

Мнениеот silent » Нед 20 юни 2021 7:08


Много се надценява хидравличното масло...това е обикновена хидравлика и пластинчата помпа....нищо извънземно няма...вероятно има съвпадение и ти е блокирал релийф клапана на помпата в някакво полуотворено положение....затова има изтичане през него и тежък волан а в крайни положения не може изцяло да отвори и мотора гасне....при вдигане на оборотите на мотора волана олеква ли...


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тежък волан след смяна на хидравлична течност

Мнениеот valka » Нед 20 юни 2021 11:10


Преди 3-4 години като ми се разтече рейката и маслото за хидравликата ми намаля...И понеже теча беше лек, реших да долея, временно. Проверих маслото в казанчето - кафяво, ама по-точно зеленикаво кафяво и долях от новото. Темите, които изчетох тогава, много народ се оплакваше, че като са сменили маслото и рейките им се разтичали още повече. При мен три години по-късно теча почти е спрял, от тогава не съм доливал, а волана си е все така лек. Това на кола на 28 години.

Последна промяна от valka на Пон 21 юни 2021 20:06, променено общо 1 път.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 87 госта